Bir ulusal kültür mirası: Huangmei Operası

2018-04-30 10:22:26 CRI

Çin'in geleneksel operalarından biri olan Huangmei Operası, Huangmei Melodisi veya Çay Filizi Toplama Operası adıyla da biliniyor. Opera, Hubei eyaletinin Huangmei ilçesinde doğduğu için bu adla anılıyor. Ancak Huangmei Operası, Hubei'de değil, komşu Anhui eyaletinin Anqing şehrinde gelişip büyümüştür.

Huangmei Operası, Pekin Operası, Yue Operası, Ping Operası ve Yu Operası ile birlikte Çin'in en büyük 5 operası olarak kabul ediliyor. Anhui eyaletindeki yerli operalardan biri olan Huangmei Operası, özellikle Hubei, Jiangxi, Fujian, Zhejiang, Jiangsu, Hong Kong ve Taiwan'da profesyonel veya amatör toplulukların çabalarıyla adını duyurdu.

Lirik ve hızlı melodisiyle zengin bir ifade gücüne sahip Huangmei Operası'nın en seçkin eserlerinden Tian Xian Pei (Tanrıçanın Evliliği), güzel müziği ve oyuncuların performansıyla tanındı, bu oyun Huangmei Operası'na sayısız hayran kazandırdı.

20 Mayıs 2006'da Huangmei Operası, Çin'in ulusal düzeyde maddi olmayan kültür mirasları listesine alındı.

Tang Hanedanı'na kadar dayanan Huangmei Operası

Huangmei Operası'nın tarihi, Tang Hanedanı'na (618-907) kadar dayanıyor.

Halk türküleri ve danslarından beslenen Huangmei Operası'nın ilham kaynağı, tarlada ve dağlarda çalışan köylüler ve çobanlar, çocukların ve kadınların söylediği şarkılardır.

Tarihi kayıtlara göre, Tang Hanedanı döneminde Huangmei ilçesinde çay filizi toplama türküsü çok yaygındı. Türkünün Song Hanedanı (960-1279) dönemindeki gelişmesi ve Yuan Hanedanı döneminde Zaju (müzik eşliğinde şiirsel drama türü) tarafından etkilenmesinin sonucu, bir çeşit halk operası türü ilk şeklini aldı. Ming (1368-1644) ve Qing (1616-1911) hanedanlarına gelindiğinde Huangmei ilçesinde opera daha da popüler hale geldi.

Qing Hanedanı döneminde imparator Daoguang'ın hükümdarlığında (1821-1851) Huangmei Operası resmi bir hüviyet de kazandı, ardından Yangtze Nehri'nin orta ve aşağı kesimlerindeki bölgelerde yaygınlaştı.

Huangmei ilçesi, Yangtze Nehri'nin kuzey kıyısında yer alıyor. Tarihte çoğu zaman ilçenin yer yüzeyi nehir kıyısından daha alçakmış, hatta halk arasında “nehir evlerin üstünden akıyor” denirmiş, bu nedenle sel felaketi gibi doğal afetler sıkça yaşanıyormuş. Bu felaketler karşısında Huangmei ahalisi her an memleketinden ayrılıp uzak diyarlarda hayatta kalabilmek için opera öğrenirdi. Bu, Huangmei Operası'nın diğer bölgelere yayılmasını sağladı.

Huangmei Operası, Qing Hanedanı döneminde Qianlong'un hükümdarlığı (1736-1796) sırasında büyük ilerleme kaydetti. Operanın bir kolu Anhui eyaletine, Huaining ilçesi merkezli Anqing bölgesine taşındı, bu mezhep Huai Melodisi olarak adlandırılıyordu. Bu, Huangmei Operası'nın öncüsüydü.

Huangmei Operası'nın başlangıcında opera, mono dram olmakla sınırlıydı, daha sonra 3 çalgılı, 7 oyunculu, orkestralı olmak üzere 3 aşama geçirdi.

1950'li yıllarda, Anhui Huangmei Operası Topluluğu, geleneksel oyunlardan “Dong Yong'un Kendini Satması” hikayesini “Tian Xian Pei” adıyla beyaz perdeye taşıdı. Bununla Huangmei Operası yurt içinde ve dışında meşhur oldu, Çin'in 5 büyük operası arasına girdi.

Huangmei Operası'nın beşiği olarak bilinen Huangmei ilçesine, Ağustos 1995'te Kültür Bakanlığı tarafından Huangmei Operası'nın Memleketi unvanı verildi.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor