Miaoların gümüş süsleri ve at güreşi

2017-11-13 20:53:11

Çin'de yaşayan azınlık milliyetlerden biri olan Miao milliyetinden kızlar kendi milli kıyafetlerini giyerek bir araya geldiklerinde, bulundukları yer bir anda göz alıcı güzellikte bir gümüş dünyasına dönüşür.

Miao milliyetinden her kız gümüşten yapılan süs eşyaları takmayı çok sever. Bu kızlar başlarına 20 santimetre yüksekliğinde gümüş süslerle dolu güzel taçlar, boyunlarına gümüş zincirler, göğüslerine kilit şeklinde gümüşten bronşlar, ellerine gümüş bilezikler ve kulaklarına gümüş küpeler takarlar.

Miao milliyetinden kızların giydikleri kıyafet üzerinde bulunan gümüş süs eşyalarının ağırlığı birkaç kiloyu bulur. Miao milliyetinin gümüş süs eşyalarının işçiliği Miao milliyetinden halkın zekası ve kabiliyetini yansıtır.

Miao milliyetinden kızların giydiği etekler yüz pileli etek olarak adlandırılır. Aslında bir eteğin üzerinde 500'den fazla pile bulunuyor. Bu geleneksel etek kumaşlarının dokunmasından, eteklere nakış işlenmesine kadar tüm işlemleri becerikli Miao kızları kendi elleriyle yaparlar.

Guangxi Zhuang Özerk Bölgesi'nde yaşayan Miaoların eğlence etkinlikleri arasında at güreşi yer alır. At güreşi genellikle her yılın 26 Aralık günü düzenlenir ve 3 gün sürer.

Etkinliğin ilk günü insanlar balık lapası, yapışkan pirinçten yapılan pilav, pirinç rakısı, tavuk ve ördek pişirerek uzaktan gelen akrabaları ve arkadaşlarına ikram ederler.

Etkinliğin ikinci günü at güreşi, üçüncü günü ise at yarışı düzenlenir. At güreşi ilgi çekici bir yarışmadır. Bu yarışma iki at arasında yapılır.

Hakem, yarışa katılan atların isimlerini açıklar açıklamaz, at sahipleri, atlarını yarışma meydanına götürür ve atın iplerini çözerler. İki at güreşmeye başlar. Bu ilginç yarışma heyecanla izlenir. Sonunda üç at dereceye girer. İnsanlar ödül kazanan atların sahiplerini kutlar.

Guizhou eyaleti ve yakınındaki köylerden bu etkinliğe katılanların ve izleyicilerin sayısı 20 bini geçer. Bazı kişiler bu fırsatla mantar, hayvan derisi ve kuru bambu filizi gibi yöresel ürünlerini takas ederler.

Eğer bir gün ayağınız Çin'e düşürse Miaoların yaşadıkları bu güzel bölgeyi gezmeyi ve Miaoların özgün kültürüyle yakından tanışmayı ihmal etmeyin.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor