“Sevdiğim yaz geldi yine” - Li Xia sezonu

2018-05-07 19:27:33 CRI

“Sevdiğim yaz geldi yine” - Li Xia sezonu

Çin'de 5 Mayıs günü, yaz mevsiminin habercisi olan Li Xia sezonu başladı.

Li Xia, Çinlilerin geleneksel Ay Takvimi'ne göre yıl içindeki 24 sezondan yedincisi. Li Xia sezonu, genellikle her yıl 5-6 Mayıs gününe denk düşüyor. Kim bilir belki de şair Gülten Akın, “Sevdiğim yaz geldi yine” dizesini böyle bir günde yazmıştır...

Li, başlamak, Xia yaz anlamında. Li Xia ise yazın başlangıcı anlamına geliyor. Bu sezona girilmesiyle birlikte hava sıcaklığı belirgin şekilde yükseliyor, kavurucu sıcaklar yaklaşıyor.

Yapılan araştırmalar, Li Xia sezonunun 3 bin yıl önce oluşturulduğunu ortaya koyuyor. Eski kayıtlarda, “Li, başlamak, Xia, büyümek demektir” diye yazılmıştır. Yani Li Xia sezonundan sonra ekinler hızla büyür. Aslında iklim verilerine göre, günlük hava sıcaklığının istikrarlı şekilde 22 derecenin üstüne çıkmasından sonra yaz mevsimi başlamış demektir.

Li Xia sezonunda Çin'in güney kesimi yaz mevsimine girmiş olur, soğuk bir iklimin hakim olduğu kuzeydoğu ve kuzeybatı kesimleri bahar mevsimine ancak girmiştir, ülke genelinde ortalama hava sıcaklığı 18-20 derece arasında seyreder.

Necati Cumalı hani bir şiirinde “Yaz geçti / İçeriye aldık / Masayı sandalyeyi” der ya, Li Xia sezonunda, aksine, masayı sandalyeyi dışarı çıkarma zamanıdır...

Çay filizleri en kısa sürede toplanır

Li Xia sezonunda kainat canlanır. Yaz mevsiminde toplanacak tarım ürünleri, son yetişme aşamasına girer, yağ kolzası gibi ürünlerin mahsul durumu belli olur.

Bu nedenle eskiden Çinli köylüler “Yaz mahsulü Li Xia'dan anlaşılır” dermiş. Çeltik ve baharda ekilen diğer tarım ürünlerinin yönetimi de sıkı şekilde yapılır.

Li Xia sezonundan sonra Yangtze Nehri'nin güney kesimleri yağmur mevsimine girer, yağmur miktarı ve günleri belli şekilde artar, yağmur yağışı tarım ürünlerine zarar verir. Bunun için ılıman ve yağmurlu günlerden önce ilaçlama yapılarak tarımsal böcekler öldürülür. Bu sezonda çay filizleri hızla büyüdüğü ve yaşlandığı için en kısa zamanda toplanmalıdır.

Li Xia sezonunda kuzey ve kuzeybatı kesimlerde hava sıcaklığı hızla yükselirken, yağmur yağışı az olur, ayrıca şiddetli rüzgar ve buharlaşma nedeniyle hava ve ekili araziler kuruyabilir, tarım ürünlerinin normal yetişmesi bundan etkilenir. Bunun için bu bölgelerde zamanında sulama yapmak önemlidir.

Li Xia sezonunda otlar hızla büyür, “Bir gün ot temizlemezsen, üç günde temizleyemezsin” deyişi buna dikkat çeker. Bu sezonda otlar zamanında temizlenirse, kuraklık önlenir, toprak içindeki besinlerin parçalanması hızlanır, pamuk, mısır ve yerfıstığı gibi ürünlerin sağlıklı yetişmesine yardımcı olunur.

Li Xia'yla ilgili ilginç örf ve adetler

Eski zamanlarda Çinliler Li Xia sezonuyla ilgili ritüellere büyük önem verirdi. İmparator başkent dışındaki törenlere katılır, vezirleriyle kırmızı bir tören kıyafeti giyip, kırmızı yeşim taşı takıp bereket dilerdi, törende atlar ve bayrak dahil her şey kırmızı renkte olurdu.

Tarihi kayıtlara göre, Zhou Hanedanı (M.Ö.1046-M.Ö. 256) döneminde Li Xia gününde imparator bakanlarıyla birlikte başkent dışına çıkarak “yazı karşılama” töreni düzenler, ayrıca yetkililerin ülkenin çeşitli yörelerine gidip köylülerin ekim çalışmasını teşvik etme talimatı verirdi.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor