Çinli sanatçılar Afrika kültürünün çekiciliğine tanık oldu

2018-04-16 18:52:04

20'yi aşkın Çinli sanatçıdan oluşan kültürel temaslar heyeti Kenya'daki Nairobi Üniversitesi'nde 9 Nisan'da resim sergisi ve özel tasarım kıyafetlerden oluşan defile düzenledi.

Sergide 20'den fazla resim ve defilede ise 10 seri kıyafet seyircilerle buluşurken, Çinli sanatçıların Afrika sanatına olan yaklaşımıyla Çin-Afrika kültür ve sanatının ortak çekiciliği gözler önüne serildi.

Düzenlenen sergi ve defilede, Kuşak ve Yol projesi kapsamında Çinli sanatçılar Afrika'ya giderek kültürel temaslar etkinliğini seyircilere sundu. Çin'den gelen sanatçılar yaklaşık 10 günde Kenya'nın Mombasa, Tsavo ve Masai Mara başta olmak üzere birçok bölgesini gezdi ve aynı zamanda Mombasa-Nairobi SGR gibi ilgili Çin-Kenya işbirliği projelerini ziyaret ederek, Afrika'nın yöresel gelenek ve görenekleriyle Çin-Afrika kültürel temaslarının çekiciliğine yerinde tanık oldu.

Çinli Sanatçılar ve Kültürel Temaslar Heyeti Başkanı Zhu Guizhou verdiği demeçte, sanatın dünyanın evrensel dili olduğunu, Çinli sanatçılar ile Afrikalı sanatçıların sanat aracılığıyla kültürel temaslar kurmasının uluslararası temaslarla anlayışın arttırılmasında önemli rol oynadığını belirtti. Zhu Guizhou ayrıca, kültürel temaslara her iki tarafın eşit yaklaşması durumunda, ortak sonuçların kaydedilebileceğini, son Afrika yolculuğu sayesinde Çin-Afrika sanatçılarının sanatın taraflar arasındaki karşılıklı anlayışın arttırılmasındaki önemine bizzat şahit olduğunu ifade etti.

Thinghua Üniversitesi Sanat Enstitüsü'nden Profesör Li Wei yaptığı konuşmada, son Afrika yolculuğunun kendisine göre bir ilham kaynağı olduğunu, tutkuyla ve doğal olarak yaratılan eserlerin kültürlere yeterli dinamizmi katabileceğinin altını çizdi.

Etkinliğe Nairobi Üniversite öğrencileri dahil olmak üzere çok sayıda sanat sever katıldı. Nairobi Üniversitesi'den doçent Kinyua birkaç portre eserin önünde uzun süre kaldı. Kendisinin hayretle baktığı bir Maasai portresinin yapımının Çinli ressamlar tarafından 4 saatlik bir sürede tamamlandığı bilgisini alınca çok etkilenen Kinyua: “Bu eser gerçekten çok ilgi çekici, Çinli ressamların birkaç günlük deneme süresi içerisinde sadece 4 saat süren zaman diliminde oldukça hakiki bir eser yaratması, onların Afrika'nın geleneksel kültürüne olan yaklaşımının çok net olduğunu gösteriyor. Biz daha çok sayıda Çinli ressamın Afrika ile temas kurmasını olumlu karşılıyoruz, aynı zamanda Afrika'daki yerel sanatçıların da katılımını teşvik ediyoruz.” dedi.

Çin ve Afrika kültürleri arasında farklar mevcut. Ancak Kenya Ulusal Örgütü Çin-Afrika Kültürel Temaslar Derneği Başkanı Franklin konuyla ilgili olarak yaptığı konuşmada, mevcut farkların iki taraf arasındaki sanatsal temasların önündeki engel değil, iki ülke sanatçılarının bir araya gelerek ortak temaslarda bulunmasını sağlayan itici bir güç olduğunu dile getirdi. Franklin; “Bu farklardan dolayı bir araya toplanarak temaslarda bulunuyoruz, karşılıklı anlayışı arttırıyoruz, yeni fikirler üretiyoruz. Bundan sonra da daha çok sayıda Afrikalı sanatçının Çin'e giderek temaslarda bulunmasını ve deneyimler kazanmasını ve Çin kültürünün çekiciliğiyle bizzat tanışmasını umuyoruz.” dedi.

Kenya Kültür Bakanlığı'nın onayıyla, Nairobi Üniversitesi ve Kenya Ulusal Örgütü Çin-Afrika Kültürel Temaslar Derneği tarafından ortaklaşa organize edilen Çinli sanatçıların katıldığı söz konusu etkinlik, Kenya'nın çeşitli çevreleriyle geniş kültürel temaslar kurarak, Çin-Afrika dostluk işbirliğine ulaşmayı ve bu ekolü canlandırmayı amaçlıyor.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor