Xinjiang'da 15 yıl ücretsiz eğitim

2017-11-27 15:01:59 CRI

Xinjiang'da 15 yıl ücretsiz eğitim

Çin'in Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi'nde eğitim işlerinden sorumlu yerel idareden yapılan açıklamaya göre, 1 Aralık 2017 itibariyle 860 bine yakın öğrenci için eğitim 15 yıl boyunca ücretsiz olacak.

Xinjiang'daki 857 bin 200 lise ve mesleki ortaokul öğrencisi; okul ücreti, ders kitabı masrafları ve konaklama giderlerinden muaf tutulacak. Yoksul ailelerin çocuklarına ek yardımlar sağlanacak.

Xinjiang, okul öncesinden liseye kadar 15 yıllık ücretsiz eğitim imkânı sunan eyalet düzeyindeki ilk idari bölge oldu. Daha önce bölgede, kırsal kesimlerdeki bir milyondan fazla çocuğun okul öncesi çift dilde (Çince ve Uygurca) eğitim alabilmesi için 4 bin 400 kreş inşa edilmiş veya mevcut kreşler genişletilmişti.

Xinjiang'ın yerel hükümeti, ücretsiz eğitim politikasının kırsal ve güneydeki az gelişmiş bölgelerde uygulanması için 2 milyar 580 milyon yuan (390 milyon ABD Doları) bütçe ayırdı.

Xinjiang'ı tanıtan eserler ödüllendirildi

Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi'nin merkezi Urumçi'de kısa süre önce düzenlenen törende, Benim Gözümden Xinjiang etkinliğinde dereceye giren eserlere ödülleri teslim edildi.

Çin Uluslararası Radyosu (CRI) ve Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi Tanıtım Ofisi tarafından düzenlenen ve başvuruları Eylül 2016'da başlayan yarışmada, Xinjiang'ın tarihî, doğal ve kültürel niteliklerinin farklı yönleriyle yansıtıldığı fotoğraf, kısa film ve kompozisyonlar değerlendirildi.

Türkiye, Rusya, Avustralya, Endonezya ve Malezya dâhil olmak üzere 30'dan fazla ülkeden gönderilen bin 600'den fazla eser, dünya genelinden internet kullanıcıları tarafından oylanarak seçildi. Eserlerin daha sonra özel jürinin değerlendirmesinden geçmesiyle ödül kazananlar belirlendi.

Fotoğraf dalında birincilik ödülü Türk fotoğrafçı Tahir Ün'ün oldu.

Tahir Ün, yaptığı konuşmada, fotoğrafın insanlar arasında köprü kuran bir araç olduğunu dile getirdi. Bölgeye 3 kez geldiğini belirten Ün, kişisel arşivinde Xinjiang'da çektiği 25 bin fotoğraf bulunduğunu söyledi.

Ödül sahipleri, Xinjiang'ı gezme, bölgenin doğal ve kültürel güzelliklerini yerinde tanıma imkânı buldu.

Çin'in film gişe geliri 50 milyar yuanı geçti

20 Kasım itibariyle, Çin'in 2017 yılı gişe geliri 50 milyar 20 milyon yuanı (7.58 milyar ABD Doları) geçti. Bu rakam geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 15 arttı. Böylece Çin, Kuzey Amerika'dan sonra dünyanın ikinci büyük sinema pazarı konumunu korudu.

Aslında Çin iki açıdan dünya birincisi konumunda. Çin'deki beyaz perde sayısı 2012 yılında 13 bin adetken, bu yıl 49 bine çıktı, yüzde 270'lik artış oldu; ayrıca seyirci sayısı 5 yıl önce 466 milyonken geçen yıl 1 milyar 372 milyona kadar yükselerek, yüzde 194'lik artış oldu.

Çin sinemasında dikkat çeken bir nokta da yerli yapımların artması. 2012 yılında Çin sinemasında gişe gelirini paylaşan filmler arasında yer alan yabancı yapımların oranı yüzde 70'e kadar yükselmişti, ancak bu Çinli sinemacıları korkutmadı. 2017 yılına gelindiğinde gişe geliri 100 milyon yuanı aşan filmlerden yarısı Çin yapımları oldu.

Bu yıl Bahar Bayramı'nın ilk gününde elde edilen gişe geliri 800 milyon yuanı aşmıştı. Bu rakam, Çin'de film izlemenin, vatandaşların bayramı geçirmeleri ve duygusal değişim yaşamaları için önemli kanallardan biri olduğunu gösteriyor.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor