Antalya'da büyük ödül Çin filmine: Melekler Beyaz Giyer

2017-11-06 15:43:50 CRI

54. Antalya Uluslararası Film Festivali, 27 Ekim'de sona erdi. Çinli kadın yönetmen Wen Yan'ın yönettiği “Melekler Beyaz Giyer” (Angels Wear White) en iyi film ödülüne layık görüldü. Filmin başrol oyuncusu Chen Wenqi en iyi kadın oyuncu ödülünü kazandı.

Böylece ilk kez bir Çin filmi, Antalya Film Festivali'nde büyük ödüle uzandı.

"Melekler Beyaz Giyer" (Angels Wear White) daha önce 74. Venedik Film Festivali'nin ana yarışma bölümüne aday gösterilmişti. Bu film, festivalin ana yarışma bölümüne aday gösterilen tek Çince film oldu.

Filmin yönetmeni Wen Yan, 64. Berlin Film Festivali'nde en iyi film dalında Altın Ayı Ödülü'ne layık görülen "İnce Buz, Kara Kömür" (Black Coal,Thin Ice) filminin de yapımcısı.

"Melekler Beyaz Giyer" filminde farklı yaş gruplarına ait ve farklı ortamda yetiştirilen iki kızın bakış açısıyla, bir kadının büyüyüp olgunluğa erişme hikayesi anlatılıyor. Film, insanlar arasında uzlaşmayı, insanların dayanıklı ve cesur özelliklerini öne çıkarıyor.

Filmin oyuncularından biri, 2003 doğumlu Chen Wenqi. Wenqi, 2013 yılında Çin'de çocuk olmak konulu ilk yol filmi "Roller Coaster"de başrol oynadı. 2015 yılında TV dizisi "Kuba Qiaoma"daki iyi performansıyla izleyicilerin beğenisini kazandı. Wenqi, saflığı ve güzelliğiyle izleyicilerde derin izlenim bıraktı. 14 yaşındaki Wenqi'nin oyunculuk performansı, sinema çevresinden olumlu değerlendirmeler topladı.

“Melekler Beyaz Giyer” 24 Kasım'da Çin'in ana kesiminde gösterime girecek.

Kutup macerasını konu alan ilk Çin filmi “77 Gün”

Kutup macerasını konu alan ilk Çin filmi “77 Gün”ün (Seventy-Seven Days) galası, 31 Ekim akşamı düzenlendi.

Filmin yönetmeni ve başrol oyuncusu Zhao Hantang ve kadın başrol Jiang Yiyan dahil film eki galada hazır bulundu.

Yönetmen Zhao Hantang, galada film çekimiyle ilgili bir hikaye anlattı. 80 kişiden oluşan bir çekim ekibi, denizden yüksekliği 5 bin metreyi aşan platoda, kasırga ve kum fırtınası gibi kötü hava koşullarında bu filmi çekti.

“77 Gün”, Yang Liusong adlı bir maceraperestin gerçek yaşamından ve onun yazdığı kitaptan esinlenerek çekildi. Yang Liusong, Çin'in Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi ve Tibet Özerk Bölgesi'nin bitişik olduğu Kunlun Dağları'nda yer alan Qiangtang bölgesinden ve Yarlung Zanbo Büyük Kanyonu'ndan defalarca yürüyerek geçmişti.

Filmin başrol oyuncusu Jiang Yiyan, bir kazada yaralanarak sakat kalan bir kadın kameramanı canlandırıyor. Tekerlekli sandalyede yaşamı sürdüren bu kameraman, zorlu yaşam koşulları karşısında güler yüzünü hep koruyor.

Jiang Yiyan, bu filmdeki maceracılık ruhunun kendisini duygulandırdığını, bu nedenle filmin çekim ekibine katıldığını ifade etti.

Beijing Film Akademisi mezunu bir oyuncu olan 1983 doğumlu Jiang Yiyang, aynı zamanda bir şarkıcı ve şarkı sözü yazarı.

Hayır işleri yapmayı seven ve ticari filmlere mesafeli olan Jiang Yiyan, 2007 yılından itibaren yılın belli dönemlerinde belli Çin'in Guangxi Zhuang Özerk Bölgesi'ndeki yoksul bölgelere giderek gönüllü öğretmen olarak çalışıyor.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor