Baharın habercisi Nevruz Bayramı'ndan merhaba!

2018-03-26 19:33:37

Türkiye'de olduğu gibi Çin'de de coşkuyla kutlanan Nevruz Bayramı yüzyıllardan beri süre gelen geleneksel bayramlardan biri olarak kabul ediliyor.

Çiçeklerin açtığı, ağaçların yeşerdiği, insanların kalbinde güzel duyguların canlandığı Mart ayında kutlanan Nevruz Bayramı'nda insanlar bir araya gelerek arpa, buğday, mısır, nohut, fasulye, kurutulmuş erik, iğde, et ve un gibi malzemelerin bir araya katılarak pişirildiği “Nevruz Aşı”nı yerler.

Bayram günü insanlar vefat etmiş yakınların mezarlarına gidip ruhları için Allah'a dua ve tövbe ederler. Ardından birbirine misafir olup, yardıma muhtaç olanlara yardım, hastaları ziyaret, kötü iş ve hareketleri olanlara da nasihat ederler. Ayrıca kavgalı aileler ya da komşular varsa barışmasını sağlarlar.

Daha sonra yediden yetmişe herkes bir araya gelerek çeşitli etkinlikler düzenlenir. Etkinliğe katılanlar bildiği nispette hünerini gösterir. Kimi şiir okur, kimi şarkı söyler, kimileri de dans eder. Uygurlar arasında 50'den fazla “Nevruz gösteri türü”, 70'den fazla da “Nevruz Nağmesi” vardır. Nevruz'dan sonraki yedi gün boyunca bu tür etkinliklerin yer aldığı törenler ve şölenler yapılır. Her Nevruz'da at gezisi, müzikli seyahat ve dağ gezisi gibi çeşitli aktiviteler düzenlenir. Nevruz'da “Hikaye-Destan” günü tertip edilerek, alimler halka Nevruziye adıyla şiirler okurlar.

Nevruz ekin hazırlıklarının yapıldığı, ekonomik faaliyetlerin planlanıp programlandığı, yol ve köprü gibi yerlerin elbirliğiyle inşa edilip onarıldığı bir zaman dilimidir. Nevruz'da fakirlere, kimsesizlere, yaşlılara, ihtiyacı olanlara maddi ve manevi yardım eli uzatılır. Nevruz'da yerine getirilen bu geleneklerin hepsinde, toplumun maddi ve manevi olarak refahının arttırılması yanında sosyal ve kültürel bir yön de vardır.

Çin'in başkenti Beijing'deki Merkezi Milliyetler Üniversitesi'nde her senede olduğu gibi bu sene de Nevruz Bayramı coşkuyla kutlandı. 24 Mart günü Beijing'de yaşayan Uygur, Kazak, Özbek, Hui ve Kırgız gibi çeşitli azınlık etnik gruplardan vatandaşlar kendine özgü milli kıyafetleriyle Merkezi Milliyetler Üniversitesi'nde bir araya gelerek baharın müjdecisi olan Nevruz Bayramı'nı neşeyle kutladılar.

Nevruz kutlamaları yerel saatle 13:00'te üniversitenin avlusundaki açık meydanda milli kıyafetler giymiş bir grup genç kız ve erkeğin yaptığı sema dans gösterisiyle başladı. Sema dansı genellikle Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi'nin güneyindeki Kaşgar kentinde yaşayan Uygurlar arasında yoğun olarak yapılan bir tür danstır. Sema dansı başlamadan önce dansçılar karşılıklı selam vererek birbirinin bayramını kutlarlar. Ardından dansçılar bir çember oluşturarak zarif dans hareketleriyle yavaş yavaş kendi etraflarında dönerler.

Üniversitede düzenlenen bugünkü kutlama da ilk önce bu dans gösterisi ile başladı. Müziğin ritmine göre seyirciler de yavaş yavaş dansçıları takip etmeye başladılar. Sema dans gösterisinin ardından meydanda üniversite rektörü tarafından Nevruz ateşi yakıldı. Öğrenciler ateşin üstünden atlayarak Nevruz'u kutladılar. Daha sonra Nevruz kutlamaları, üniversitede bulunan sinema salonundaki sahnede konser, komik skeçler, dans ve şarkılar eşliğinde çeşitli sanat gösterileriyle devam etti.

İlk olarak üniversitenin sanat fakültesinden öğretim üyeleri tarafından icra edilen Uygur makam müziği sunuldu. Ardından bir grup güzel Uygur kızının, “Sapayi” adı verilen, müzik aletleri eşliğinde yaptıkları dans gösterisi sunuldu. Dans, seyirciler tarafından coşkuyla alkışlandı. Etkinlik, öğrenciler tarafından Nevruz ile ilgili şiirlerin okunmasıyla devam etti. Güzel dansçı kızların sunduğu dans gösterisi bol alkış topladı.

Ardından başarılı ve seçkin öğrenciler sahneye davet edilerek üniversite tarafından burs dağıtıldı. Bunun izleyiciler tarafından ayakta alkışlanmasıyla etkinlik sona erdi.

Renkli görüntülere sahne olan bu seneki Nevruz, her sene olduğu gibi Merkezi Milliyetler Üniversitesi'nde birlik, bütünlük, barış ve kardeşlik içinde coşkulu bir biçimde kutlandı.

Anlam ve önemine uygun olarak bir bayram coşkusuyla karşıladığımız ve baharın habercisi olarak gördüğümüz Nevruz'un herkese güzel günler getirmesi dileğiyle… Nice nice Nevruzlara…

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor