Jackie Chan'ın son filmi “Yabancı”

2017-11-01 09:40:54 CRI

“Yabancı” (The Foreigner) Çin-İngiltere ortak yapımı bir aksiyon filmi. Bu film 30 Eylül 2017'de Çin'de gösterime girdi.

Yeni Zelandalı yönetmen Martin Campbell'in yönettiği filmin başrollerini Jackie Chan ve Pierce Brosnan paylaşıyor.

Stephen Leather'in 1992 yılında yazdığı “The Chinaman” adlı romandan uyarlanan filmin hikâyesi şöyle: İngiltere'de ticaret yapan Çin kökenli Vietnamlı bir göçmen Quan Ngoc Minh, bir terör saldırısında kız çocuğunu kaybeder. Evlat acısı zordur. Acısı hiç dinmeyen göçmen, kızını öldüren kişilerin adalet önünde hak ettikleri cezayı almalarını istemektedir. Quan Ngoc Minh kendi imkânlarını kullanarak patlamayı yapanları ve onları destekleyip koruyanları ifşa ederek adaleti sağlamaya çalışır...

Bu film, 7 yıllık aradan sonra Jackie Chan'ın Hollywood'a dönüşünü sağladı. Film, daha önce bilinen “Jackie Chan komedilerinden” farklı bir tarza sahiptir. Jackie Chan, filmde kızı terör örgütü tarafından öldürülen bir ihtiyarı canlandırmaktadır.


Hollywood'a girmek, Jackie Chan'ın sinema hayatında atılan son derece önemli bir adım. Hollywood'a ilk girdiği zamanlarda Jackie Chan bir sürü zorlukla karşılaşmıştı. Ta 1995 yılındaki “Tehlike İçinde” (Rumble in the Bronx) filminden sonra, Jackie Chan ABD sinemasında başarıyla yükseldi.

2001 yılında Jackie Chan'ın başrol oynadığı Hollywood filmi “Bitirim İkili” (Rush Hour 2) filmi 226 milyon ABD doları gişe geliri elde etti. Daha sonra 2010 yılında Karateci Çocuk(The Karate Kid)adlı film dünya çapında 359 milyon dolarlık gişe gelirine ulaştı. Jackie Chan 2016 yılında Oscar'da ömür boyu katkı ödülüne layık görüldü. 62 yaşındaki sanatçı, bu ödülü kazanan ilk Çinli sinemacı oldu.

Hep aksiyon filmlerinde rol oynayan Jackie Chan, kısa süre önce ABD'de katıldığı bir televizyon programında şöyle konuştu: “Emeklilik yaşıma girdim, ancak emekli olmayı hiç düşünmedim, sağlık durumum gayet iyi, aksiyon filmlerinde 10-20 yıl daha oynayabilirim.”

Jackie Chan “Yabancı”nın çekimlerinde karşılaştığı en büyük zorluğun İngiliz aksanıyla İngilizce konuşmak olduğunu söyledi. Sanatçıyla başrolü paylaşan Pierce Brosnan, bu konuda Chan'a yardımcı olmuş.

“Yabancı” filminin yönetmeni Martin Campbell, 007 dizisi ve Zorro filmlerini başarıyla yöneten bir Hollywood ticari aksiyon filmi yönetmeni. Martin Campbell, ilk kez bir dram filminde rol alan Jackie Chan'ın performansının son derece iyi olduğunu, 20 yıllık çabasının onu seçkin bir oyuncu haline getirdiğini ifade etti.


Yönetmen Martin Campbell, film çekimi için Londra'da bazı yerlerde manzara aldı, hatta filmin çekimi için Londra'daki yerlilerin evlerini kiraladı.


Toplam 23 ülke ve bölgede gösterilen filmin 23 Ekim itibariyle dünya çapında elde ettiği gişe geliri 8 milyon 150 bin ABD dolarını buldu. Bunun 5 milyon 450 bin doları Kuzey Amerika piyasasından geldi. Çin'in ana kesiminde elde edilen gişe geliriyse 80 milyon ABD dolarına ulaştı.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor