Çin-Hollywood işbirliği gelişiyor

2018-05-28 18:36:21 CRI

Çin-Hollywood işbirliği gelişiyor

Gelecekte daha fazla Hollywood şirketinin, Çinli sinemacılarla işbirliği yapması öngörülüyor. Çin yapımı filmlerin, dünyanın farklı ülkelerindeki pazarı da her geçen yıl genişliyor.

‘Batılı seyirci güzel Çin filmlerini kaçırıyor'

Çin'in beşinci nesil yönetmenlerinden Zheng Hua'nun son filmi “Mei Ri Ying Xiong” ülkesinde gösterime girdi. Bu film, yurt dışında da sinemaseverlerle buluşacak.

1956 doğumlu yönetmen Zheng Hua, ünlü yönetmen Zhang Yimou ile birlikte Çin'in beşinci nesil yönetmenlerinden biri. Kameramanlıktan yönetmenliğe geçen Zheng, kariyeri boyunca Altın Horoz gibi Çin sinemasındaki önemli ödüllere layık görüldü.

Merkezi California'da bulunan film şirketi Tri Coast Worldwide'nin CEO'su Marcy Levitas Hamilton, Zheng Hua'nun bu filmine değinirken, “Dünyada yayınlanan Çin filmlerinin sayısı az sayılır, bu nedenle küresel işbirliğinde ilk adımı başlatmak için bazı kaliteli Çinli bağımsız sinemacılarla işbirliği yapıyoruz” diye konuştu.

Hamilton “Bunun önemli bir girişim olduğunu düşünüyoruz ve dünyanın dört bir yanındaki izleyicilerin büyüleyici Çin hikayelerini kaçırdığını görüyoruz. Aslında buna benzer Çin filmlerindeki hikayeler küresel nitelikli ve her yerde meydana gelebilecek hadiseler, çünkü bunlar insanların hikayeleridir” ifadesini de kullandı.

Tan Bing'den “China Salesman”

American Film Market (AFM) Şubat ayında düzenlendiğinde “China Salesman” filmi festivalde büyük dikkat çekmişti.

8 gün süre festival ve konferans sırasında, 60'tan fazla ülkenin film dağıtım şirketleri, bu filmle ilgili yayın anlaşması imzaladı. Filmin satış hacmi 6 milyon doları aştı.

Çin rüyasını yansıtan bu film, ayrıca “Wall Street Journel” tarafından Kuşak ve Yol konulu bir film olarak da değerlendirildi.

Film Afrika'da geçen bir hikayeyi anlatıyor. Genç Çinli mühendis Yan Jian, çalıştığı şirketin bir rekabeti kazanması için gönüllü olarak Kuzey Afrika'ya gider. Kazanan şirket, kuzey ile güney arasındaki iletişimi de kontrol etme hakkına sahip olacaktır. Diğer yandan Fransız ajan Michael Batı için çalışmaktadır. Patronu onu rekabeti kazanması için Kuzey Afrika'ya gönderir, böylece Afrika'nın dev mineral kaynaklarını kontrol edebileceklerdir. Çinli mühendis Yan Jian, Batılıların komplolarını durdurabilecek tek kişidir.

Eski ağır sıklet şampiyonu Mike Tyson ve aksiyon yıldızı Steven Sieg de filmde rol aldı. Film 16 Haziran'da Çin'de vizyona girdi.

Tan Bing, 2014 yılında bu film için ABD'de oyuncu seçerken, Tri Coast Worldwide'nin CEO'su Marcy Levitas Hamilton ve kocasıyla tanıştı. Tan Bing'in filmin senaryosunun İngilizce versiyonunu onlara vermesinin ertesi günü, Marcy ve kocası, Tan Bing'la işbirliği yapma ve filmin dağıtımını üstlenme niyetini belirtti. Hamilton çifti, film senaryosunun uluslararası konulu bir film olarak tasarlanması önerisinde bulundu. Örneğin, yönetmen Tan Bing'in farklı ırklardan, dinlerden ve yaşlardan insanlar için çok bölgesel ve kabul edilebilir bazı tanımlardan vazgeçmesini istemişlerdi. Filmin çekimi ve kurgusu sürecinde, bu çift, sık sık yönetmenle iletişim kurmaktaydı.

Filmlerin yurtdışı dağıtımına yönelik, filmi çeşitli açılardan yeniden paketlediler.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor