2017 İpek Yolu Uluslararası Kültür Forumu düzenlendi

2017-12-31 20:52:44

2017 İpek Yolu Uluslararası Kültür Forumu düzenlendi

 2017 İpek Yolu Uluslararası Kültür Forumu 29 ve 30 Kasım günlerinde Polonya'nın başkenti Varşova'da düzenlendi. İki gün süren forumun ana konusunu “Kuşak ve Yol, Çok Taraflı İşbirliğinde Yeni Çağın Yaratılması” oluşturdu.

Forumda, İpek Yolu güzergahındaki ülkelerin geleneksel kültürünün yaşatılıp geliştirilmesine ve söz konusu ülkeler arasındaki kültürel temaslar ve çok taraflı işbirliğinin pekiştirilmesine ilişkin somut işbirliği düşüncesi ileri sürüldü.

Ayrıca bilim, eğitim, kültür ve turizm gibi alanlardaki mevcut işbirliğiyle karşılıklı anlayışın derinleştirilmesinin görüşüldüğü forumda Çin ile Polonya'nın hatta tüm Orta ve Doğu Avrupa arasında işbirliğinin ilerletilmesi konusu ele alındı.

Çin İpek Yolu Fonu ve Çin-Polonya Ekonomik ve Kültür Temasları Fonu tarafından ortaklaşa düzenlenen forum, Astana ve Moskova'nın ardından ilk kez Orta ve Doğu Avrupa'da düzenlendi.

Forumun açılışına Polonya Meclisi Polonya-Çin Grubu Başkanı Grzegorz Czelej, Meclis üyesi Marek Suski, Polonya'nın Çin eski büyükelçisi Tadeusz Chomicki, Çin Tarihi Eserler Derneği Başkan Yardımcısı ve Dünya Mirasları Araştırma Derneği Başkanı Guo Zhan başta olmak üzere Rusya, Macaristan, Avusturya ve Malezya dahil toplam sekiz ülkeden bilim adamları, kültürel etkinlik uzmanları, sanatçılarıyla müze, tiyatro ve medya temsilcileri dahil 100'den fazla kişi katıldı.

Grzegorz Czelej forumun açılış töreninde yaptığı konuşmada, “Böyle bir forumun düzenlenmesi büyük önem taşıyor. Çünkü bir ülkenin kültürü ve tarihini anlamak, iki ülke halkları arasındaki anlayışın arttırılmasına yararlıdır, böylece iki ülkenin siyaset, ekonomi ve ticaret ilişkilerinin derinleştirilmesi sağlanır” dedi.

Grzegorz Czelej konuşmasında, “Son yıllarda, Çin-Polonya ilişkileri tarihteki en iyi döneminde. 2011 yılında iki ülke arasında stratejik ortaklık ilişkisi kuruldu. Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping geçen yıl Polonya'ya gerçekleştirdiği ziyareti sırasında Polonya Devlet Başkanı Andrzej Duda ile ikili ilişkilerin, kapsamlı stratejik ortaklık düzeyine taşınmasını ortaklaşa kararlaştırdılar. Öte yandan Kuşak ve Yol inisiyatifinin hayata geçirilmesi, Polonya dahil olmak üzere İpek Yolu güzergahındaki ülkeler tarafından desteklenerek kabul gördü. Çin ile Polonya arasında Kasım 2015'te Kuşak ve Yol projesine ilişkin memorandum imzalanmıştı. Buna ikili işbirliğinin devamı diyebiliriz. Kapsamlı stratejik ortaklık sadece ekonomi ve ticaret alanında işbirliğini değil, sosyal yaşamın diğer alanlarını, teknoloji ve kültür alanlarını da kapsar” diye konuştu.

Polonya'nın Çin eski büyükelçisi Tadeusz Chomicki törende yaptığı konuşmada, “Kültür diğer alanlardaki işbirliğinin gerçekleştirilmesinin ön koşuludur. Tarihi arka plan, kültür ve düşünce biçimlerindeki mevcut farklılıklardan dolayı, daha iyi işbirliği yapılması için temaslar sürdürülmelidir. Farklılıkları karşılıklı olarak anlamaya çalışmalıyız” ifadelerini kullandı.

Xinyi Holding Şirketler Grubu Genel Müdürü ve İpek Yolu Uluslararası Kültür Temasları Merkezi Başkanı Li Xiaofei törende yaptığı konuşmada, son forumun daha öncekilerine göre göze çarpan özelliğinin projenin ilerletilmesine ve somut işbirliğinin hayata geçirilmesine daha da odaklanması olduğunu belirtti. Li Xiaofei ayrıca, söz konusu forumun oluşturulmasından bu yana İpek Yolu güzergahındaki ülkeler arasındaki kültürel temasların ilerletilmesinin sağlandığını, gelecekte Çin ile Ortadoğu Avrupa'daki ülkeler arası kültürel temas köprüsü ve projesinin oluşturulmasını, böylece ülke halkları arasındaki kültürel temaslarla karşılıklı anlayış ve ortak refahın ilerletilebilmesini umduğunu kaydetti.

Forum sırasında Çin'in Langfang kentinden maddi olmayan kültür mirasları listesinde yer alan Ping Operası'nın aralarında bulunduğu sanat çeşitleri tanıtıldı, Polonyalı sanatçılarla beraber seyircilere çeşitli sanat gösterileri sunularak, Çin geleneksel sanatının çekiciliği sergilendi.Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor