Ve ejder başını kaldırdı...

2018-03-19 14:58:27 CRI

“Ve ejder başını kaldırdı” başlığına bakıp, bu sözü Çin'in yükselişi ve gelişmesiyle ilgili bir metafor olarak düşünmeyin; ejder başını kaldırdı ifadesinin ardında, geleneksel bir festivalin öyküsü var...

18 Mart günü Çin halkı yine geleneksel bir festivalini coşkuyla kutladı. “Ejder başını kaldırdı” anlamındaki Long Tai Tou Festivali, Çin'de geleneksel festivallerden biri. Ay Takvimi'ne göre ikinci ayın ikinci gününe denk gelen bu festivalde, Çinlilerin totem hayvanı olan ejderin başını kaldırdığına inanılıyor.

Çin'de ikinci ayın ikinci gününde, kuaför ve berberlerde yer bulmak çok zordur; çünkü çok sayıda kişi o gün bu dükkânlara akın eder!

Bunun ardında eski bir inanış var, ikinci ayın ikinci gününde, ejder saçına benzer şekilde saç kestirmenin uğur getireceğine inanılır. Şimdi gelin, bu ilginç geleneğin kaynağını öğrenelim...

Altın fasulye çiçek açar mı?

Muhtelif efsanelerden birine göre, Wu Zetian (MS 624-705) 67 yaşında tahta geçerek Çin tarihindeki ilk kadın imparator olmuş. Buna razı olmayan göğün ve yerin hükümdarı Yuhuang Dadi, 3 yıl süreyle dünyaya yağmur yağdırılmaması emrini vermiş. Dünyadaki insanların kuraklıktan mağdur ve aç kalmasına acıyan Yu Long (Yeşim ejder anlamında) gizlice yağmur yağdırmış. Yuhuang Dadi, haberi duyar duymaz çok kızmış ve cennet ırmaklarından sorumlu Yu Long'u cennetinden kovmuş, dev bir dağın altına defnedilmesini ve dağın önünde Yu Long'un “suçunun” yazıldığı bir kitabe dikilmesini istemiş. Bu kitabede, “Yu Long'un cennete dönmesi için altın fasulyenin çiçek açması şarttır” yazıyormuş.

İnsanlar iyi kalpli Yu Long'u kurtarmak için çiçek açabilen bir “altın fasulye” aramaya başlamış ancak uzun bir süre bulamamışlar. Ertesi yıl, ikinci ayın ikinci günü, çiftçiler altın renkli mısır tohumlarını güneşe sererken akıllarına şu gelmiş; mısır “altın fasulye” gibi, kavurulunca rengi değişir ve “çiçek açan altın fasulye olur”.

Bu fikir hemen yayılmış ve her bir aile hemen mısır patlatmaya başlamış, ardından avlulara masalar yerleştirilerek üzerlerinde tütsü yakılıp patlamış mısırlar koyulmuş, amaç Yu Long ve Yuhuang Dadi'nin bunu görmelerini sağlamak.

Halkın meramını anlayan Yu Long hemen Yuhuang Dadi'ye seslenmiş; “Altın fasulye çiçek açtı, beni serbest bırakın.”

Yuhuang Dadi, Yu Long'u serbest bırakmak zorunda kalmış ve Yu Long'un dünyaya yağmur yağdırmaya devam etmesine izin vermiş. Bundan sonra halk arasında ikinci ayın ikinci gününde mısır patlatma ve fasulye kavurma işi, bir gelenek haline gelmiş.

Elbette dünyada ejder diye bir yaratık yok, ejder Çinlilerin atalarının hayal gücüyle yarattıkları bir varlık. İkinci ayın ikinci günü yaklaştığında bahar mevsimi döner, insanlar ejderin ortaya çıkıp zararlı böcekleri engellemesini ve bol mahsule vesile olmasını ümit eder.

İkinci ayın ikinci günüyle ilgili adetler


Çin halkının gözünde, ejder uğurlu bir yaratık; bulut ve yağmurdan sorumlu ejder ikinci ayın ikinci gününde cennete yükselirmiş.

Aslında Ay Takvimi'ne göre ikinci ayın ikinci gününde Çin'in birçok bölgesi yağmur mevsimine girer. Bu aslında doğal bir kuraldır, ancak eski zamanlarda insanlar bunu ejderin başarısına bağlarmış, böylece “ikinci ayın ikinci gününde, ejder başını kaldırır” ifadesi ortaya çıkmış.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor