Tibetli köylülerin özgün tarım ve hayvancılık sektörü gelişiyor

2017-11-06 16:13:41

Güzel manzaralara sahip Linzhi ilçesi ülkenin batısındaki Tibet Özerk Bölgesi'nin doğusunda yer alıyor. İlçede, Menba ve Luoba gibi azınlık milliyetler yaşıyor. Son yıllarda, ilçede tahıl üretiminin arttırılmasıyla tarım ve hayvancılık sektörü gelişiminin etkili şekilde hızlandırılması sayesinde köylü ve çobanların yaşamı zenginleşti.

İlçeye bağlı Bayi kasabası, ilçeye 20 kilometre uzakta yer alıyor. 30 bin kişilik nüfusa sahip olan bu küçük kasaba, yemyeşil dağlarla çevrilidir. Bayi kasabasına bağlı Jiadingga köyünde yaşayan Yangjin, tanınmış bir sebze yetiştiricisi. Yangjin, sebze bahçesinde domates, salatalık ve patlıcan gibi 10'dan fazla sebze çeşidi yetiştirerek, yılda 60-70 bin yuan gelir elde ediyor. Yangjin, daha önce tahıl ekimiyle uğraştığını, ancak pek fazla para kazanamadığını, ailesini zor geçindirdiğini anlattı. Sebze yetiştirmeye başladığından bu yana, Yangjin gelirinin yıldan yıla arttığını ve yaşamının da gün geçtikçe iyileştiğini söyledi.

Yangjin'in yaşadığı Jiadingga köyünde şu an 50 Tibetli aile yaşıyor. Tüm köyde toplam 49 hektar ekili alan bulunuyor. Köy muhtarı Nima'nın verdiği bilgiye göre, şu an köyde 48 aile tarım ve hayvancılıkla uğraşıyor. 30'dan fazla motorlu taşıtın bulunduğu köyde, kişi başına düşen yıllık gelir 10 bin yuana ulaşmış durumda.

Nima, köylülerin tarım ve hayvancılıkla uğraşması sayesinde ekonomik durumlarının iyileşerek, çok sayıda köylünün yeni yapılmış betonarme evlere taşındığını dile getirdi. Çok sayıda köylünün sebze yetiştiriciliğiyle uğraşmasından bu yana kişi başına düşen gelirin 11 bin 900 yuana ulaştığını, ilerde bu geliri 20 bin yuanın üzerine çıkarmayı hedeflediklerini belirten Nima'ya göre tüm bu gelişmeler köylülerin beslenme ve giyim koşullarının iyileşmesini sağladı. Nima, köydeki işlerin gün geçtikçe iyiye gittiğini söylerken gözlerinin içi gülüyordu.

Linzhi ilçesi zengin tarım ve turizm kaynaklarına sahip. Son yıllarda ilçenin kaynak avantajından yararlanılarak orman ekonomisi, şifalı otlar ve sebze yetiştiriciliği gibi özgün sektörlerin yanı sıra, koyun ve tavuk başta olmak üzere hayvancılık da geliştirildi. Özgün bir tarımsal yapının geliştirilmesi ve tarımsal ürün çeşitlerinin arttırılması gibi yöntemlerle köylülerin gelirlerinin yükseltilmesi hedefine ulaşıldı. Linzhi İlçesi Tarım ve Hayvancılık Müdürü Wang Jie, özgün sektörlerin geliştiği son birkaç yıl içinde çeşitli avantajlardan yararlanma, yatırım ve gelişmeye öncelik verme ilkeleri doğrultusunda, halkın gelirini arttırma ve sektör yapısını düzeltmeye ağırlık verme gibi çeşitli yöntemlere başvurulması sonucu, köylü ve çobanların sürekli zenginleştiği bilgisini verdi.

Linzhi ilçesinde hayvancılık, tavuk yetiştiriciliği, Tibet şifalı bitkiler üretimi ve işlenmesi, sebze ve meyvecilik gibi tarım ve hayvancılık alanları, köylü ve çobanlar arasında son derece yaygınlaşmış durumda. Son yıllarda bölge genelinde özgün sektör projelerinden yararlanan köy nüfusu 3900'e ulaştı. Özgün tarım ve hayvancılık sektörünün gelişmesiyle, Linzhi ilçesindeki köylülerin yaşamının günden güne iyileşmesine tanık oluyoruz.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor