Hezheler ve balık giysileri

2018-05-14 10:19:24 CRI

Hezhe milliyeti, Çin'de yaşayan azınlık milliyetler arasında nüfusu görece az olan milliyetlerden biridir.

Hezhe milliyeti, esas olarak ülkenin kuzeydoğusunda bulunan Heilongjiang eyaletine bağlı Raohe ve Fuyuan ilçelerinde Jiejinkou, Sipai ve Bacha beldelerinde yaşamaktadır.

Hezhelerin yaşadıkları beldelerdeki yemyeşil dağlar arasından akan tertemiz sular ve birbirleriyle kesişen nehirler, balıkçılık için elverişli koşullar sağlar. Geçmişte halk arasında yaygınlaşan “Sopayla geyik, kepçeyle balık avlanır, yabani tavuk doğruca tencereye zıplar” sözü Hezhe milliyetinin günlük yaşamının gerçek tasviridir. Günümüzde de nehir kıyısında yaşayan Hezheler hâlâ balıkçılıkla geçiniyorlar. Erkek olsun kadın olsun, yaşlı olsun genç olsun, hepsi balık avlamakta ustadırlar. Balıkçılık Hezhe ekonomisinin çekirdeğini oluşturur. Hezheler kendine özgü zengin balıkçılık kültürünü yaratmıştır.

Hezhelerin önemli bayramlarından biri olan “Wurigong Bayramı” iki yılda bir kez kutlanır. Eğlence etkinliği ya da spor oyunu anlamına gelen bu bayram Ay Takvimi.2ne göre yılın 5'inci ya da 6'ıncı ayında kutlanır ve 3 gün sürer. Bayram sırasında gündüz yüzme, kayıkla gezme, halat çekme gibi çeşitli sportif yarışmalar yapılırken, akşamüstü Hezheler nehrin iki yakasındaki açık havada bir araya gelirler ve şenlik ateşi yakarak beraber yemek yerler. Hezheler yemekten sonra el ele vererek türkülerin eşliğinde kuğu dansı, saman dansı ve def dansı gibi dansları ederler. Hezhelerin 10'dan fazla çeşit türküsü vardır. Kulağa hoş gelen türküler, Hezhe milliyetinin yaşamının her yönünü yansıtır. Wurigong Bayramı'nın kutlandığı günlerde, her köyün halkı türkülerin eşliğinde saman dansı ederek sevince boğulur.

Balık derisinden yapılan giysiler, Hezhe milliyetinin geleneksel kıyafetidir. Bu, Hezhelerin doğadan yararlanma, doğayı dönüştürme ve yeni yaşam yaratabilme gibi inatçı iradesiyle zekasının ürünüdür. Genellikle çeşitli balıkların derileri önce güneşte kurutulduktan sonra pamuklu kumaş gibi yumuşak hale getirilir, ardından bu deriler kumaş olarak dikilerek giysi elde edilir. Balık derisinden yapılan giysilerin şekli genellikle Çin tarzı elbiseye benzer. Dize kadar uzanan elbisenin bel bölümü dardır. Kolları geniş ve kısa olan bu elbiselerin yakası yoktur. Pantolonlar ise geniştir ve kenarlarına çiçekli kumaşlar dikilir ya da nakış işlenir.

Balık derisinden dikilen pantolonun erkek ve kadın olmak üzere iki farklı çeşidi vardır. Erkek pantolonun paçasına siyah paçalık dikilir. Erkekler, kışın bu pantolonu giyip avlanmaya giderken soğuktan korunmuş olurlar, ayrıca kumaş ilkbahar ve sonbahar aylarında balık avı sırasında suların vücûda sızmasını da önler.

Zamanla maddi koşulların gelişmesiyle birlikte Hezhelerin giysi malzemelerinde ve şeklinde değişiklikler meydana geldi. Balık derisinden yapılan Hezhe milliyetinin geleneksel giysisi artık el sanatı olarak yalnızca müzelerde saklanıyor.Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor