“Kuşak ve Yol Boyunca Heyecan” kültür konvoyları Wolfsburg'a ulaştı

2017-12-10 20:38:19

Çin Kültür Yönetim Derneği tarafından oluşturulan “Kuşak ve Yol Boyunca Heyecan” adını taşıyan sınır ötesi kültürel temaslar konvoyları Avrasya kıtası, yüksek dağlar ve çölleri geçerek, üç ayı aşkın bir yolculuğun ardından 28 Kasım'da Almanya'nın Volkswagen genel merkezinin bulunduğu Wolfsburg şehrine ulaştı.

Konvoyların temsilcileri İpek Yolu'nda yaptıkları konvoy yolculuğu sırasındaki özel izlenimlerini Alman siyasi ve ekonomi çevrelerinden şahsiyetlerle paylaştı.

“Kuşak ve Yol Boyunca Heyecan” adlı konvoylar bu yılın Ağustos ayında Anhui eyaletinin Huangshan kentinden yola çıktı. Kültür çevrelerinden ünlüler, gazeteciler ve işletmeciler 20 bin kilometrelik yolculuk kapsamında Kazakistan, Rusya, Letonya, Litvanya, Polonya, Çek Cumhuriyeti ve Almanya gibi ülkeleri ziyaret ederek, kadim uygarlık yolculuğunun refahı ve canlılığının izinde izlenimler edindiler.

Konvoylardan sorumlu baş yetkili Cui Guannan, uzun yolculukların birçok Çinli genç için maddiyattan daha büyük önem taşıdığını ifade etti.

Gençlerin bir tür manevi arayış içinde konvoylarla uzun ve zorlu bir yolculuğun ardından Wolfsburg kentine geldiğini söyleyen Cui, Çin-Almanya dostluğunu saygıyla selamladıklarını belirtti.

Cui, konvoyların yolculuk sırasında ziyaret ettiği her ülkenin halklarıyla, özellikle Almanya halkıyla sevinçlerini paylaşmayı arzuladıklarını, kendilerinin diplomat olmasa bile Çin-Almanya dostluğunun arttırılması için elinden geleni yapmak istediklerini kaydetti.

Konvoylar prodüksiyon grubu yetkilisi Luan Zhongxi, video çekim ekibinin İpek Yolu yolculuğu boyunca manzaralar ve yerel geleneklerin çekimlerini yaptıklarını aktardı. Farklı milliyetlerin kültürleriyle bizzat tanıştıklarını, aynı zamanda yolculuk boyunca ziyaret ettikleri ülke halklarının kendilerine dostça, güler yüzlü, samimi ve iyi niyetli bir tavır sergilediklerini ifade eden Luan, konvoyların durduğu her kentte çok sayıda kişinin konvoyların etrafında toplanarak alkışladıklarını ve bundan gurur duyduklarını anlattı.

Almanya-Çin Ekonomik Birliği Genel Sekreteri Silke Besser, konvoylarla ilgili hikayeyi dinledikten sonra son iki yılda Çin'e geldiğini, Çin ekonomisinin hızla gelişmesi ve meydana gelen büyük değişikliklerin kendisinde derin izlenim bıraktığını söyledi. Silke Besser Almanya'nın Çin'in işbirliği ortağı olarak Çin'e uzun yıllardır eşlik ettiğini, her iki ülkenin beraber büyüdüğünü belirtti.

Silke Besser ayrıca, Volkswagen'in Çin'e ilk grup yatırım yapan Almanya işletme temsilcisi olarak, 33 yıldır Çin'le işbirliğini sürdürdüğünü, aynı zamanda daha çok sayıda Çin işletmesinin Almanya'ya yatırım yaptığını, böylece iki ülke arasındaki ekonomik ve ticari ilişkilerin ilerletildiğini, bunun kendileri için büyük önem taşıdığını söyledi.

Silke Besser, kadim İpek Yolu'nun öteden beri doğu ve batı ekonomik ve ticari temaslarının önemli ulaşım kanalı olduğunu, bugünkü İpek Yolu'nun ekonomi ve ticaret yolu olmakla kalmayıp, güzergâhtaki ülkelerin farklı kültürlerle düşünce temasları sağladığı yol olduğunu anlattı.

Almanya TU Clausthal Üniversitesi Rektörü Pr.Thomas Hanschke, üniversitesinin uzun süre önce Çin ile bağ kurduğunu, “Kuşak ve Yol” inisiyatifi sayesinde iki ülke arasındaki kültürel temasların gittikçe derinleştiğini, şu an TU Clausthal Üniversitesi ile Çin'in Sichuan Üniversitesi'nin işbirliğiyle Çin-Almanya Uluslararası Enstitüsü'nün kurulduğunu, böylece eğitim ve bilimsel araştırma alanlarındaki işbirliğinin derinleştirildiğini belirtti.

29 Kasım'da İsviçre'ye hareket eden konvoyların yolculuğunun İtalya'da son bulması bekleniyor.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor