Lilerin spor dalı “Kaluo” ve “Sevgililer Günü”

2018-02-19 19:35:25

Çin'deki azınlık etnik gruplarından Li milliyeti, ülkenin güneyindeki astropikal iklime, güzel doğa manzaralarına ve zengin turizm kaynaklarına sahip dağlık bölgelerde yaşıyor.

Araştırmalar sonucunda, ülkenin güneyindeki Hainan Adası'nda Yeni Taş Çağı dönemine ait 100'ü aşkın ilkel kültür kalıntısı bulundu. Lilerin ataları ilk olarak burada yaşamış.

Lilerin el dokumacılık tekniği uzun bir geçmişe sahiptir. Tang ve Song Hanedanları döneminde Lilerin pamuk dokumacılığı tekniği ülkenin orta kesiminde en ileri düzeydeydi. “Li Jin” denen bir nevi parlak ve çok zarif kabartmalı ve işlemeli dokuma kumaşı ülke çapında tanınmıştır. Yuan Hanedanı zamanında Çin'in ünlü kadın bilimcisi Huang Daopo, Lilerin oturdukları Yazhou bölgesine giderek dokumacılık sanatını öğrenmiş ve daha sonra Orta Çin'e dönerek pamuk dokumacılığını yaygınlaştırıp geliştirmiş. Huang Daopo, böylece tarihte silinemez izler bırakmış. Güzel desenli el sanat dokuma eserleri yurtiçi ve yurtdışında ün salmış. Özellikle iki yüzü işlemeli kumaşlar büyük ilgi görmüş. Bu kumaşlar genellikle elbiselerin yan, arka ve diğer yerlerinde süs olarak kullanmaktadır.

Lilerin giysilerinin motif ve desenlerinin çoğu, insan ve hayvan figürleri ile bitki, ağaç ve geometrik şekillerden oluşur. Bu desenlerde düz paralel çizgiler ile dörtgen ve üçgen şekiller büyük ustalıkla kullanılıyor. Liler süs için kırmızı, sarı ve beyaz gibi renkleri uyumlu şekilde kullanıyorlar. Li kadınları başörtüleri, kısa elbiseleri ve eteklerini tüy, sedef, taş, metal para, bakır zil ve püskül ile süsleyerek ayrı bir özellik yaratıyor.

Lilerin en sevdiği geleneksel spor dallarının başında Bambu çubuklar üzerinden atlama oyunu gelir. Liler bayramların kutlandığı ve hasat zamanlarında yöresel özellikler taşıyan bu oyunu, sabaha kadar oynarlar.

Li dilinde “Kaluo” olarak adlandırılan bu oyunda, ilk önce kızlar ince bambu kamışlarını kalın bambulara vururlar. Erkekler ise bambu kamışların vurulma temposuna ayak uydurarak dans ederek, atlarlar. Daha sonra erkek olsun kız olsun herkes bambu kamışlarının üzerinden atlayarak, dans eder. Resmi gösterilerde çoğu zaman atlayanlar kızlardır.

Müzik ve davul sesleri eşliğinde başlayan bambu çubukları üzerinden atlama oyunu sırasında, 8 kişi bambu kamışları arasından ceylan gibi sıçrayarak, bazen bıçak bilemek, bazen tarla sürmek gibi çeşitli hareketler yaparak, dans ederler. Oyun sırasında ayakları bambu kamışları arasında sıkışanlar, kahkahalarla oyundan çıkarılır.

Çin'in geleneksel ay takvimine göre yılın 3. ayının 3. günü Liler için en önemli gündür. O gün Li milliyetinden genç kızlar ve erkekler birbirlerine evlenme teklifinde bulunurlar. Bu nedenle, o gün “Sevgililer Günü” olarak adlandırılır. “Sevgililer Günü” ile ilgili rivayete göre, eski çağlarda Changhua Irmağı'nın iki yakasında yaşayan Liler sel baskınına uğramış. Ancak su kabağında saklanan bir çift sevgili kurtulabilmiş. Üçüncü ayın üçüncü günü seller geri çekilmiş. Bu çift, evlenerek karı-koca olmuş. Erkek tarlada çalışmış, kız ise kumaş dokumuş ve çocuklarını büyütmüş. Böylece Lilerin sayısı gittikçe artmış.

Ataları olarak kabul ettikleri bu çifte tapan Liler, üçüncü ayın üçüncü günü bayramlık kıyafetleri giyip tatlı, pasta, balık kebabı ve pilav gibi yiyecekleri de yanlarına alıp, Tanrı'nın bulunduğuna inandıkları kutsal mağarada toplanarak Tanrı'ya ibadet ederler. İbadetin bitiminden sonra gençler ok atma, direğe tırmanma, güreş, halat çekme ve salıncakta sallanma gibi sportif eğlenceler düzenleyerek sevgililer gününü kutlarlar.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor