Dolunayı izleme vakti Ay Bayramı

2017-10-02 18:55:14 CRI

Çin genelinde son günlerde büyük bir hareketlilik söz konusu; kimileri memleketine ana babasına kavuşup aile sevgisini yaşıyor, kimileri başka kentlere, hatta yurt dışına gidiyor... Tabii evde kalıp kitap okuyarak dinlenen vatandaşlar da var.

Pekin, bu hareketlilik neyin nesi?

1 Ekim'de Çin Halk Cumhuriyeti'nin (ÇHC) kuruluşunun 68. yıldönümü ve geleneksel Ay Takvimi'ne göre 2 gün sonra kutlanacak Ay Bayramı dolayısıyla, herkes tatilde. Tatil 8 gün sürecek. Bazı vatandaşlar yıllık iznini de ekleyerek, tatili iki haftaya kadar uzattı.

ÇHC, 68 yaşında

ÇHC'nin kuruluşu, 1 Ekim 1949'da Mao Zedong tarafından Ti'anmen Meydanı'na bakan Ti'anmen Kapısı'nda ilan edildi.

1 Ekim 1949'da öğleden sonra saat 3'te, ÇHC Cumhurbaşkanı Mao Zedong ve Cumhurbaşkanı Yardımcısı Zhu De, diğer hükümet liderleriyle birlikte Tian'anmen Kapısı'na çıktı, ulusal marş çalındı. Ardından Mao Zedong, “Çin Halk Cumhuriyeti Merkezi Halk Hükümeti bugün kuruldu!” diyerek ÇHC'nin kuruluşunu tüm dünyaya duyurdu.

Aradan geçen 68 yılda Çin devamlı ilerleme kaydederek dünyanın ikinci büyük ekonomisi haline geldi, halkının yaşam seviyesi hayli yükseldi, ülkenin dünyadaki etkisi arttı. Çin'de ortalama yaşam beklentisi 1949 yılında 35 yaşken, 2016 yılında 76.5'e yükseldi. Çin'in önerdiği Kuşak ve Yol inisiyatifi dünyada büyük yankı uyandırdı, Şimdiye kadar 74 ülke veya uluslararası örgüt, Çin'le Kuşak ve Yol inşasıyla ilgili işbirliği anlaşması imzaladı.

Çok eski bir gelenek: Ay Bayramı

2 gün sonra, Ay Takvimi'ne göre 8. ayın 15. Günü Ay Bayramı kutlanacak. Çinlilerin bu geleneksel bayramını duymuş olanlar vardır. Ama yine de Çinlilerin yaşamında önem bir yer tutan bu bayramı yakından tanıyalım.

Ay Bayramı, Bahar ve Duanwu bayramlarıyla birlikte Çin'in en uzun geçmişe sahip olan ve en çok milli özellik taşıyan üç geleneksel bayramından biridir. Çin'de halen kullanılmakta olan geleneksel Ay Takvimi'ne göre, 8. ayın 15. gününde Ay Bayramı kutlanır. Bayramda yenilen Ayçöreği ise bir ay önceden satılmaya başlanır.

Ay Bayramı diğer geleneksel bayramlar gibi tarihin akışı içinde yavaş yavaş belirdi. Tarihi kayıtlara göre, Çin tarihindeki imparatorlar, ilkbaharda Güneş'e, sonbaharda Ay'a tapardı. Ay Bayramı kelimesi, ilk kez Zhou (M.Ö 11. yy-M.Ö256 yy) hanedanı dönemindeki Zhouyi adlı kitapta yer aldı. Tang (618-907) hanedanı döneminde Ay Bayramı'nı kutlamak, çok yaygın bir gelenek haline geldi. Bayramın kaynağı günümüzde artık bilinmiyor, ancak halk arasında birkaç efsane dolaşıyor. Bu efsanelerden biri şu şekilde…

Eskiden gökte 10 güneş görülür, ormanlar, ekinler yanar, nehirler kurur ve kavurucu güneş altında kalan insanlar ölürdü... Houyi, güçlü bir kahramandır. Halka yardım etmek isteyen Houyi, Kunlun Dağı'nın tepesine çıkıp okla 9 adet Güneş'i düşürür, son Güneş'e her gün tam zamanında gökyüzünde görünerek insanlara iyilik yapması emrini verir.

Houyi, yaptığı iyilikten dolayı halkın sevgisini kazanır, sonra Chang'e adlı güzel bir kızla evlenir. Houyi avcılık yapmanın dışında tüm zamanını karısı Chang'e ile geçirir. Bu arada Houyi'nin kahramanlık hikâyesini duyan çok sayıda genç Houyi'nin yanına gelip okçuluk öğrenmek ister, bu gençler arasında Pengmeng adlı kötü niyetli birisi de vardır.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor