Tel Aviv Üniversitesi Konfüçyüs Enstitüsü'nde 2018 Bahar Bayramı coşkuyla kutlandı

2018-01-29 15:53:09

Tel Aviv Üniversitesi Konfüçyüs Enstitüsü'nde 18 Ocak akşamı 2018 Bahar Bayramı düzenlenen etkinliklerle coşkuyla kutlandı.

Çinli ve İsrailli öğrenciler başta olmak üzere yaklaşık yüz kişi bir araya gelerek, Çin geleneksel Bahar Bayramı'nın örf ve adetleri hakkında bilgi aldı, çeşitli sanat gösterilerini izledi. Birbirlerine bilmeceler de soran konuklar, Bahar Bayramı'nın vazgeçilmez yemeklerinden biri olan Jiaozi (Çin mantısı) yedi ve iyi vakit geçirdi.

Etkinlikte sunucu katılımcılara “bahar beyitleri”, bayramlaşma, Jiaozi yeme başta olmak üzere Çin geleneksel Bahar Bayramı'nın örf ve adetlerini tanıttı ve aynı zamanda katılımcılarla birlikte kesme kağıdı sanatını denedi. Etkinlikte Çinli ve İsrailli öğrenciler çeşitli sanat gösterileri yaptı.

Tel Aviv Üniversitesi Konfüçyüs Enstitüsü'nden Çinli Başkan Wu Yang etkinlikte yaptığı konuşmada, söz konusu etkinliğin Konfüçyüs Enstitüsü için büyük önem taşıdığını, kış tatilinin yaklaşmasından dolayı, Bahar Bayramı'nın erkenden kutlandığını belirtti. Etkinliğin Çinli öğrencilere aile sıcaklığı verdiğini ifade eden Wu Yang, bu sayede Çince öğrenmeye ilgi duyan öğrencilerin de Çin kültürünü daha yakından tanıma fırsatı sağladığını söyledi.

İsrail Doğu Asya Fakültesi'nde çok sayıda öğrencinin Çince öğrenmekte olduğunu hatırlatan Wu, bu öğrencilerin de Çin'in geleneksel bayramını görmek ve Çinli öğrencilerle yüz yüze sohbet etmek çok istediklerini, hatta bazı öğrencilerin çocuklarını getirerek, onların da Çin'in geleneksel bayramıyla yakından tanışmasını sağladığını belirtti.

Rektör Wu, Tel Aviv Üniversitesi'ne bağlı Doğu Asya Fakültesi'nin İsrail'deki en büyük Doğu Asya bölümü olduğunu, her yıl lisans, yüksek lisans ve doktora öğrencilerinden üçten ikisinin Çince, üçten birinin Japonca ve Hintçe öğrendiğini kaydetti. Bu açıdan bakıldığında öğrencilerin çoğunun Çince öğrenmeye odaklandığını dile getiren Wu, Doğu Asya Fakültesi'nin İsrail'in en büyük Doğu Asya fakültesi olarak kabul edildiğini belirtti.

Tel Aviv Üniversitesi Konfüçyüs Enstitüsü'nün Çin'de okuma başvurusu yapmak, Çin sanayisiyle temaslarda bulunmak, Çin'le bilimsel araştırma temaslarını sürdürmek isteyen öğrencilere tüm olanaklarla fırsat sağlayacağını açıklayan Wu, İsrailli öğrencilerin Çinle temas kurmalarına daha çok olanak yaratmak için ellerinden geleni yapacaklarını söyledi.

Tel Aviv Üniversitesi Uluslararası Bölümü Başkanı Danna Mattas Applerot etkinlikte yaptığı konuşmada, bölüme her yıl 100'ü aşkın ülkeden 2 bin öğrencinin geldiğini, bunlardan yaklaşık 150'sinin Çinli öğrenci olduğunu, son yıllarda Çinli öğrenci sayısının gittikçe çoğaldığını belirtti. Danna Mattas Applerot, aynı zamanda Çin kültürüne ilgi duyan İsrailli öğrenci sayısının da gittikçe arttığını, Konfüçyüs Enstitüsü'nün düzenlediği Bahar Bayramı etkinliğinin Çinli ve İsrailli öğrenciler için kültürel temas fırsatı sağladığını anlattı.

Danna Mattas Applerot ayrıca, söz konusu etkinliğin Çinli öğrenciler ve Çin kültürüyle Çinceye ilgi duyan İsrailli öğrencilerin hepsine Jiaozi eşliğinde güzel vakit geçirme fırsatı sağladığını, katılımcıların kendi aralarında Çince konuşabildiklerini, İsrailli öğrencilerin Çin dili ve kültürünü daha yakından tanıyabildiğini, bunun çok iyi bir fırsat olduğunu kaydetti.

Danna Mattas Applerot konuşmasını sonlandırırken, “Kuşkusuz etkinliğe her yıl daha çok sayıda Çinli ve İsrailli öğrenci katılacaktır, herkesin bir araya gelerek bayramı kutlaması çok güzeldi.” ifadelerini kullandı.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor