Aile fotoğrafı Chu Xi'de tamamlanıyor!

2018-02-12 10:09:46 CRI

Aile fotoğrafı Chu Xi'de tamamlanıyor!

Bugünlerde pek çok Çinlinin çalışmaya niyeti yok; Çinlilerin tembelleştiğini sanmayın, iş yerinde olsa bile dalgın dalgın oturanların aklı fikri eve dönüş gününün gelip çatmasında…

3 gün sonra Chu Xi kutlanacak, ertesi gün coşkulu törenlerle yeni yıl karşılanacak. Çin'de yaygın olan geleneksel Ay Takvimi'ne göre, 16 Şubat günü, Köpek Yılı'na girilecek.

Ocak Tanrısı'na 12. ayın 23. gününde ibadet edilmesinin ertesi günü, insanlar yeni yıl kutlamaları için resmen hazırlıklara başlar. Yılbaşına kadarki 7 gün “toz temizleme günleri” olarak adlandırılır, temiz bir çehreyle bayramı kutlamak, en eski geleneklerden biridir. Bu gelenek kapsamında 12. ayın 25. gününde değirmen çevrilerek, Doufu yapılır; 26. günde yılbaşı eti kesilir; 27. günde tavuk kesilir, pazara gidilir; 28. günde yapışkan pirinçten pasta yapılır, içli mantılar haşlanır, pencere çiçeği adıyla anılan kesme kağıt yapıştırılır, 29. günde kabir ziyareti gerçekleştirilerek ölmüş ataların ruhları yad edilir; ve nihayet 30. gün gelip çatar…

12. ayın 30. günü, yani Chuxi günü, yeni yılın arife günüdür. Herkes ailesine kavuşur, beraber yeni bir yılı karşılar.

Çince'de “Chu” çıkarmak, “Xi” ise gece anlamındadır. “Chuxi”, yılın son gecesini çıkarma ve yeni yılı karşılama anlamına gelir. Çin'de, Chuxi'ye ayrıca “gece çıkarma”, “yıl gecesi” ve “yıl sonu” olarak da bilinir.

Chuxi ile ilgili gelenekler

Çin'de halk arasında Chuxi konusunda çok sayıda gelenek vardır.

Chuxi'de son kez temizlik yapma geleneği çok uzun süredir söz konusudur, “eski eşya bırakılır yenisi alınır.” Bu gelenekler eski çağlardaki söylentilerden kaynaklanır. Söylentilere göre, eski bir efsanede Kral Zhuanxu'nun çok tembel bir oğlu varmış, yırtık elbise giyermiş ve sadece sulu lapa yermiş. Bir yılın son gecesi adam soğuktan ve açlıktan evinde ölmüş. Bunun için Chuxi günü halk temizlik yapmaya, evdeki eski elbise ve artık yemekleri, yeni yıl gelmeden önce çöpe atmaya başlamış. Bu adet, “yoksulluğu evden uzak tutma” anlamına gelir.

Temizlik yaptıktan sonra, halk, evlerinin kapısına bahar beyitleri yapıştırarak fenerler asar ve yoğun bir bayram havası yaratılır. Halk arasında Chuxi'de “Tusu” adlı bir içecek içilir. Yedi çeşit Çin ilacından yapılan bu içkinin hastalıkları önleme-tedavi etme özelliği olduğu söylenir.

Yıl sonu gecesinde, tüm aile fertlerinin bir araya toplanarak birlik sembolü olan akşam yemeğini yemeleri, her ailenin geleneksel adetlerinden biridir. O gün, başka bölgelerde çalışanlar, eğer zaman bulabiliyorlarsa mutlaka eve dönmelidirler.

Çin'in çeşitli bölgelerinde yenilen yemekler farklıdır. Güneyde, akşam yemeğinde genellikle 10'dan fazla çeşit yemek vardır. Bu yemekler arasında muhakkak Dou Fu (soya peyniri) ve balık bulunmalıdır. Çünkü bunlar Çince'de “mutluluk” ve “zenginlik” ile eş seslidir. Kuzeyde ise bu yemekte genellikle Jiaozi vardır. Tüm aile üyeleri beraber Jiaozi yapar. Jiaozi aile fertlerinin bir araya gelişini simgeler.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor