Köpek Yılı Bahar Bayramı'nda Beijing'de kültür etkinlikleri

2018-02-19 16:30:41 CRI

2018 Bahar Bayramı sırasında Beijing'de toplam 480 kültür etkinliği düzenlenecek.

Beijing Belediyesş Kültür İşleri Müdür Yardımcısı Pang Wei tarafından verilen bilgilere göre, bu sene Bahar Bayramı sırasında düzenlenen çeşitli geleneksel etkinliklere Kış Olimpiyat Oyunları unsurları eklenecek. Pang Wei, “9 Şubat Pyeongchang Kış Olimpiyat Oyunları başladı. Gelecek dönemki Kış Olimpiyat Oyunları Çin'de düzenlenecek. Bu sene Beijing'deki panayırlarda buz ve karla ilgili kültür etkinlikleri yer almakta.” ifadesini kullandı.

Bahar Bayramı sırasında Beijing'deki 50 stadyumda 3 bin 98 gösteri düzenlenecek. Mei lanfang Tiyatrosu'nda klasik Çin operası “In extremely good fortune” ve modern Çin operası “Kırmızı Işık Hikayesi” (Red Light Story) gösterilecek. Beijing Konser Salonu'nda geleneksel Çin takvimine göre yeni yılın ilk gününde Bahar Bayramıyla ilgili bir konser verildi.

Bunun yanı sıra, Bahar Bayramı tatili sırasında, Beijing'deki kütüphaneler ve güzel sanat galerileri gibi kamusal kültür alanları her zaman olduğu gibi açık kalıyor. Beijing Başkent Müzesi'nde ise köpek Yılı sergisi düzenleniyor. Çin Milli Kütüphanesi'nde “Çin'in eski çağındaki en büyük ansiklopedi” olarak adlandırılan “Yongle Ansiklopedisi” sergileniyor.

2018 Bahar Bayramı sırasında gösterilen ve gösterilecek filmlerin çoğu, “Canavar Avı 2” (Monster Hunt 2), “Detective Chinatown II”, “Maymun Kralı 3” (The Monkey King 3) ve “Kırımızı Deniz Operasyonu” (Operation Red Sea) gibi Çin yapımı filmler. 16 Şubat'ta Çin'de gösterime giren “Operation Red Sea” adlı film büyük ilgi çekiyor. Hong Konglu yönetmen Lin Chaoxian'ın (Dante Lam) yönettiği bu film Çin Deniz Kuvvetleri'ne ait 8 kişiden oluşan özel birliğinin kurtarma görevi yürüttüğü sırada saldırıya uğramalarını anlatıyor.

Filmde Somali Denizi'nde Çin ticari gemilerinin kaçırılması, gemideki tüm mürettebatın rehine alınması durumunda, Çin Deniz Kuvvetleri'ne ait bu özel birliğin profesyonel bir şekilde müdahale ederek tüm rehineleri kurtarması söz konusu. Olayın gerçekçi bir şekilde gösterilmesi için, film çekimlerinin çoğu Yemen'e benzer manzaralara sahip Fas'ta gerçekleştirildi. Yönetmen ve oyuncular, çekim sırasında Fas'ta aşırı sıcak ve kum fırtınasıyla karşılaştı. Bunun yönetmen Lin Chaoxian'nın hayatını riske atarak çektiği bir film olduğu söylenebilir.

Şimdi filmin yönetmeni Lin Chaoxian'ı tanıyalım.

1965 Hong Kong doğumlu Lin Chaoxian (Dante Lam),1980'li yılların sonunda yönetmen Chen Jiashan'la (Gordon Chan) birlikte film yönetmeye başladı. 1997 yılında ilk filmi "G4 Casus"u çekti.

1998 yılında Lin ve Chen Jiashan'ın ortaklaşa yönettiği aksiyon filmi "Beast Cop", 18. Hong Kong Altın İmaj Ödülleri'nde en iyi yönetmen dalında ödüle layık görüldü. Daha sonra Lin Chaoxian'ın çektiği çok sayıda film, Çin'in ana kesimi, Hong Kong ve Taiwan bölgelerinde olumlu değerlendirmeler kazandı.

Özellikle 2008 yapımı "The Beast Stalker", 30. Hong Kong Altın İmaj Ödüleri'nin en iyi film ve en iyi yönetmen dallarında ödüle aday gösterildi.

2014 yılında Lin Chaoxian'ın yönettiği suç filmi "That Demon Within", 64. Berlin Film Festivali'nde büyük övgü topladı. 2016 yılında Dante Lin Chaoxian, aksiyon filmi “Mekong Operasyonu”nu (Operation Mekong) çekti.Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor