Kungfu filmleri yıldızı Donnie Yen

2017-10-16 16:26:47

Çin'in Guangdong eyaletinde 1963 yılında dünyaya gelen Donnie Yen, 2 yaşındayken ailesiyle Hong Kong'a taşındı ve 11 yaşında ABD'ye göç etti. Dünyaca ünlü bir kungfu ve Taiji üstadı olan annesi Bow Sim Mark, ABD'de Çin Kungfu Araştırma Merkezi'ni kurdu.

Donnie Yen, küçük yaşlarında annesinden kungfu öğrenmeye başladı. Ancak bundan önce öğrendiği müzik ve piyano, Donnie Yen'in yaşamındaki esin kaynakları arasındaydı. Boston Çin Günlüğü gazetesinin editörü olan babası, telli çalgı, keman ve Erhu gibi çalgılar çalıyor. Anne ve babasından müzik dehasını miras alan Donnie Yen, bu dehayı sinemada kullandı.

Annesi Bow Sim Mark, daha yürümeye başladığında Donnie Yen'e kungfu öğretmeye başladı. Böylece Donnie Yen, geleneksel ve modern kungfu ile Taiji boksunu öğrendi ve Taiji'nin iç ve dış kurallarını kavradı. Donnie Yen, gençlik yıllarında Boston'daki Çin Sokağı'nda gösterilen hiçbir kungfu filmini kaçırmadı. Bruce Lee ve Jackie Chan gibi ünlü kungfu yıldızlarının yapıtlarını izledikten sonra onların hareketlerini taklit etti. Bilgiye susamışlığı ve isyankar yapısından ötürü kendini iyice zorlayarak farklı kungfu tekniklerini öğrenmeye başladı. Kungfu konusundaki birikimi, Donnie Yen'in Kungfu gerçeklerini arama yolunda büyük adımlar atmasını sağladı.

Donnie Yen, henüz onlu yaşlarındayken Boston'un bela ve suçla ün salmış bir semtinde dolaşıyordu. Annesi onu Beijing Kungfu Ekibi'ne göndererek Jet Lee'yle birlikte kungfu teknikleri öğrenmesini sağladı. Donnie Yen, bu grupta tek yabancı pasaportu olan sporcuydu. Bundan sonra Beijing Kungfu Ekibi'ne yeni yabancı uyruklu elemanlar alındı. Bejing'de yalnızca kısa bir süre kalan Donnie Yen, ABD'ye dönmek üzere Hong Kong'da aktarma yaparken, bir tanıdığı aracılığıyla ünlü yönetmen Yuan Heping'le tanıştı. Yeni bir ekran kahramanı arayan Yuan, Donnie Yen'i görünce, aradığını bulduğunu hissetti ve hemen Donnie Yen'le uzun süreli işbirliği yapmaya karar verdi.

Donnie Yen, Bruce Lee'nin rehberliğinde, çeşitli kungfu stillerini araştırmakla birlikte, kendisine özgü kungfu tarzı da oluşturdu. Donnie Yen'in elverişli fiziği "Sarhoş Taiji" (Drunken Taiji) adlı filmde ortaya çıktı. "Kaplan Kafesi"nde (Tiger Cage), Donnie Yen'in hareketleri, kungfu stillerinde çok yönlülüğü sergiledi. Donnie Yen, "Demir Maymun" (Iron Monkey) adlı filmde geleneksel kungfunun cazibesini gösterdi. Bu film, döneminin en etkili yapıtı oldu. 2009 yılında Donnie Yen, “Ip Man” adlı filmle 16. Beijing Üniversiteliler Film Festivali'nde en iyi erkek oyuncu ödülüne layık görüldü. Daha sonra Donnie Yen Together ve All's Well, Ends Well gibi aşk filmlerinde rol aldı. 2011 yılında “Wuxia”(Swordsmen) filmiyle Taiwan Altın At Ödülleri'nde en iyi aksiyon tasarımı dalında ödüle layık görüldü. Daha sonra “Yi ge ren de wu lin” (Kung Fu Jungle, 2014) filmindeki iyi performansıyla dördüncü kez Hong Kong Altın İmaj Ödülleri'nin en iyi aksiyon tasarımı ödülünü kazandı. Mart 2016'da Donnie Yen'in dijital kungfu filmi “İp Man 3” gösterime girdi.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor