İstanbul'da dikkat çeken iki Çin filmine yakın bakış

2017-12-10 20:53:43 CRI

İstanbul'da dikkat çeken iki Çin filmine yakın bakış

İstanbul'da dikkat çeken iki Çin filmine yakın bakış

İstanbul'da düzenlenen 20. Randevu İstanbul Uluslararası Film Festivali sırasında gösterilen 11 Çin filminden biri Bay No Problem oldu.

Filmin yönetmen koltuğunda Beijing Sinema Akademisi'nden profesör Mei Feng oturuyor, bu film Mei Feng'in ilk yönetmenlik deneyimi oldu.

Çin'in Japon işgaline direniş savaşını konu alan bu filmde ünlü Çinli oyuncu Fan Wei başrolde yer alıyor. Film, ünlü yazar Lao She'nin 1943 yılında yayımlanan aynı adlı kısa romanından uyarlanarak beyaz perdeye aktarıldı.

Filmin galası 29 Ocak'ta Tokyo Uluslararası Film Festivali'nde yapıldı. Film 29. Tokyo Uluslararası Film Festivali'nde özel sanat katkısı ödülüne layık görüldü. Mr. No Problem 21 Kasım'da Çin'de gösterime girdi.

Siyah-beyaz çekilen film, yazar Lao She'nin ölümünün 50. yıldönümüne denk gelmesi nedeniyle de özel anlam taşıyor.

Yönetmen Mei Feng, film senaryosunu yazdığı sırada Çin Cumhuriyeti dönemiyle ilgili veriler topladı. Çin Cumhuriyeti dönemindeki gazeteler ve görsel-işitsel materyallerin siyah-beyaz olmasından ötürü, Mei Feng, siyah-beyaz görüntülerle o döneme özgü bir hava yaratmak istedi.

Çin'in Van Gogh'ları

İstanbul'da dikkat çeken iki Çin filmine yakın bakış

Çin'in Van Gogh'ları (China's Van Gogh) adlı film de 20. Randevu İstanbul Uluslararası Film Festivali sırasında gösterilen Çin filmlerinden biriydi.

Çin'in güneyindeki küçük bir köyken Batı resim sanatının ünlü yapıtlarının taklit-üretiminin yapıldığı bir merkeze dönüşen Dafen'ın ve Van Gogh'un dünyasını daha yakından tanımak için Hollanda'ya gitmek isteyen köylü-ressam Zhao Xiaoyong'un belgesel öyküsü.

82 dakikalık bu belgesel, Aralık 2016'da Çin'de gösterime girdi. Film Los Angeles Çince Film Festivali'nde en iyi belgesel ödülüne layık görüldü.

Filmde Çin'in güneyindeki Shenzhen kentindeki bir yağlı boya fabrikasında çalışan işçilerin hikâyesi anlatılıyor. Burası dünyanın en büyük yağlı boya fabrikası olarak kabul ediliyor.

Shenzhen kentindeki Longgang bölgesinde yer alan Dafen köyü, yıllar önce kendi halinde küçük bir yerleşim birimiydi, ancak Shenzhen Ekonomik Özel Bölgesi'nin kurulmasıyla birlikte, yağlı boya ticareti yapan Hong Konglu iş adamaları, düşük maliyetle batılı ülkelerden gelen büyük miktardaki siparişleri karşılamak amacıyla, Çin'in ana kesiminden işçi aramaya başladı. Belli ölçüde resmi çizme yeteneğine sahip olan köylü işçiler, Dafen köyünde bir araya getirilerek kanvas resim çizmeye başladı. İşçiler, daha önce hiç bilinmedikleri bir dünyaya adım atmışlardı.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor