Başkent Müzesi'nde Rönesans dönemi İtalya sanatı tanıtımı

2018-04-02 19:06:23 CRI

Çin'in başkenti Beijing'deki Başkent Müzesi tarafından düzenlenen “Rönesans dönemi İtalya'da Sanat, Kültür ve Yaşam” konulu sergi 27 Mart'ta resmen açıldı.

 Sergide İtalya'nın çok sayıda tanınmış müzesinden yüzü aşkın resim ve bina modeli gibi eserler, Rönesans dönemindeki İtalyan sanatı ve yaşamını genel olarak gözler önüne seriyor.

  Çin ile İtalya tarafından ortaklaşa düzenlenen “Rönesans dönemi İtalya'da Sanat, Kültür ve Yaşam” konulu sergide Uffizi Güzel Sanatlar Müzesi ve Bargello Devlet Müzesi başta olmak üzere İtalya'nın 17 müzesi ve kuruluşundan 102 eser sergileniyor. Son derece zengin eserlerin yer aldığı sergide, Tiziano Vecelli, Sandro Botticelli, Pietro Perugino, Tintoretto ve Jacopo Palma başta olmak üzere çok sayıda sanatçının tablolarının yanı sıra kıyafet, günlük yaşam eşyaları, bina öğeleri ve modelleriyle İtalya'nın Rönesans döneminin özgün atmosferi izleyicilerle buluşuyor.

Serginin İtalya tarafı kuratörü Federica Zalabra serginin toplam üç bölümden oluştuğuna işaret ederek bölümleri şöyle anlattı: “Birinci bölümün ana konusunu gelenek ile inovasyon oluştururken, bu bölümde Ortaçağ sanatının gelişim dönemine kadar olan süredeki mimarlık ve kentsel planlama gibi alanlarda meydana gelen değişikliklerin yanı sıra din ile ilgili resim eserleri sergileniyor. İkinci bölümde esas olarak insanın değeri, portre, günlük yaşam eşyaları, savaş ve avlamayla ilgili eserleri görebilirsiniz. Üçüncü bölümün ana konusu ise sanat ile inanç. Rönesans'ın geç döneminde sanatın yavaş ama istikrarlı bir şekilde laikleşme yönünde ilerlediğine tanık oluyoruz. Bu dönem tablolarda kutsal karakterler daha kişisel özellikleriyle ön plana çıkıyor. Sanatçılar bu dönemde klasik sanat biçimiyle dini temaları ifade ediyor.”

  Başkent Müzesi Müdür Yardımcısı ve sergi kuratörü Huang Xueyan yaptığı konuşmada, son yıllarda Çin ile İtalya'nın kültür mirasları alanındaki temas ve işbirliğinin sürekli genişletildiğini, Kuşak ve Yol İnisiyatifi çerçevesindeki kültürel temasların aktif ilerletildiğini, son serginin iki ülke arasındaki kültürel işbirliğinin sonucu olduğunu ifade etti.

 Huang Xueyan sergi anlatırken; “Son sergi iki ülke hükümetleri arasındaki işbirliğinin önemli bölümünü oluşturuyor. Sergiye katılan eserlerin çoğu Çin'e ilk kez getirildi. Başkent Müzesi'nin sergi tasarım grubu İtalyan meslektaşlarının yardımıyla bir yılı aşkın sürede İtalya'nın Rönesans dönemi sanatı, kültürü ve yaşantısı üzerinde ciddiyetle araştırma yaparak, sanat eserlerini Çinli sanat severlerin beğenisini kazanacak içerik ve biçimlerle süsledi. Sanat severlerin bı sanat eserleri sayesinde İtalya'nın kültürü ve sanatını daha yakından ve gerçek anlamda anlamasını sağladı” ifadelerini kullandı.

Serginin 22 Haziran'a kadar açık kalacağı ve izleyicilerin Başkent Müzesi resmi internet sitesinden ücretsiz sergi randevusu alabileceği bildirildi.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor