18. Filipinler-Çin Geleneksel Kültür Festivali çok sayıda Filipinliye Çin kültürünü tanıttı

2018-03-12 17:10:33

 18. Filipinler-Çin Geleneksel Kültür Festivali Filipinler'in başkenti Manila'da 3 Mart öğleden sonra Li Park'ın Çin temalı bahçesinde düzenlendi. Zengin içerikli festival binlerce Manilalıların ilgisini çekerken, konuklar ayrıca Çin geleneksel kültürünün çekiciliğini yerinde izledi.

Festivalde Çin'in geleneksel aslan dansı, iki ülkenin ulusal halk dansları ve şarkı performansları izleyicileri coştururken, festivalin açılış töreninde fener bilmecesi, kağıt kesme sanatı, satranç oyunu ve Guzheng çalgısı dinletisi gibi etkinliklerle izleyiciler Çin'in geleneksel kültürünü bizzat tanıma fırsatı yakaladı.

Çin'in Filipinler Büyükelçisi Zhao Jianhua yaptığı konuşmada, Filipinler-Çin Geleneksel Kültür Festivali'nin sürekli düzenlenmesinin iki ülke arasındaki dostluğun genel eğiliminin derinleştirildiğinin bir göstergesi olduğunu, günümüzde iki ülke liderlerinin öncülüğünde söz konusu eğilimin sağlamlaştırılıp pekiştirileceğine tam güven beslediğini belirtti.

Manila Belediye Başkanı'nın özel temsilcisi, Manila Belediyesi Kültür Müdürü Sefia Arboladura yaptığı konuşmada, Filipinler-Çin Geleneksel Kültür Festivali'nin iki ülke halkları arasındaki karşılıklı anlayışı sağlayan bir pencere haline geldiğini, festivalin ikili ilişkiler ve iki ülke halkları arasındaki dostluğun aktif geliştirilmesine yararlı olduğunun altını çizdi.

Söz konusu festivali düzenleyen taraflardan biri olan Atina Üniversitesi Konfüçyüs Enstitüsü Müdürü Liang Guanghan yaptığı açıklamada, Filipinler-Çin Geleneksel Kültür Festivali'nin Filipinlilerin Çin kültürünü tanımasını sağlayan marka projesi haline geldiğini, gittikçe daha çok sayıda Filipinlinin festivale aktif katıldığını belirtti.

Filipinler-Çin Geleneksel Kültür Festivali'nin ilki 1999 yılı Fener Bayramı kapsamında düzenlenen fener gecesi etkinliğiyle ilgi toplamaya başladı.

Manila Belediyesi yönetimi 2002 yılında imzalanan bir kararla, her yıl Şubat ayının dördüncü haftasının Pazar gününü Filipinler-Çin Geleneksel Kültür Bayramı olarak ilan etti. Böylece bugüne kadar devam eden söz konusu festival, Filipinler'deki Çin asıllı yabancılar ve Çinli göçmenlerin ortaklaşa kutladıkları geleneksel bayram haline geldi. Filipinlilerin, Çin geleneksel kültürünü daha yakından tanımasını sağlayan festival önemli bir pencere olarak biliniyor.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor