Kaynayan kazanın altından ateşi almak

2018-01-15 15:59:37 CRI

Kaynayan kazanın altından ateşi almak

Kazandaki suyun kaynamasını durdurabilecek, kazanın içine soğuk su eklemek gibi, birçok yöntem vardır. Ancak antik Çin'de bu konuda, kaynayan kazanın altında yanan odunları oradan uzaklaştırmanın en etkili yol olduğu inancı vardı.

Derler ki; esas çözüm, bahçeyi zararlı köklerden ayıklamak gibi sorunun temelini bulmaya ve bu soruna müdahale etmeye bağlıdır.

Savaş meydanlarındaysa söz konusu savaş stratejisinin anlamı güçlü bir düşmanla doğrudan teması engellemeyi esas alır. Bunun yerine düşmanı güçlü kılan kaynak veya köklerden mahrum bırakmanın çok daha etkin bir çözüm getireceği düşünülür. Buna bağlı olarak zayıf düşen düşman savaşmaya gerek kalmadan anlaşmaya razı edilebilecektir.

Çin tarihinde Cao Cao (MS 155-220) bir askeri deha olarak karşımıza çıkıyor. Bir savaş lordu olan Cao Cao, Wei devletinin kurucusudur. Cao, “kaynayan kazanın altından ateşi almak” savaş stratejisini bir diğer savaş lordu olan Yuan Shao ile yaptığı çetin bir savaşta başarıyla uygulamıştır.

M.S. 199 yılında Yuan Shao komutanlığında 100 bin askerden oluşan bir ordu Cao'nun 30 bin askerle savunduğu bir kaleye saldırdı. Her iki ordu göğüs göğüse nehir boyunca çarpıştı.

Yuan Shao'nun ordusu daha büyük olduğu için daha fazla yiyecek ve hayvan yemine ihtiyaç duyuyordu. Cao'nun birliklerinin kale savunmasında başarı göstermeye devam etmesi Yuan Shao'yu erzak konusunda sıkıntıya sokuyordu. Birkaç hafta sonra Yuan, Hebei eyaletinin yakınlarındaki Wucao kentinden 10 bin hayvanın sırtında tahıl ve yemden oluşan erzağın yola çıkmasını emretti.

Cao Cao söz konusu erzak sevkiyatını öğrendiğinde düşmanın ihtiyaç duyduğu yiyecekleri ona ulaşmadan yok etmeye karar verdi. Çünkü bu Yuan Shao'nun saldırılarının sonlandırmanın en kısa yoluydu. Cao, keşif birliklerinin erzak sevkiyatının iyi korunmadığını öğrendiğinde ise çok mutlu oldu.

Bir gece, Cao 5 bin seçkin askerden oluşan bir birlikle nehri geçti. Zamanla yarışan özel birlik hızla Wucao'ya doğru yol aldı. Wucao'daki erzakların saklandığı garnizona ani bir gece baskını yapan özel birlik düşman askerini, savunma hattı kurmalarına fırsat vermeden, etkisiz hale getirdi. Cao ve askerleri Yuan Shao'nun hayati önemde ihtiyaç duyduğu erzakların bulunduğu depoları ateşe verdi.

Yiyecek desteğini kaybettiğini öğrenen Yuan ve ordusu bu gelişme karşısında hayrete düştü. Ardından ordu içinde panik baş gösterdi.

Tam bu sırada Cao birlikleri vargüçleriyle karşı saldırıya geçtiler. Yuan Shao savaş meydanından zar zor 800'den az adamıyla kaçabildi. Yuan bu savaştaki büyük kaybını bir daha asla geri kazanamadı.

Cao Cao'nun Çin tarihinde Üç İmparatorluk Dönemi (MS 220-280) hüküm sürmüş üç imparatorluktan biri olan Wei devletinin ilk hükümdarı olma yolundaki ilerleyişini durduracak Yuan'ın gücü kalmamıştı.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor