Geleceğe hazırsanız yola çıkalım

2017-11-20 16:29:09

Geleceğe hazırsanız yola çıkalım

Gelecekte bir gün…

Çin'de parkta bir bankta termosumdan kahvemi yudumluyorum. Soğuk havada sıcak bir kahve gibisi yoktur. Gözlüğümdeki bir uygulama yardımıyla gazetemi okurken önemli gördüğüm yorumları sesli komutla not ediyorum. Biraz önce parktaki herşeyi ilgiyle koklayan köpeğim karşıma geçip üşüdüğünü ve eve gitmek istediğini söylüyor. Haksız da değil. İnsansız drone taksi çağırıyorum. Eve geri dönme vakti…

Bilim kurgu gibi görünen bu sahneyi bu yazıyı okuyanların çoğunluğu yakın bir gelecekte tecrübe etme fırsatı bulacak. İşte gelecek bu kadar yakın…

Bilim kurgu ile bilimi ayıran şey nedir ?

40 sene önce bilim kurgu olan görüntülü görüşme, robot ve insansız araçlar gibi yüksek teknolojiler gündelik hayatımızdaki yerini aldı. Bugün yüksek teknoloji ürünleri sayesinde hayatımız daha da kolaylaştı. Bilimsel ve teknolojik gelişmeler zorlukları, mesafeleri, hastalıkları ve ölümü azalttı. Yüksek teknolojiden önce insanlığın en büyük düşmanları kıtlık, salgınlar ve bulaşıcı hastalıklardı. Yıl 2017 dünya genelinde artık insanlar salgınlardan ve savaşlardan daha çok obezite ve obeziteye bağlı hastalıklardan hayatlarını kaybediyor.

 Yüksek teknoloji sonrası: Sert teknoloji

 Günümüzde kullandığımız yüksek teknolojiden sonraki aşamayı ifade eden sert teknoloji, teorik olarak ispatlanmış bir bilim alanı. Geçen 30 yılda, kendine özgü kalkınma modeliyle büyük başarılar kazanan Çin, bilim ve teknoloji alanında çığır açan bir atılıma hazırlanıyor.

Casstar şirketi kurucularından Mi Lei, Çin'de sert teknoloji kavramını ilk kez akademik olarak ortaya koyan kişi. İlki 7 kasımda Xi'an'da düzenlenen Küresel Sert Teknoloji İnovasyon Konferansı'nda Doktor Mi Lei ile görüştüm.

Yüksek teknolojiden farklı olan sert teknoloji alanında çok fazla aşılması gereken teknolojik eşiklerin olduğunu söyleyen Mi Lei, Çin'deki hızlı tren, havacılık ve uzay alanındaki sert teknolojinin dünyanın diğer ülkelerine olumlu etkiler yaratmasını arzuladıklarını kaydetti. Özellikle Kuşak ve Yol güzergahındaki ülkeler ve halklarının da Çin'in sert teknolojilerinden yararlanmasını sağlayacaklarını söyleyen Mi; “Çin'in vizyonu dolambaçlı yollarla teknolojiyi ilerletip geleceğe ulaşmak değil, Çin'in yolu doğrudan sert teknolojiye ulaşmaktır” diye konuştu.

Doğrudan teknolojiyi ilerletmek ne anlama geliyor ?

Geçen Eylül ayında Shanghai Biotecan İlaç Sağlık Yüksek Teknoloji Parkı'ndaki uzman ve biliminsanlarından Büyük Veri alanında son gelişmeleri öğrenme fırsatım oldu. İnsan sağlığında hastalıkları iyileştirme aşamasından insanı geliştirme aşamasına geçildiğini gördüm. Örneğin çok yakın bir gelecekte Çinli evli çiftler isterlerse genetik kusurları olmayan bebek sahibi olabilecek.

Süper bebekler…

Bu, Büyük Veri'de toplanan genetik verilerin kullanımı ile mümkün oluyor. Uzmanlara sert bilimdeki bu gelişmenin ölümsüzlük anlamına gelip gelmeyeceğini sorduğumda aldığım cevap: “Bir yerde evet, ölümsüzlüğü hedefliyoruz.” oldu.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor