Köpek Yılı efsanesi

2018-03-12 10:05:37 CRI

Köpek Yılı efsanesi

Çin ay takvimine göre 16 Şubat itibariyle yeni yıla girildi, 2018 köpek yılı olarak biliniyor.

Köpek, insanlığın gelişme sürecinde önemli rol oynadı. Köpekten söz edince, herkesin aklına önce kapı önünde bekleyen bekçi köpeği gelir. Bu yüzden Çin kültüründe köpek öncelikle evi ve huzuru simgeler.

Eski çağlarda Çinliler, günün her iki saatini bir hayvanla ifade ediyorlardı. Bu gelenek, daha sonraki yıllar için de uygulandı. Buna göre her hayvan, bir yılı temsil ediyor. Toplam 12 hayvanın yer aldığı bu takvim sisteminde yıllar bu hayvanlarla adlandırılır ve her 12 yılda bir tekrar başa dönülür. Bu hayvanlar sırasıyla fare, boğa, kaplan, tavşan, ejderha, yılan, at, koyun, maymun, horoz, köpek ve domuzdur.

Köpek (gou), Çin burç kuşağının 11. hayvanı. Efsaneye göre, gök tanrısı Yuhuang, 12 burç için hayvanlar seçerken, çeşitli hayvanlar kendi özelliklerini ve insanlığa yardımcı olma yeteneklerini Yuhuang'ye göstermeye çalışmış. Kedi ve köpek, insanlıkla sıkı ilişkiler kuran iki hayvandır. Kedi, çok fazla yemek yiyen köpeğin her gün kapıda bulunmasından şikayet ederken, köpek ise kediden aynı gerekçeyle şikayet etmiş. Kavgaya tutuşan iki hayvan, Yuhuang'ın yanına gitmiş. Yuhuang, köpeğe “her yemekte ne kadar yiyorsun” diye sormuş. Dürüst karaktere sahip olan köpek, “her gün kapıda nöbet tutyoruz ve her yemekte çok fazla yiyorum.” cevabını vermiş. Kurnaz kedi ise abartılı bir şekilde “her gün fare kaplamakla uğraşıyorum ve çok az yiyorum” demiş. Anlatılanları dinleyen Yuhuang, kedinin daha yetenekli olduğunu zannetmiş. Bu durumu gören köpek, yalan söyleyen kediyi ısırmaya çalışmış. Kedi, köpekten kaçmak için eve kapanmış. İşte bu fırsatla, köpek, horozla birlikte Gök Sarayı'na seçilen 12 hayvan listesine katılmaya çalışmış. Korkak kedi ise hâlâ evinde saklanıp 12 hayvan listesine girememiş.

İnsanlar, yaklaşık 10 bin yıl önce Yeni Taş Çağı'nda köpeği evcilleştirmeye başladı. Evcilleştirilmiş köpekler, insanların avcılık yapmasına yardım ederken, ev ve tarlaların korunması için bekçilik de yapıyordu. Köpekler zamanla insanlığın en samimi ve sadık dostu haline geldi.

Köpek ile insan arasında çok sayıda duygusal hikaye vardır.

Çin tarihinde Jin hanedanı döneminde, Yang adlı bir genç, bir köpek besliyormuş ve her gün köpeğiyle berabermiş. Bir gün sarhoş olan Yang, bir bataklıktan geçerken çayır üzerinde uykuya dalmış. Havanın kuru olduğu sonbaharda yabani alanlarda yangın kolayca çıkıyormuş. Yangını gören köpek, panik içinde havlasa bile Yang'ı uyandıramamış. Çaresizlik içinde kalan köpeğin aklına aniden bir fikir gelmiş. Köpek, bataklık içine girdikten hemen sonra Yang'ın yattığı çayıra su sıçratmaya çalışmış. Köpek bunu bir süre yaptıktan sonra çayır son derece sulu bir hale girmiş. Yang köpek tarafından yangından kurtarılmış. Ancak köpek, yorgunluktan dolayı hayatını kaybetmiş.

Qing hanedanını kuran Mançular arasında şöyle bir efsane var: Köpek, Qing hanedanı kurucusu Nurhaç'ın hayatını kurtarmış. Ming hanedanı ordusu, Nurhaç'ı öldürmek için onun peşine düşmüş. Açıklık ve susuzluk içindeki Nurhaç yabani alanlarda baygınlık geçirmiş. Ming ordusu, ateş yakarak Nurhaç'ı öldürmeye çalışırken, bir köpek suyla yangını söndürerek Nurhaç'ı kurtarmış.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor