Kış kapıya dayandı: Lidong Sezonu (立冬)

2017-11-13 20:58:14 CRI

Son günlerde dünyanın kuzey yarımküresindeki bazı yerlerde kar yağışları başladı. Kış artık iyiden iyiye kendini gösteriyor.

Ay takvimini geliştiren Çinlilerin ataları, kış mevsiminin her yıl 7-8 Kasım gününde başladığına inanıyor, 7-8 Kasım günlerinden sonraki 15 güne Lidong Sezonu diyordu. Bu sezonda su buz tutmaya başlar, toprak donar, büyük kuşlar göç etmeye başlar.

Bu yıl Lidong sezonu 7 Kasım günü başladı.

Lidong sadece kışın başlangıcı değil

Lidong'un anlamı sadece kışın başlangıcı olarak kabul edilmiyor. Eski Çinliler Li kelimesini, günümüz Çinlileriyle aynı anlamda kullanıyordu, “Li” başlangıç demektir. Ancak “Dong” kelimesinin anlamı biraz karmaşık. Çok eski kitaplara göre, Dong, son demektir, dünyadaki varlıkların saklanması anlamına gelir. Yani sonbahar mevsiminde yetişen hububat Lidong gününden önce toplanır, depoya konulur, hayvanlar da kış uykusuna yatmaya hazırlanır. Lidong tam olarak kış mevsiminin başlaması, varlıkların kendini saklaması ve soğuktan korunmasına işaret ediyor.

Lidong gününden sonra kuzey yarımkürenin aldığı güneş ışınları giderek azalır, ancak yaz mevsimindeki ısı birikiminin bir bölümünün kalmasından dolayı hava aşırı soğuk değildir. Güneşli ve rüzgarsız günlerde hava güzel olur, bu, tarım ürünlerinin yetiştirilmesine de yararlıdır. Ancak Lidong gününden sonra kuzey Çin'de hava giderek soğur, ara sıra rüzgarlı, soğuk, yağışlı ve nemli hava görülür. Kasım ayında soğuma, özellikle aşırı soğuma ile ani sıcak ve ani soğuk hava durumu, insanların günlük yaşamını, sağlığını ve tarım üretimini olumsuz etkiler. Bunun için insanların hava raporunu takip edip, olumsuz hava durumundan korunmak için önlem almaları gerekir.

Yine de Çin'in çok geniş bir ülke olmasından dolayı, kuzey ile güney bölgeleri arasında büyük sıcaklık farkı söz konusudur, bu fark Lidong gününden sonra daha da büyür. Kasım ayında Qinghai-Tibet Yaylası'nın büyük bölümü, İç Moğolistan Özerk Bölgesi ve Heilongjiang eyaletinin kuzey bölgelerinde hava sıcaklığı sıfırın altında 10 dereceye kadar düşer. Çin'in en kuzey ucundaki Mohe nehri ile en güneyindeki Hainan eyaletinin merkezi Haikou arasındaki sıcaklık farkı 30 ila 50 dereceye ulaşır. Kuzey Çin rüzgarlı, kuru ve bozkır olurken, güney Çin ise hala yemyeşildir.

Lidong'la ilgili gelenekler

Lidong sezonunda kış kapıya dayanır. Lidong gününde eskiden atalara tapma ve bol mahsul ziyafeti gibi etkinlikler düzenlenirdi.

Han (M.Ö. 206-M.S. 220) ve Wei (220-226) hanedanlarında imparatorlar vezirlerin eşliğinde tören düzenleyip kışı karşılar, ülke için savaşıp ölenlerin ailelerini ödüllendirir, ölenlerin yaşayanları korumaları dileğinde bulunur, halkı işgalcilerle savaşmaya teşvik edermiş.

Sıradan insanlar ise, ataları törenle ve mevsim ürünleriyle anar, aile ziyafeti verilir, gelecek yıl için kehanet töreni düzenlenirmiş. Çin, tarım toplumuydu. Köylüler, bu gibi ziyafetlerle içki içme ve dinlenme fırsatı yakalamış olur.

Zamanla bazı gelenekler değişti, bazıları ise bugüne kadar korundu. Örneğin Çin'in güneyindeki Xiapu ilçesinde köylüler eski bir tapınağa gidip Ekim Tanrısı'na gelecek yılın mahsul durumunu sorar, bol mahsul şenliği düzenler, şenlikte yerel opera gösterisi yapılır.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor