Hui şarkıcı ve albümleri

2017-10-16 16:07:41

Ülkenin kuzeybatısındaki Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi'nde öğretmen olarak çalışan Su Erdong'un, kendi mesleği dışındaki hobisi şarkı yazmak ve söylemektir. Son 10 yılı aşkın bir süre içinde Su, “Huiler”, “Kırmızı Duvaklı Kız” ve “Nar Çiçeği” gibi beş albüm piyasaya sürdü. Bu albümde 120'den fazla şarkı bulunuyor.

Küçük yaşlarından beri şarkı söylemeyi çok seven Su, üniversiteyi bitirdikten sonra müzikle uğraşmaya başlamış. Çok sayıda Uygurca ve Kazakça şarkı yazan Su'nun aklına Hui şarkılarının nasıl yaygınlaştırılması gerektiği düşüncesi oluştu.

Su, diğer milliyetlerin şarkı ve müziklerinin geliştiğimi, bu milliyetlerin bazı Batılı ülkelerin şarkı ve müzikleri ile ileri kültürleri benimseyerek, halka sunduklarını, dolayısıyla Hui milliyetinin de kendi pop şarkı ve müzikleri yaratmaları ve aynı zamanda kendi kültürlerini kolayca anlaşılan yöntemlerle halka tanıtmaları gerektiğini düşünmüş.

Bu düşünce doğrultusunda Huilerin kültürü ve tarihi hakkında araştırmalar yapmaya başlayan Su, daha sonra “Huiler” adlı şarkıyı yarattı. Su'nun arkadaşı Bao Yucheng, kendisinin bu şarkıyı en sevdiğini, Su'nun, Huilerin beğendiklerini ve bilmek çok istediklerini şarkı söyleme biçimiyle ifade ettiğini, Su'nun yarattığı müzik eserlerle Huilerin tarihi ve kültürü hakkında daha çok bilgi edindiğini anlattı.

Müziği seven Su, müzik yolunda birçok zorlukla karşılaştı. Su, kendi parasıyla ilk kez albümünü piyasaya sürdü. Tanıtım için parası olmadığı için müzik kasetleri iyi satılmadı. Su, bu durum karşısında nereye gidiyorsa orada şarkı söyleyerek, halk arasında tanınmaya başladı.

Halkın kendisine olan saygısı ve sevgisi, Su'nun eser yaratma moralini yükseltti. Daha sonra Su, kendi parasıyla “Huiler”, “Hui Kızı”, “Kırmızı Duvaklı Kız” ve “Ağabeyin Nar Çiçeği” adlı VCD piyasaya sürdü.

Başkent Beijing'de yaşayan Hui milliyetinden Ma Zheli, Su'nun söylediği bazı şarkıların kulağa hoş gelmenin yanı sıra daha iyi eğitim önemi taşıdığını dolayısıyla, bu tür şarkıları kendisi ve 10 yaşlarındaki oğlunun da çok sevdiğini, bu şarkıların bazılarında Huilerin tarihi ifade edilirken, gene bazılarında ise iyi kalplilik, yaşlılara saygı ve çevre koruma gibi düşüncelerin tanıtıldığını, dolayısıyla bu tür şarkıların olumlu önem taşıdığını, bu tür şarkıları çocuğuna sıkça dinlettiğini söyledi..

Su, şarkılarıyla halkın yaşamını zenginleştirmek ve Hui milliyeti ve kültürünü daha iyi tanıtmak yolunda canla başla çalışıyor.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor