Achanglara özgü sade ve güzel süsler

2018-04-30 10:23:26 CRI

Çin'deki azınlık etnik gruplara mensup Achanglar ülkenin güneybatısındaki Yunnan eyaletine ilk yerleşen halklardan biridir.

Achangların giyim ve süsleri basit, sade ve güzeldir. Achang erkekleri genellikle mavi, beyaz ya da siyah Çin tarzı kısa ceket, siyah pantolon giyerler. Ayrıca pantolonları kısa ve boldur. Başlarına beyaz sarık saran delikanlılar, evlendikten sonra beyaz sarığın yerine siyah sarık kullanırlar. Orta yaşlılar ve yaşlılar ise keçeden yapılmış şapka giymeyi tercih eder. Gençler başlarına sarık sararken, her zaman sarığının bir ucunu 40 santim kadar bırakır, omuzlarına sarkıtır. Achanglar genellikle alışverişe ya da bayram etkinliklerine giderken el çantası taşır ve beline de Achang bıçağı asar.

Achang kızlarının giyim ve süsleri, yaşına ve evli olup olmadığına göre değişir. Bekar genç kızlar, Çin stili uzun ya da kısa ceket ve siyah pantolon giyip, beline siyah kuşak bağlar, başına siyah sarık sarar. Lianghe bölgesinde yaşayan kızlar ise genellikle kırmızı ya da mavi Çin stili ceket ve düz etek giyip, başına siyah sarık sarar. Sarığın sağ tarafından boncuklarla süslenmiş 4-5 renkli şerit sarkar.

Kadınlar dışarıya çıkarken süslenir; örneğin kulağına küpe, koluna bilezik, göğsüne gümüş zincir takar. Eğer Achangların yaşadıkları dağlık bölgelere giderseniz, genç kızların ve erkeklerin sarıklarına taze çiçekler taktığını da görebilirsiniz. Taze çiçekler, Achanglara göre yalnızca güzelliği değil, dürüst karakteri de simgeler.

Achangların Hulu Xiao ve Sanyue Xiao olmak üzere iki geleneksel çalgısı vardır. Hulu Xiao çalgısı genellikle su kabağı ile bambu kamışları birbirine bağlanarak yapılır ve flüte çok benzer. Sanyue Xiao çalgısı ise bir bambu kamışından yapılır. Hulu Xiao gece, Sanyue Xiao ise gündüz çalınır.

Sözünü ettiğimiz bu iki çalgı, Achang halkının en sevdiği geleneksel çalgı olmanın yanı sıra gençlerin birbirine sevgisini ifade etmede kullandığı iki alettir.

Tatil veya bayram günleri, Achang gençlerinin sevgili arama veya birbirine sevgilerini ifade etme zamanıdır. Bu günlerde erkekler nereye giderse gitsin hep Hulu Xiao çalgısını sırtında ya da belinde taşır. Delikanlılar köyün başında ya da alışverişe giderken sevdiği kızla karşılaştığında Hulu Xiao çalar ve kulağa hoş gelen müzikle kızı durdurmaya çalışır, kızın önüne geçip kızla sohbet eder ya da şaka yaparak kızın adını sorar. Bu sırada kız, eğer delikanlı ile tanışmak isterse, delikanlının sorularına yanıt verir. Bunu hemen anlayan delikanlı, kızı evine kadar uğurlamak isteğini belirtir. Kız, delikanlının isteğini kabul ederse şarkı söyleyerek cevap verir. Delikanlı bunu duyunca sevinçle Hulu Xiao çalgısını çalıp, evine kadar kıza eşlik eder. Böylece iki genç arasında aşk başlamış olur.

Güneş batınca, delikanlılar akşam yemeğini çabucak yer, yıkanıp giyinir ve sevdiği kızın evi yakınında Hulu Xiao çalarak, güzel ve ilgi çekici ezgilerle kızı buluşmaya davet eder. Kız sıcak ve güzel ezgiyi duyunca hemen durumu anlar ve süslenmeye başlar. Sonra kız, bir bahaneyle dışarıya çıkıp delikanlının yanına gider.

Delikanlı kızın evine ilk geldiğinde, kızın yeğeni veya annesi, sıcakkanlılıkla kapıyı açıp delikanlıyı evin içindeki mangalın yanında oturmaya davet eder ve delikanlı ile kızı yalnız bırakıp gider. Böylece iki genç mangalın başında yüz yüze oturarak, sevgi duygularını ifade eden şarkılar söyleyip konuşur. İki genç ertesi sabah horoz ötünceye kadar baş başa kalır.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor