Çin'de “tiyatro oyunlarının anası” Kun Operası

2018-06-11 15:12:44 CRI
r_1307914_2018061115115960953000.jpg

Kun Operası, tarihi gelişme sürecinde Kunshan Piyesi ve Kun Melodisi olarak da adlandırılırdı. Çin'de “tiyatro oyunlarının anası” olarak kabul edilen Kun Operası, ülkenin geleneksel kültür ve sanat hazinelerinden biri.

Kun Operası, 2001 yılında Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü UNESCO tarafından insanlığın sözlü ve maddi olmayan mirasları başyapıtlar listesine alındı.

Kun Operası'nın doğuşu

Jiangsu eyaletinin güneyi, Shanghai, Zhejiang, Beijing, Hunan ve Jiangxi gibi yerlerde yaygın olan Kun Operası, Ming Hanedanı (1368-1644) döneminde ortaya çıktı. 15. yüzyılın sonunda tiyatro oyunlarının merkezinde yer aldı. Bu durum 200 yıldan fazla bir süre devam etti.

Tarihi kayıtlara göre, Güney Song (1127-1279) döneminde imparator Guangzong'un hükümdarlığında (1189-1194) Zhejiang eyaletinin Yongjia bölgesinde bir opera gelişti, adı Güney Operası. Halk sanatının özelliklerini koruyan, aynı zamanda özgür gösteri arayışında olan bu opera, giderek zenginleşti, ancak bilgelerin katılımı olmadığı için uzun sürede yüksek bir düzeye ulaşmadı.

Ming Hanedanı'nın kuruluşundan sonra Güney Operası, diğer opera türlerinin sanat deneyimlerini benimseyerek bilgeleri kendi tarafına çekti. Güney Operası, gelişme sürecinde farklı yörelerin lehçelerini halk müziğiyle birleştirerek, ortaya farklı yerel melodiler koydu. Güney Operası'nın Kunshan yöresindeki yerel müzik ve lehçeyle birleşerek ortaya çıkan Kunshan Melodisi, Kun Operası'nın habercisidir. Ancak zamanın Kunshan Melodisi sadece eşlik edilmeyen bir müzik tarzıydı. Opera, Ming'in güneydoğu kesimindeki büyük bir metropol olan Suzhou kentinde popülerdi.

Zamanla Wei Liangfu gibi halk müzisyenlerinin çalışmalarıyla Güney Operası, Yangtze Nehri'nin güney kesimindeki halk türkülerinden faydalanarak, gösteride opera sözleri ile melodi arasında uyum sağlayan yeni bir opera geliştirildi. Her bir hecenin uzatılarak okunduğu huzur veren bir melodiye sahip opera, izleyicilere özel bir estetik duygusu verir. İşte bu, daha sonraki yıllarda Çin'de bir hayli popüler olacak Kun Operasıdır.

Kun Operası'nın gelişmesine Tang Xianzu'nun katkısı

Kun Operası'nın oluşma aşamasında halk sanatçıları kritik rol oynadı, operanın daha yüksek düzeye ulaşmasında çok sayıda yazar ve bilgenin büyük katkısı oldu. Dil açısından lezzetli cümleler ve lirik hikayelerle çok sayıda senaryo yazıldı. Bu konuda Tang Xianzu ismini anmak zorundayız.

Tang'ın (1550-1616) çağdaşı İngiliz oyun yazarı William Shakespeare gibi dünyada büyük etkisi var. Tang'ın kaleme aldığı, Mu Dan Ting (Şakayık Pavyonu), zengin bir ailenin genç kız çocuğunun aşk rüyasını sahneliyor. Bu oyun, Çin'in geleneksel ahlak felsefesinde kural ve duygu arasındaki çelişkiyi aşarak, “Hayatta olan hayatını verebilir, ölmüş olan tekrar doğabilir.” şeklinde ideal bir aşk yaklaşımı tasvir ediyor.

Tang Xianzu öncülüğünde oyun yazarları grubu ortaya çıktı. Ming Hanedanı'ndan önceki opera oyunları da Kun Operası olarak uyarlandı. Yazar, bilge, zengin sivil, halk müzisyeni ve serbest çalışan gibi amatör oyuncuların sahneye çıkması, Kun Operası gösterisinin tarzıydı. Ming Hanedanı'nın sonlarında Kun Opeası saraya girerek, imparator ve saray erkanının da eğlencesi oldu.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor