Animasyon karakteri Mulan yeniden beyaz perdeye dönüyor

2018-04-02 09:28:50 CRI

1998 yapımı Disney animasyonu Mulan'ın yönetmeni Tony Bancrof, Çinli yönetmen Ouyang Baoping, Örümcek Adam filmlerinin yapımcısı Michael Uslan ve Çinli kadın oyuncu Gong Li'nin içinde bulunduğu ünlü sinemacılardan oluşan bir grup, 12 Mart'ta efsanevi Mulan karakterinin doğum yeri olarak bilinen Çin'in Hubei eyaletindeki Huangpi bölgesini ziyaret etti.

İlk kez 1998 yılında gösterime giren Mulan, ihtiyar babasının ordudaki görevini devralmak için erkek kılığına giren kadın savaşçı Hua Mulan'ın hikayesini konu alan eski bir Çin efsanesini anlatıyor: Eski Çin'de asker sayısı azalmıştır ve yeni bir duyuruyla halktan her aileden bir erkek çocuğunu askere göndermesini emretmiştir. Bir ailede yalnızca erkek olarak orta yaşta bir baba vardır. Bunun gitmesine razı olmayan kızı kendisinin gideceğini söyler ve babasının evde kalmasını ister. Saçlarını şeklini aynı bir erkek gibi yapar ve askere gider. Bir avuç Çin askerine karşı bir milyondan fazla Hun askeri karşı karşıyadırlar. Herşeye rağmen Çinli askerler mevzilerini terketmeyip ölümü beklemektedirler. Aralarında Ping adlı bir asker hesaplama yapar ve doğru topun başına geçerek topu ateşler. Top direk Hun askerlerinin tepesindeki büyük karlık alana gider ve büyük bir çığ oluşur. Bu çığ ile Hun askerleri çok kayıp verir ve kalanları da mevzilerini terkedip saldırmaktan vazgeçerler. Ping bir imkânsızı başarmış ve zekası ile bir milyondan fazla olan düşman askerini yerle bir etmiştir. Tam anlamıyla dört dörtlük cesur bir erkek olduğu düşünülen Ping aslında kızdır ve ismi de Mulan'dır.

Disney'in canlı aksiyon filmi Mulan'ın çekimleri Eylül 2018'de başlayacak. Filmin 2020 yılında gösterime girmesi bekleniyor.

Yönetmen Tony Bancrof yaptığı açıklamada “Bu sene Mulan'ın gösterime girmesinin 20. yıldönümü. Böylesine özel bir zamanda Mulan'ın memleketini ziyaret etmek özel anlam taşıyor. Bu ziyaretle Mulan hakkında Çin dışındaki insanlara bilgi vermeyi amaçlıyoruz. Hem çekilecek yeni filme, Huangpi yöresine özgü unsurlar da eklenecek” ifadesini kullandı.

35 senedir ABD, Kanada ve Asya filmlerine oyuncu tavsiye eden yönetmen Ouyang Baoping, daha 6 yaşındayken “Mulan Şiiri”ni ezbere bildiğini ve daha önce Hua Mulan'ın sadece mitolojik bir karakter olduğunu zannettiğini söylüyor. Ouyang Baoping, Mulan'ın memleketinde çekilecek film için bir esin kaynağı bulabileceklerini ümit ediyor.

Örümcek Adam dizisinin yapımcısı Michael Uslan Hollywood'da kadınların başrolünde yer aldığı hikayeleri özellikle tercih ettiğini belirterek, Mulan'ın memleketinde manzara, tarih ve kültür hakkında bilgi edinmek istediğini belirtti.

Öte yandan Çinli oyuncu Liu Yifei'nin, yeni Mulan'da başrol oynaması kesinleşti. Liu Yifei'nin Çin'de lakabı “Peri Kızı” ve 2008 yılında Jackie Chan ve Jet Li ile rol aldığı “The Forbidden King” ve 2014 yılında Nicolas Cage ve Hayden Christensen ile rol aldığı “Outcast” gibi filmlerin yanı sıra son on yıl içinde birçok televizyon dizisinde kendini gösterdi. Liu, Haziran 2017'de Shanghai Uluslararası Film Festivali'nde gösterilen “The Chinese Widow” filminde Emile Hirsch ile başrolü paylaşmasıyla da biliniyor.

Mulan, klasik animasyon karakterlerinin canlı aksiyon filmine uyarlanmasının son ürünü. Yeni Mulan filmini, Yeni Zelandalı kadın yönetmen Niki Caro yönetecek.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor