Bir ülkeyi başka bir ülke üzerinden fethetmek

2018-03-26 18:15:11 CRI

“Bir ülkeyi başka bir ülke üzerinden fethetmek” stratejisi Çin'in İlkbahar ve Sonbahar Dönemi'nde (M.Ö. 770-476) gerçekleşen tarihi bir olaya dayanıyor. Hikayeye göre Jin devleti her iki komşusunu da aynı anda fethetmiştir.

Jin devleti komşuları olan Yu ve Guo devletlerine kıyasla daha bölgesel bir güçtü. İki küçük komşu ülke tek başlarına Jin devletine karşı koymaları mümkün değildi. Öte yandan Jin devleti hükümdarı uzun zamandır iki komşu ülkeyi de topraklarına katma hırsıyla yanıp tutuşuyordu.

Ancak söz konusu iki küçük komşu ülke arasındaki mesafe son derece kısaydı. Jin devleti komşularından herhangi birine saldıracak olursa, diğeri saldırıya uğrayan ülkenin direnişine katılacak ve o noktadan sonra Jin devleti için savaşın altından kalmak zor olacaktı.

Bir gün baş vezir Xun Xi, Jin devleti hükümdarı Xian'e iki komşu ülkeyi fethetmek için sıradışı bir öneri getirdi. Baş vezir, hükümdara iki komşu ülkeyi fethetmek için içlerinden birinin komşusuna yapılan saldırıya karşı kayıtsız kalmasına razı etmek gerektiğini söyledi. Hükümdar aklı başında olan hiçbir liderin böyle bir tehlikeyi göze almayacağını bildiğinden baş vezire önerisini açıklamasını istedi.

Yu devleti hükümdarının doyumsuz isteklere sahip olduğunu bilen baş vezir, Jin devleti hükümdarına gözü gibi sakındığı atı ve hazinesindeki paha biçilemez yeşim taşını Yu devleti hükümdarına hediye olarak sunmasını, bunun karşılığında onun sadakatini talep etmesini önerdi.

Hükümdar Xian bu teklifi duyduğu ilk anda şiddetle karşı çıktı. Hayatta en değer verdiği iki şeyi kendi elleriyle Yu devletinin liderine vermek en başta kendi onurunu ayaklar altına almak olurdu. Ancak Jin devleti hükümdarı Xian'in fetih hırsı gönülsüzce en sevdiği atından ve mücevherinden ayrılmasına razı olmasına neden oldu. Hükümdarının yüzünden düşenin bin parça olduğunu gören baş vezir, şöyle seslendi: “Majesteleri endişelenmenize gerek yok! At ve yeşim taşı Yu devleti hükümdarında kısa bir süreliğinde kalacak. Yakında değerli eşyalarınız size geri dönecek.”

Yu hükümdarı kendisine sunulan harikulade hediyeleri görünce gözlerine inanamadı. Jin devleti hükümdarı bu hediyelere karşılık Guo devletine sefer düzenlemek için Yu devletinin toprakları üzerinden ordusunu geçirmek istediğini iletiyordu. Yu devletinde sarayın ileri gelenleri hükümdara hediyeleri geri çevirmesi için baskı yaptılar. Hükümdarın yaverleri komşularının zapt edilmesi durumunda Yu devletinin güvenliğinin de tehlikeye düşeceğini söylediler. Ama nafile!

Yu devleti hükümdarı, söylenenleri dinlemeyerek; “Zayıf bir dostun hatırı için büyük bir gücü küstürmeyeceğim” dedi. Böylece Jin ordusunun kendi topraklarından geçip Guo devletine sefer düzenlemesine engel olmadı.

Guo devleti tek başına Jin devletiyle boy ölçüşecek seviyede değildi ve kısa sürede yenildi.

Jin devleti ordusu fetihten dönüş yolunda yeniden Yu devleti topraklarından geçerken kısa bir süreliğine toparlanmak için duracağını bildirdi. Ve Yu devleti hükümdarı hala bu durumdan şüphelenmedi.

Fakat bir gün Yu devleti hükümdarı avdan dönerken, kendi başkentinin Jin birlikleri tarafından zapt edildiğini gördü. Yu devleti hükümdarı kendi ülkesinden kaçarken Jin devleti hükümdarı değerli mücevher ve atını geri aldı.

Öyküdende anlaşılacağı gibi, “bir ülkeyi başka bir ülke üzerinden fethetmek” savaş stratejisi; birbiriyle müttefik olan iki zayıf düşmanı fethetmek için öncelikle biriyle anlaşıp, diğerine sefer düzenledikten sonra yalnız kalanı ele geçirmeyi amaçlıyor.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor