Sinemada Çin-ABD işbirliği sonuç veriyor

2018-04-30 10:20:48 CRI

8. Beijing Uluslararası Film Festivali sona erdi. Festivalde Çin'in yabancı ülkelerle sinema alanındaki işbirliği ilgi odağı haline geldi.

Finansal işbirliği, uzman personel yetiştirilmesi ve sinema kaynaklarının paylaşılması gibi konular, Çin ile diğer ülkeler arasındaki sinema işbirliğinin hareketli alanları oldu.

Dinlediğiniz bu ses 2015 yılında vizyona giren “Kahire Deklarasyonu” filminden. Gerçek bir tarihi olaya dayanan bu filmde küresel anti-faşizm savaşı ve Çin halkının Japon saldırganlara direniş savaşı sırasında Kahire Konferansı öncesi ve sonrasında meydana gelen olaylar anlatılıyor.

Filmin yönetmeni Hu Minggang, bu tarihi olayın ABD, Çin, Eski Sovyetler ve İngiltere'yi ilgilendirmesinden dolayı, pek çok ülkeden 50'ye yakın yabancı oyuncunun çekimlere davet edildiğini kaydetti. Hu Minggang, filmin başarısının, yabancı oyuncuların aktif katılımına bağlı olduğunu kaydetti:

“Son birkaç yılda, Çin ekonomisinin hızla gelişmesi ve büyük miktardaki sermayenin sinemaya aktarılması, Çin'de film yapımının gittikçe uluslararası standartlara uygun olmasını sağladı. Çin güçlü bir sinema devi haline geliyor. Çinli sinemacılar aynı zamanda gelecekte bu alanda daha elverişli uluslararası işbirliği için zengin deneyimler biriktirdi.”

Yönetmenin dile getirdiği gibi son yıllarda Çin sinema sektörü hızlı büyümeyi koruyor: Ülke genelinde beyaz perde sayısı 54 bini aştı. Çin, dünyada en fazla beyaz perdeye sahip ülke haline geldi. 2017 yılında ülkede gişe geliri 55 milyar 900 milyon yuanı buldu, sinema salonlarında film izleyenlerin sayısı 1 milyar 620 milyona ulaştı. Çin sinema piyasasının verimli gelişmesi, yabancı sinemacılar ve oyuncuların, Çin sinema pazarına olan ilgisini artırdı.

Bu yıl Beijing Uluslararası Film Festivali'nin Cennet Tapınağı Ödülü'ne (Tiantan Ödülü) aday gösterilen İran yapımı “Tabestan-e Dagh” (2017) filminin yardımcı kadın oyuncusu Mina Saadati, CRI mikrofonlarına yaptığı açıklamada, Çinli sinemacılarla daha kapsamlı işbirliği yapmayı ümit ettiğini söyledi:

“İran ve Çin'deki sinema çevrelerinin işbirliği yapması, iki ülkenin film yapımı seviyesinin yükseltilmesine yardım sağlayacak. Çin, zengin kültüre ve uzun geçmişe sahip bir ülke. Son yıllarda İran'ın film yapımında elde ettiği başarılar da çok dikkat çekici. Bu alandaki işbirliğimize umutla bakıyorum.”

Son yıllarda Çin ile diğer ülkeler arasında işbirliği gittikçe olgunlaşıyor. 2017 yılı sonu itibariyle Çin 20 ülkeyle film çekimleri alanında işbirliği anlaşmaları imzaladı. Çin sinema çevresi, Hollywood'daki 6 şirketle işbirliği kanalı kurdu. İşbirliği modeli de değişti, başlangıçta sermaye işbirliğine odaklanan çalışmalar artık yaratıcılık, kalifiye eleman ve kaynak paylaşımına dayanıyor.

Son yıllarda gişe geliri rekoru kıran Çin ve yabancı sermayeli ortak yapımlara bakıldığında Pasifik Savaşı: İsyan (Pacific Rim: Uprising, 2018) filmi dikkat çeken bir örnek. Steven S. DeKnight'in yönetmen koltuğunda oturduğu bu film, vizyona girdiği ilk haftada 400 milyon yuan gişe geliri elde etti.

2016 yılında Zhang Yimou'nun yönettiği Çin Seddi adlı film doğu ve batı medeniyetinin kaynaşmasını gösterdi. Bu film toplam 1 milyar 100 milyon yuan gişe geliri kazandı. Çin'e ait bir hikayenin ABD'deki ileri animasyon teknolojisiyle anlatıldığı Kungfu Panda 3 ise 1 milyar yuan gişe gelirine ulaştı.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor