Jia Zhangke ve Ceylan Altın Palmiye için yarışacak

2018-05-14 10:34:56

Jia Zhangke ve Ceylan Altın Palmiye için yarışacak

71. Cannes Film Festivali başladı. Festivalde Çin'den Jia Zhangke, Türkiye'den Nuri Bilge Ceylan Altın Palmiye için yarışacak.

Bu yıl 8-19 Mayıs arasında gerçekleşecek festival, Penelope Cruz ve Javier Bardem'in başrollerinde yer aldığı İranlı yönetmen Ashgar Farhadi'nin "Everybody Knows" (Todos Lo Saben) adlı filminin galası ve kırmızı halıda yürüyüşle başladı. Bu film, ana yarışma bölümüne de aday gösterildi.

Bu dönem festivale toplam bin 906 film başvurdu. 12 ülkeden 21 film ana yarışma bölümüne aday gösterildi.

Cannes'da ana yarışma bölümünde son iki yıldır Çin filmlerini göremedik, ancak bu yıl Çin'in altıncı nesil yönetmenlerinden Jia Zhangke'nin son filmi “Jiang Hu Er Nv” (Ash Is Purest White), tek Çince film olarak Altın Palmiye Ödülü için yarışacak.

Filmin başrollerinde Liao Fan, Zhao Tao, Feng Xiaogang ve Xu Zheng gibi ünlü isimler yer alıyor.

Filmde 2001 yılında Shanxi eyaletinde yaşanan, aşk ve suçun iç içe geçtiği bir hikaye anlatılıyor. Gerçek bir hadiseden esinlenen ve 15 yıllık bir zaman dilimine yayılan filmin Çince adında, 1906 doğumlu yönetmen Fei Mu'nun son filminin adından ilham alındı.

Avustralyalı aktris Cate Blanchett'in başkanlık ettiği festival jürisinde bu yıl 4'ü kadın 8 üye bulunuyor. Cate Blanchett'e jüride Taiwanlı oyuncu Zhang Zhen, ABD'li kadın oyuncu Kristen Stewart ve Fransız oyuncu Léa Seydoux dâhil 8 jüri üyesi eşlik edecek. 21 filmin 20 bin avro değerindeki Altın Palmiye için yarışacağı festivale 4 bin gazeteci ve 80 bine yakın sinemaseverin katılmasının beklendiği açıklandı. Ödül töreni 19 Mayıs'ta düzenlenecek.

Belirli Bir Bakış'ta 89 doğumlu Çinli bir yönetmen!

Festivalin “Belirli Bir Bakış” (Un Certain Regard) bölümünde, daha önce “Kaili Blues” filmini çeken yönetmen Bi Gan'ın ikinci uzun metrajlı filmi “Long Day's Journey Into Night” aday gösterildi. Filmde uzun zamandır kayıp durumda olan bir adamın, Guizhou eyaletine dönüp bir tesadüf eseri 12 yıl önce gizlice bir yaz geçirdiği kadınla karşılaşması anlatılıyor.

1989 Guizhou doğumlu genç yönetmen Bi Gan, senaryo yazarlığı ve kameramanlık da yapıyor. 2015 yılında Bi Gan'ın yönettiği ilk uzun metraj film “Kaili Blues”, İsviçre'de 68. Locarno Uluslararası Film Festivali'nde çağdaş sinemacılar bölümünde en iyi genç yönetmen ödülüne ve 52. Taiwan Altın At Ödülleri'nde en iyi yönetmen ödülüne aday gösterildi. Çin'in Guizhou Bölgesi'nde mistik ve tropikal bir kasaba olan Kaili'de bir klinikte çalışan, yalnız yaşayan iki doktor vardır. Doktorlardan biri Chen Sheng, annesinin vasiyeti üzerine kardeşinin terk ettiği çocuğunu bulmak üzere bir tren yolculuğuna çıkmaya karar verir. Sheng, Dangmai adında zamanın hem ileriye hem de geriye aktığı ve yerel insanların hayatlarının tam bir gizem olduğu kasabaya rastlar, burada durur ve geçmişi, bugünü, geleceği yaşar. Zamanla zamansızlık arasındaki yere düşsel ve tuhaf bir yolculuktur film. Bi Gan'ın şiirsel uzun planları, zamanı ve manzarayı katederken ortaya koyduğu özgüven de dikkat çekiyor.

Türkiye'yi Ceylan'ın son filmi temsil edecek

Cannes Film Festivali'nin bu sene ana yarışmasında Türkiye'yi Nuri Bilge Ceylan'ın son filmi "Ahlat Ağacı (The Wild Pear Tree)" temsil edecek.

Ana yarışmadaki 21 film arasında, Jean Luc Godard, Asghar Farhadi, Matteo Garrone ve Spike Lee gibi yönetmenlerin son filmleri de bulunuyor. Ahlat Ağacı'nın festival kapsamındaki galası Nuri Bilge Ceylan ve oyuncuların katılımıyla 18 Mayıs'ta Palais de Festival'de yapılacak. Uzun yılların ardından köyüne dönen bir yazarın babasının borçları altında ezilmesini konu edinen "Ahlat Ağacı" filmi, baba-oğul ve aile ilişkilerine odaklanıyor.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor