Olgunluk dönemi Xiao Man sezonu başladı

2018-05-21 11:59:58 CRI

Olgunluk dönemi Xiao Man sezonu başladı

Çin'de geleneksel ay takvimine göre bugün Xiao Man sezonuna (tahıl tomurcuklanması) girildi.

Yılın 24 sezonundan sekizincisi ve yazın ikinci sezonu olan Xiao Man, genellikle Mayıs ayının 20, 21 veya 22'sine rastlar. Bu sezonda Çin'in kuzey kesiminde buğday gibi tahıl çeşitleri dolgunlaşmaya başlar, ancak henüz tam olgunlaşmamıştır; bu nedenle bu sezona, küçük dolgunluk anlamında “Xiao Man” adı verilmiştir.

Xiao Man sezonunda nehirler dolup taşabilir

Çin'in güney kesiminde yaygın bir atasözü var: “Xiao Man ve Da Man sezonlarında nehirler dolar taşar.” Bu atasözü, güney kesimde Xiao Man ve Da Man sezonlarında yağmur yağışının bol olduğunu anlatıyor. Eğer nehirler dolmazsa, kurak bir yıl bekliyor demektir.

Xiao Man sezonunda kuzeyden soğuk havanın güney kesime ulaşması ve güney kesimdeki ılık ve nemli havanın da güçlü olması durumunda, güney kesimde şiddetli yağmur yağışı meydana gelir. Xiao Man'ın son günlerinde selle yoğun mücadele görülür.

Çin'in güney kesimindeki inanışa göre, Xiao Man sezonunda eğer tarlalarda yeterince sulama yapılmazsa, tarlalar kuru kalır ve zamanında çeltik fidesi dikilemez. Aslında Xiao Man sezonunda Çin'in güney kesiminde bazı nehirler dolup taşar, yani yağmur yağışı fazla olur, bu nedenle olası sele hazırlık yapılır.

Çin'in kuzeyinde Sarı Nehir'in orta ve aşağı kesimlerinde yaygın olan atasözlerinden öğrendiğimize göre, Xiao Man'da dolgunluk olmazsa, buğday üretimi risk altında demektir. Yani kuru ve sıcak rüzgârın etkisi altında buğday taneleri dolgunlaşamıyor, buna çözüm olarak koruma ormanlarının oluşturulması ve ilaçlar teşvik edilir.

Xiao Man'a özgü yemekler: Eşek marulunun tarihî önemi!

Bahar rüzgârı esince eşek marulu büyür. Xiao Man sezonunda eşek marulu yemek, bir gelenektir. Eşek marulu Çinlilerin en erken yediği yaban sebzelerden biriydi.

1934-1935 yıllarında Uzun Yürüyüş sırasında Çin Kızıl Ordusu askerleri yiyecek bulamayınca eşek marulu yemek zorunda kalmıştı... Yolda karşılaştıkları bin bir zorluğun üstesinden gelen Kızıl Ordu askerleri, stratejik bir yürüyüş gerçekleştirdi. Bu yürüyüşün ardından ulusun bağımsızlığı ve halkın kurtuluşu için Çin Komünist Partisi'nin önü açılmıştı. Uzun Yürüyüş ve eşek marulu, çocuk şarkılarında dahi bahsi geçen bir hatıraya dönüştü.

Eşek marulunun, acıyla karışık tatlı bir tadı var. Sebze, insan vücudunun ihtiyaç duyduğu çeşitli vitaminler, madensel maddeler, riboflavin ve manitol gibi maddeler içeriyor, bu nedenle vücuttaki zehri çıkarma fonksiyonu var. Eski bir tıp çalışmasına göre, eşek marulunu sık yemek, insan vücuduna çok iyi gelir. Çin tıbbında eşek marulu, “sıcak” belirtisi olan hastalıkların tedavisinde kullanılır. Çoğu insan, eşek marulunu kaynar suya koyar ve suyun tekrar kaynamasını ve sebzenin soğumasını bekler, sonra tuz, sirke, biber yağı veya soğan ezmesiyle soğuk meze yapılır. Suda haşlanmış eşek marulu çorbası, hamur işi içi gibi yemek türlerinde kullanılabilir.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor