Lisuların muhteşem kuartetleri

2018-02-11 20:06:02

Doğal olduğu kadar gizemli olan Nujiang Nehri Vadisi Çin'in güneybatısında bulunan Yunnan eyaletinin kuzeybatısındaki Nujiang Lisu Milliyeti Özerk İli'nde yer alıyor.

Muhabirimiz kısa süre önce Nujiang Vadisi'ne giderek vadinin güzelliklerini bizzat gördü ve burada yaşayan Lisu milliyetinin seslendirdiği muhteşem kuartetleri dinledi.

Nehir suları çok hızlı aktığı için nehirde sandalla ilerlemek mümkün değil. Dolayısıyla muhabirimiz, arabayla nehir vadisi boyunca uzanan taşlı yolu kat ederek bir köye vardı. Nehrin iki kıyısındaki sıralar halinde dizilmiş yemyeşil ağaçlar köye ayrı bir güzellik katıyor. Muhabirimiz bu güzellikleri izlerken birdenbire vadinin içinden yükselen etkileyici seslerle irkildi.

Muhabirimiz, seslerin geldiği yöne doğru ilerleyince, kendisini bir köy meydanında buldu. İşte bu yer gizemli Baihualin köyü. Muhabirimiz köyün ortasında bulunan bir kiliseye girdi. Kilisede geleneksel kıyafetler giymiş Lisu milliyeti mensupları, yediden yetmişe sıralanmış oturuyordu. Kürsünün önünde ise, genç bir rahip Lisu dilinde İncil'den ilahiler okuyordu. Böylece muhabirimiz, duyduğu seslerin kaynağına ulaşmış oldu.

Muhabirimiz, köye geldiği günün Hıristiyan dininin ibadet günü olduğunu öğrendi. 30'dan fazla erkek ve kadından oluşan koro, Lisu milliyetinden bir yaşlının yönetiminde, Beethoven'in Neşeye Övgü adlı yapıtını söylüyordu. Çalgıların eşlik etmediği bu şarkı, sadeliğiyle insanı daha çok duygulandırıyordu.

Diyanet İşleri Müdürlüğü yetkilisi Hu Xuecai muhabirimize, Baihualin köyü sakinlerinin çoğunun Lisu milliyetine mensup olduğunu, bundan 60-70 yıl önce bu güzel köye bir yabancı misyonerin gelmesiyle, köylülerin Hıristiyan dinine inanmaya başladığını anlattı.

Yabancı misyoner, Baihualinli köylüleri Hıristiyanlaştırmanın yanı sıra, onlara ilahiler de öğretmiş. Baihualin'deki Lisu milliyeti mensupları, bu yabancı kültürle kendi kültürlerini harmanlayarak, Lisu dilinde ilahiler yaratmışlar. Bu ilahilerde, dört farklı ses tonu kullanılıyor. Koroda yer alan köylüler, kendi seslerinin özelliklerine uygun bir biçimde şarkı söylüyor. Genellikle, birinci grupta gençler, ikinci grupta kadınlar, üçüncü ve dördüncü gruplarda ise orta yaşlı kişiler yer alıyor. Bu misyonerden ilahi söylemeyi öğrenen ilk köylülerin çoğunun bugün hayatta olmamasına rağmen, Lisu milliyetinin yarattığı bu dinî şarkılar, kuşaktan kuşağa aktarılarak bugüne kadar ulaşmış.

Köydeki Lisular haftada beş kez kilisede toplanarak ilahi söylüyor. Katılımın en çok olduğu pazar ayinlerinde ise, 200'den fazla kişi toplanıyor.

Son yıllarda, Lisuların bu ünlü kuartetlerini dinlemek için buraya gelen turistlerin sayısı giderek artıyor. Eğer bir gün sizin de yolunuz Çin'e döşerse bu güzel Baihualin köyüne gelerek Lisuların ünlü kuartetlerini dinlemeyi ihmal etmeyin.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor