Li Chun: Baharın başlangıcı, doğanın uyanışı

2018-02-05 18:48:46 CRI

Çin'de Li Chun sezonu dün kutlandı. Çin Ay Takvimi'ne göre bu ay bayram ve festivallerle dolu bir ay, örneğin bu ay 8 Şubat gününde, küçük yıl anlamındaki Xiao Nian kutlanacak. En büyük bayram ise 16 Şubat'ta kutlanacak olan Bahar Bayramı.

Geleneksel ay takviminin ilk sezonu

“Li”, başlamak; “Chun” ise bahar anlamındadır. Li Chun, baharın başlangıcı anlamına gelir. Çinlilerin atalarının geliştirdiği 24 sezonun en başında yer alan Li Chun, eski zamanlarda önemli bayramlardan biriydi. Çin'de daha 3 bin yıl önce "baharı karşılama" törenleri düzenleniyordu. "Li Chun" sezonunu Han etnik grubunun yanı sıra, bazı azınlık etnik gruplar da kutluyor.

Çin topraklarını ilk kez birleştiren Qin hanedanından beri, "Li Chun" bahar mevsiminin başlangıcı olarak görülüyor.

Li Chun, yılın 24 sezonundan biri olarak, bir astronomik terim de sayılır; ancak tabiatta, insanların kalbinde "Li Chun", ılımlılık, kuşların şarkısı, çiçeklerin mis kokusu, büyüme ve ekim demektir.

Li Chun sezonunun şu özelliklere sahip olduğu savunuluyor: İlk 5 günde doğu rüzgarı ılık hava getirir, ikinci 5 günde yer altındaki böcekler uyanmaya başlar, üçüncü 5 günde nehirlerde buzlar erir ve balıklar su yüzeyine çıkıp yüzer.

Li Chun'a gelince insanlar, gündüzlerin uzadığını ve havanın iyice ısındığını açıkça hisseder. Hava sıcaklığı, güneş ve yağış miktarında bu zaman diliminden itibaren değişiklik olur, artış görülür, tarım ürünlerinin büyümesi hızlanır. Kolza ve buğday, suya büyük ihtiyaç duyar, bu nedenle zamanında gübre verilmelidir.

Çin'de bir atasözü vardır: "Li Chun'a yağış gelir, insan erken kalkar geç uyur". Buna göre, insanlar erken kalkıp bahar ekimi yapmalıdır.

Li Chun sezonuna girilmesine rağmen, Çin genelinde hava yine de soğuktur.


Karşılama gelenekleri

"Li Chun" sezonunda anma etkinlikleri düzenleme geleneği, en azından 3 bin yıl önceye dayanıyor. O dönemde tapılan Jumang veya Mang Tanrısı, tarım işlerinden sorumlu "Bahar Tanrısı" olarak biliniyor.

Tarihi kayıtlara göre, Zhou hanedanı döneminde Li Chun'u karşılamak için şöyle bir tören yapılırmış: Li Chun gününden 3 gün önce, imparator oruç tutup etsiz yemek yer; Li Chun gününde imparator bizzat yöneticilere başkanlık ederek, başkentin doğu yönünde 4 kilometre dışında karşılama töreni yapar, bereket diler. Jumang'ın doğu tarafında oturduğuna inanılması nedeniyle, baharı karşılama töreni doğu tarafında yapılır. Daha sonraki hanedanlarda baharı karşılama mekanı kentin doğu yönüyle sınırlı kalmadı. Song döneminde tören sarayda yapılmaya başlandı.

Qing hanedanına gelindiğinde baharı karşılama töreni bütün toplumun dikkatini çeken ve halkın da katıldığı folklorik bir etkinlik haline geldi. Bu dönemde Li Chun gününde mutlaka "bahar sığırı" adı verilen sığır çekilip hafifçe dövülürdü. Bu, artık baharın başladığı, dolayısıyla tarımsal ekim çalışmalarına özen gösterilmesi gerektiği anlamına geliyordu. Bugün bu eski gelenek yeniden canlanmaya başladı.

Li Chun'la ilgili gelenekler arasında ipekle yapılan ve “Bahar Bebeği” adı verilen oyuncak bebeğin çocuğun elbisesine takılması, baharla ilgili beyitler ve resimlerin kapı veya pencerelere yapıştırılması, “Bahar Böreği” ve “Bahar Çöreği” yenmesi yer alıyor.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor