Tahıl yağmurları başlıyor: Gu Yu sezonu

2018-04-16 19:07:43 CRI

Çin'in pek çok bölgesinde son günlerde yağmur yağışları görülüyor, çünkü “tahıl yağmuru” anlamına gelen Gu Yu sezonu başlamak üzere.

Gu Yu sezonu, Çin Ay Takvimi'ne göre 15'er günden oluşan 24 sezonun altıncısı ve bahar mevsiminin son sezondur.

Gu Yu sezonunun adı, bir Çin atasözünden geliyor: Yağmur, yüz çeşit hububat yetiştirir.

Bu sezonda sıkça görülen yağmur yağışı toprağı sular, hava sıcaklığının artmasıyla kış tahılları yeşerir ve büyür. Gu Yu, fidanların ekilmesi ve taşınması için en uygun sezondur. Elbette tarım için de büyük önem taşır.

Türk şair Turgut Uyar'ın “Bir yağmur yağsa da, beraber ıslansak” dileği, işte bu sezonda gerçekleşir. Ancak Ahmet Hamdi Tanpınar'ın Yağmur şiirindeki dizeleri, Gu Yu sezonuna daha çok yakışır:

Varsın bahçelerde rüzgar gezinsin,

Yağmur ince ince toprağa sinsin,

Bir başka âlemden gelmiş gibisin,

Dalmış gözlerinle pencerelerde.

“Gu Yu'da yağmur yağarsa, toprak 45 gün kurumaz”

Gu Yu sezonundan itibaren Çin'in çoğu bölgesinde ortalama hava sıcaklığı 12 derecenin üstündedir ve hava hızla ısınır. Sezonun ilk 5 gününde su mercimeği yetişmeye başlar, ikinci 5 günde guguk kuşu insanı ekim yapması için uyarır, üçüncü 5 gündeyse dut ağacında çavuşkuşu kendini göstermeye başlar.

Bu günden itibaren yağmur miktarının artmasıyla, yeni dikilen çeltik türü tahıllar gerekli suyu alır ve iyi büyür. Sumercimeği yetişmeye başlar; dut ağaçlarında yeşil yapraklar çıktığından ipek böceği yetiştiricileri hayli meşguldür.

Bu sezonda çay toplanmaya başlanır. Yangtze Nehri'nin güney bölgelerinde çay yetiştiren köylüler çay toplamakla uğraşır ve yeni ürünler piyasaya sunulmaya başlanır. Tarımsal üretimde çok yoğun bir döneme girilir.

Gu Yu sezonuyla ilgili çok sayıda atasözü var, bunların nerdeyse tamamı yağmur yağışından bahseder. Örneğin, “Gu Yu'da yağmur yağarsa, toprak 45 gün kurumaz”. “Gu Yu sezonundan önce pamuk tohumu atılır” gibi atasözleri tarımsal üretimi yönlendirir.

Gu Yu'dan sonra havada nem artar, bu havada insanlar tabiatın değişimine uyum sağlayarak beslenmeye özen göstermelidir. Gu Yu sezonundan sonraki dönem, sinir ağrısı ve bahar nezlesi gibi alerjik hastalıkların sıkça görüldüğü bir dönem. Bu konuda hassas olan insanlar, yüksek proteinli ve yüksek kalorili yemekleri az tüketmeli. Aynı dönemde insanın dalağı canlanır, böylece midesi güçlenir, sindirim sistemi dinç olur. Bu nedenle enerji veren yemekler tavsiye edilir.

Gu Yu'yla ilgili acı bir efsane…

Efsaneye göre, Tang Hanedanı (618-907) zamanında, Sarı Nehir'in kenarındaki seddin bir bölümü çökmüş. Sel suyu bugün Shandong eyaletinde yer alan Cao İli'ni basmış.

Gu Yu adlı bir genç, yaşlı annesini ve ondan fazla köylüyü kurtarmış, sonra kentin surlarına çıkarak sel sularına bakmış. Aniden selde bir şakayık görmüş, şakayık çiçeği sanki pembe bir kızın yüzü gibiymiş; yeşil yaprakları ise sanki “imdat” diye bağırıyormuş...

Gu Yu, yorgunluğunu ve açlığını unutarak hemen kendini suya atmış. Sel suyuyla mücadele eden Gu Yu, büyük bir ağaç dalına çarpan şakayığa ancak 6 saat sonra yetişebilmiş. Sevinçten gözyaşlarını tutamayan Gu Yu, zorla geri yüzmüş ve şakayığı Zhao Laoda adlı bir ihtiyara vermiş. Bahçıvan Zhao, bu çiçeği sel sularının çekilmesinden sonra mutlaka bahçesine dikeceğini söylemiş.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor