Çinliler iki gün sonra La Ba Festivali'ni kutlayacak.

2018-01-22 10:02:44 CRI

Çin Ay Takvimi'nde yılın son ayı “La Ayı” olarak adlandırılıyor. Çin tarihinde La ayının 8. gününde insanlar atalarına ve ölümsüzlere tapar, bol mahsul dilermiş. Ayrıca o gün Budizm'in kurucusu Sakyamuni'nin Buda olduğu gün olarak biliniyor ve halen Budizm'in önemli bayramlarından biri olarak kutlanıyor.

La kelimesi, 3 anlam taşıyor: Biri karşılamak. Yani La ayı, eski yılın uğurlandığı ve yeni yılın beklendiği bir zaman dilimi. Bir diğer anlam avlanmaktır. La ayında insanlar ava çıkar ve atalara ve ölümsüzlere tapmaya hazırlık yapar; bu kelimenin bir diğer anlamı da hastalıkları önlemek ve baharı karşılamaktır.

Çok eski zamanlarda La Ba Festivali, atalara ve ölümsüzlere tapmak için düzenlenen bir törenmiş, bu tören geleneksel Ay Takvimi'ne göre yılın son ayında düzenlendiği için bu aya La Ayı adı verilmiş, törenin düzenlendiği gün ise La Günü olarak adlandırılmış.

Çin'de feodal toplumu birleştiren Qin Hanedanı'ndan (M.Ö.221-207) önce La Günü, son ayın 8. gününde değilmiş. Ancak Budizm'in Çin'e girmesinden sonra bu dinin Çin'de etkisinin artırılması için La Günü, Budizm'in kurucusu Sakyamuni'nin Buda olduğu gün olarak belirlenmiş. Güney ve Kuzey Hanedanları'na gelince La Ba Festivali, La Ayı'nın 8. gününe sabitlenmiş.

La Ba Festivali'yle ilgili Budist efsane

Hikayeye göre, 2 bin 500 yıldan daha uzun bir süre önce, eski Hindistan'da, bugünkü Nepal'de bir prens olan Gau tama Siddhartha, sosyal yaşamın hiç bir şeye yaramadığını düşünmüş, 29 yaşına gelince krallık ailesini terk etmiş ve rahip olmuş. 6 yıl süren zorlu öğrenme ve pratikten sonra günde sadece bir kabuklu pirinç tanesi ve bir buğday tanesi yediği için vücudu aşırı derecede zayıf düşmüş. Bir gün prens şunun farkına varmış: Dünyadaki insanlar maddi heveslerin peşinde koşar, dertlerinden kurtulup manevi ve bedensel açılardan özgürlüğe kavuşamaz. Bunun yanı sıra, kendisini aşırı zor koşullara bırakıp dertlerden kurtulmaya çalışırsa, bunun sonucu sadece bedenine acı vermek olur, bu durumda kişi Budizm'in özünü kavrayamaz. Sadece ve sadece, acıyı ve mutluluğu aynı anda bırakabilen bir insan Budizm'in özünü kavrayabilir.

Prens, oturduğu yerinden kalkıp yakındaki nehre girip vücudunu yıkamış. Onun Budizm'e adanmışlığından duygulanan iki çoban kız sığır sütüyle bir lapa haşlayıp prense sunmuş. Bir ay sonra sağlığına kavuşan prens, Buddh Gaya kentine gelip bir bodhi ağacının altında Budist oturuşu Vajrasana vaziyetinde oturmuş ve kendi kendine evrenin kuralları ve insanları dertlerden kurtarma yöntemlerini algılayıncaya kadar yerinden kalkmayacağına söz vermiş.

Prens bodh ağacının altında 48 gün oturmuş ve ertesi gün, yani La ayının 8. gününde yıldızlar gökyüzüne çıkınca aniden her şeyi algılamış ve Buda olmuş. O an gökteki ölümsüzler onu kutlamış, hayaletler bile bir an dinlenip kötülük yapmayı bırakmış, gökten çiçek yağmuru yağmış. Budistler, Sakya kavminden geldiği için prense Sakyaların azizi anlamındaki Sakyamuni ismini koymuşlar.

Zamanla La ayının 8. günü, Budizm'in görkemli şekilde kutlandığı bir bayram haline gelmiş, La Ba Festivali de bu günün adını almış. Festivalde her tapınak, sütlü lapa pişirip Budalara sunarmış. İşte bu yemek, La Ba Lapası'nın hikayesidir.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor