“Nar çekirdekleri gibi birlik içinde”

2017-10-16 16:15:33 CRI

Ekim ayında toplanan koyu kırmızı renkli bir meyve vardır, açıldığında içinden kırmızı inciler çıkar... Herkesin kolaylıkla tahmin edebileceği üzere, bu meyvenin adı nar.

Tarihi anavatanı İran olan bu meyve, Han Hanedanı (M.Ö. 206-M.S.220) döneminde Batı'ya (Çincede Xiyu, Batı Bölgeleri) gönderilen elçi Zhang Qian tarafından Çin'e getirildi. Çinlilerin geleneksel değer yargılarına göre nar, doğum, mutluluk, zenginlik ve aynı zamanında birlik ve beraberliğin simgesidir. Ses 1

“Benim yaptığım tanıtımdan sonra Genel Sekreter Xi dedi ki; bundan böyle tüm milliyetler daha güçlü bir şekilde birleşmeli, tıpkı nar çekirdekleri gibi, birlik içinde tarım üretimi ve diğer çalışmaları iyi yürütmeli. Birlik içinde beraber çalışırsak daha güzel yarınlar yaratabileceğiz. Bu nedenle bu köyde ve bu kasabada yaşayan tüm insanlar, hangi milliyete mensup olursa olsun, birlik içinde çaba harcayıp tarımsal üretimi iyi yapmalı, yaşam kalitesini yükseltmeli, mutlu bir yaşamı yaşamalı.”

Bu sözler, Çin Uluslararası Radyosu (CRI) muhabirine konuşan küçük bir köyün parti sekreterine ait. Rozi Memet, Kaşgar'da yer alan Konaşehir (Eskişehir) ilçesine bağlı Ayakmegen köyünde Çin Komünist Partisi (ÇKP) komite sekreteri olarak görev yapıyor.

ÇKP Merkez Komitesi Genel Sekreteri ve Cumhurbaşkanı Xi Jinping 28 Nisan 2014'te Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi'nde incelemelerde bulundu.

Xi, incelemeler sırasında Rozi Memet'in büyük oğlu Abdukeyim Rozi'nin evine gelerek, aile ve köylülerle sohbet etti. Sohbette, Rozi Memet, köyün genel durumu ve faydalandığı destek politikası hakkında bilgi verdi.

Genel Sekreter Xi, Abdukeyim ailesinin ekonomik durumu hakkında bilgi aldıktan sonra, Abdukeyim'i çevresindeki köylülerin zenginleşmesine yardım etmeye ve milli birliği korumaya teşvik etti.

Son yıllarda Abdukeyim ailesinin ekonomik durumu sürekli iyileşti, ortalama yıllık net gelir 50 bin yuanı aştı. Abdukeyim 12 dana ve 150 güvercin besliyor.

Abdukeyim, Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in konuşmasını hiç unutmadı, şimdilerde maddi sıkıntı çeken köylülere yardım ediyor, hükümetin destek politikalarını tanıtıyor.

“Etrafımdaki yoksul ailelerin durumunu öğrenmeye gidiyorum, onlara yardımlar sağlıyorum. Örneğin tarım aletlerimi onlara ücretsiz veriyorum, yani elimden geleni yapıp sıkıntılarını gidermeye çalışıyorum. Bunun dışında tanıtım ekibine katılıp, Parti'nin köylülere destek politikalarını anlatıyorum. Sıkça şunu söyledim: Parti ve hükümet bizim için güzel yaşam koşulları yarattı.”

Ayakmegen köyü, Shufu Eskişehir ilçe merkezinin doğusunda yer alıyor, köyde bin 190 hanede toplam 5 bin 150 kişi yaşıyor. Köy bir bütün olarak geçen yıl yoksulluktan kurtarıldı, köylülerin konaklama ortamı ve ulaşım koşulları hayli iyileştirildi. Son 3 yılda köyde hükümet desteğiyle 550 konut inşa edildi, 155 konut restore edildi, köyü dışarıya bağlayan 5.5 kilometre uzunluğundaki çamur yol asfaltlandı.

Ekonomik durumun düzelmesiyle, köylülerin kültürel yaşamı daha renkli oldu.

Bu güzel melodi Ayakmegen köyünün “kültür bahçesi”nden geliyor. Bahçede 40'tan fazla Uygur, üzüm bağı altında şarkı söylüyor, dans ediyor. Bahçenin bir tarafında iki kitap rafı bulunuyor, üzerinde tarım ve sporla ilgili kitaplar dizili, yanında kitap okuyanlar var. Yörede her köyün bir “kültür bahçesi” bulunuyor, boş zamanlarda insanlar buraya gelip eğlenebiliyor, kitap okuyabiliyor. Muhabirimiz 34 yaşındaki müzisyen Kavul Memet'le karşılaştı.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor