En uzun gece, en kısa gün: Kış Gündönümü (Dong Zhi 冬至)

2017-12-25 14:56:45 CRI

En uzun gece, en kısa gün: Kış Gündönümü (Dong Zhi 冬至)

Çincede Dong Zhi olarak adlandırılan Kış Gündönümü 22 Aralık'ta kutlandı.

Dong Zhi, geleneksel ay takviminde 24 sezondan biri ve yılın son sezonudur, aynı zamanda Çinlilerin geleneksel bayramlarından biridir. Dong Zhi'den sonra yılın en soğuk günleri başlar, günler uzar, geceler kısalır.

Dong Zhi sezonu genellikle Aralık ayının 22 veya 23'üne denk gelir.

Dong Zhi'nin kaynağı

2 bin 700 yılı aşkın süre önce, Çin'de İlkbahar ve Sonbahar döneminde (M.Ö.770-476) Çinlilerin ataları, Tugui adlı bir zaman ölçme cihazıyla “Dong Zhi” gününü belirledi. Dong Zhi, 24 sezon arasında en erken belirlenen sezon olmasıyla da önem arzeder.

Çincede “zhi” uç ve son nokta anlamındadır. Bu karakter, hava ısısının Dong Zhi gününde en düşük dereceye inmesi anlamına gelmiyor; yerkürenin güneşin etrafında dönüşündeki konumuna işaret ediyor. Kuzey yarımkürede yaşayan insanlar için Dong Zhi günü, gecenin en uzun veya günün en kısa olduğu gündür. Dong Zhi'den sonra günler uzar.

Dong Zhi gününün kutlanması, 1800 yıl önce Han Hanedanı (M.Ö. 202-M.S. 220) döneminde başladı.

Eski Çinliler, Dong Zhi sezonunu, havanın ısınacağının habercisi görüyor ve geleneksel Çin düşüncesinin temelindeki Ying'den Yang'a geçişi sağlayan tanrısal bir dönüşüm olarak addediyordu.

Gök (Cennet) Tapınağı'nda törenler yapılırdı

Eski kayıtlara göre, Dong Zhi gününde imparator nazırlarıyla birlikte beş gün müzik dinler, halk da evlerinde çalgı çalarmış. Dong Zhi gününde imparator gökbilimi ve takvim bilen uzmanları çağırarak takvimi inceler, ayrıca göğe tapınma etkinlikleri düzenlermiş. Bugün dünyaca ünlü Beijing Gök (Cennet) Tapınağı, imparatorun Dong Zhi gününde göğe tapınma etkinliklerini düzenlediği bir yerdi.

Eski zamanlarda, Dong Zhi gününde çok neşeli geçen bir “kışı karşılama” geleneği olduğu görülüyor.

Dong Zhi sabahı insanlar erkenden kalkar, yediden yetmişe kadar herkes şık ve temiz elbiselerle birbirlerini ziyaret ederdi.

Şimdi bile Çin'in bazı bölgelerinde Dong Zhi günü bayram olarak kutlanıyor. Çin'in kuzeyinde yaşayan insanlar, Dong Zhi gününde koyun keser, Jiaozi ve Huntun gibi yemekler yer, güney Çinliler ise makarna ve pirinç çöreği yerler.

Ayrıca Dong Zhi gününde gök ve ataları anma töreni düzenlenir.

Dong Zhi'ye özgü yemek türü: Çin mantısı Jiaozi

Jiaozi, yani Çin mantısıyla ilgili ilginç bir hikâye var.

Henan eyaletinde doğan hekim Zhang Zhongjing bir süre Hunan eyaletinin Changsha kentinde görev yapmış. Görev süresi dolunca memleketine dönmüş. Lapa lapa kar yağan bir gün memleketi Nanyang'a varmış. Fakir insanların soğuk havada çok ince giydiğini ve çok sayıda insanın kulaklarının donduğunu gören Zhang çok üzülmüş. Hemen kentin bir kapısında çadır kurarak, koyu eti, biber ve bazı ilaçları, suyla dolu bir tencere içine atıp pişirmiş, sonra etleri çıkarıp bir çeşit yufka içine sarıp kulak şeklinde bir çeşit yemek yapmış, sonra tekrar çorba suyuna atıp haşlamış. Şifalı bu yemeği yedikten sonra yoksul ahalinin kulakları hemen iyileşmiş. Ondan sonra insanlar Dong Zhi gününde kulak şeklindeki yemek, yani Jiaozi yapıp yemeğe başlamış. Dongzi gününde Jiaozi yiyen biri, tüm kış soğuk hissetmez denir...

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor