Semih Kaplanoğlu Çin'de jüri üyesi

2018-06-04 11:45:33 CRI

Semih Kaplanoğlu Çin'de jüri üyesi

Çin dünyanın en büyük film pazarı haline geldi.

Çin Devlet Film İdaresi tarafından kısa süre önce yapılan duyuruya göre, yılın ilk çeyreğinde, Çin'de gişe geliri 20 milyar 218 milyon yuanı bularak Kuzey Amerika'yı aştı, böylece Çin dünyanın en büyük film pazarı haline geldi.

Dünya film piyasasında ‘şampiyonluk' ilk kez Kuzey Amerika dışında bir bölge tarafından kazanılmış oldu.

Yılın ilk çeyreğinde Çin'de gişe geliri listesinde ilk 10 sırada yer alan filmlerden 7'si yerli yapımlar, listede sadece 2 Hollywood filmi yer aldı.

Son yıllarda popülaritesi artan askeri operasyon filmlerinden “Honghai Operasyonu” 3 milyar 600 milyon yuan gişe geliriyle ilk sırada yer alıyor. Yılın ilk çeyreğinde Çin yapımı filmlerin gişe geliri 15 milyar yuanı aşarak geçen yılın aynı dönemine oranla yüzde 93 arttı. Yılın ilk çeyreğinde ülke genelinde sinemalara gidenlerin sayısı 560 milyonu aşarak yüzde 36,5 yükseldi.

Semih Kaplanoğlu Shanghai'da jüri üyesi

Diğer yandan Çin Devlet Film İdaresi, Çin Medya Grubu ve Shanghai Belediyesi tarafından organize edilen 21. Shanghai Uluslararası Film Festivali, 16-25 Haziran günlerinde düzenlenecek. Çinli yönetmen ve oyuncu Jiang Wen, ana yarışma bölümünde jüri başkanlığını üstlenecek.

Bu dönem Altın Kadeh Ödülleri'nin ana yarışma bölümünün jüri üyeleri arasında Türk yönetmen Semih Kaplanoğlu da bulunuyor.

Festival kapsamında “ustalara saygı”, “klasik filmler” ve “uluslararası film sergisi” gibi çeşitli bölümlerde Çin yapımı ve yabancı filmler sunulacak.

Ünlü yönetmen James Cameron imzasını taşıyan 5 film “ustalara saygı” bölümünde gösterilecek. (The Teminatör, Aliens 2, The Abyss, Titanic ve Avatar.) Bizzat Cameron, Titanic filmini festival için yeniden kurguladı, Avatar ise İMAX 3D ve Real D olmak üzere iki versiyonla festivale gönderildi. İzleyiciler böylece en modern görsel-işitsel teknolojileri yakından tanıyacak.

Bu dönemki Shanghai Uluslararası Film Festivali kapsamında Kuşak ve Yol Film Hhaftası da yapılacak. Kahire Uluslararası Film Festivali ve Malezya Uluslararası Film Festivali gibi 30'dan fazla festivalin temsilcileri Kuşak ve Yol Film Festivali Federasyonu kurarak deklarasyon açıklayacak. Federasyona katılan taraflar, paylaşım ve işbirliği mekanizması oluşturarak, ortak projelere imza atmak için hazırlıklar yapacak.

Çin'de Kültürel ve Doğal Miraslar Günü

Her yıl Haziran ayının ikinci Pazar günü Çin'de Kültürel ve Doğal Miraslar Günü olarak kutlanıyor. Çin Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın 22 Mayıs'ta yaptığı açıklamaya göre, Çin'de bu güne özel 4 binden fazla kültürel tanıtım etkinlikleri düzenlenecek.

Çin Devlet Tarihi Eserler Müdürlüğü'nden Lu Qiong'in yaptığı açıklamaya göre, Kültür ve Doğal Miraslar Günü için başlıca etkinlik Guangzhou kentinde düzenlenecek. Ayrıca Çin genelinde çeşitli kültür mirasları ve arkeolojik sit alanlarında bilet indirimi, özel sergi gibi etkinlikler organize edilecek.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor