Dulonglar ve gizemli nehir vadisi

2017-09-18 15:15:33

Çin'de yaşayan azınlık etnik gruplardan biri olan Dulong milliyeti 5 bin 800'ü aşkın nüfusuyla, ülkenin güneybatısındaki Yunnan eyaletinin kuzeybatısında bulunan Nujiang Lisu Özerk İli ve Gongshan Dulong Nu Özerk İlçesi'ndeki Dulong nehri havzasında yaşıyor.

Dulongların yaşadığı bölgelerin kuzeyindeki Tibet Özerk Bölgesi'nin Chayu ilçesinin doğusunda deniz seviyesinden 5000 metre yükseklikte Gaoligongxue dağı bulunuyor. Dağın hemen güneybatısında ise Birmanya yer alıyor. Bölgedeki yüksek dağlar arasında Zikzaklı Dulong Nehri şırıl şırıl akıyor. Kışın karla kaplı olan bu bölgede, yazın bol yağış görülüyor.

Binlerce yıldır, dış dünyaya yarı kapalı olan Dulong nehri vadisi nispeten ilkel toplumların son dönem özelliklerini korumaktadır. Dulonglar esas olarak ilkel tarımla geçinirken, bazı Dulonglar ise yabani meyveleri toplamak ve avlamakla uğraşıyorlar.

Kendi yazısı olmayan Dulongların, Han-Tibet dil ailesine bağlı Tibet-Burma dil grubuna ait bir özel dili vardır. Dulongların bazıları Çince kullanır.

Çalışkan ve cesur olmalarıyla tanınan Dulongların, güvene, söz tutmaya ve dürüst olmaya önem vermeleri iyi ahlak faziletlerine sahip olduklarını gösteriyor. Evlerinin kapısını hiçbir zaman kilitlemeyen Dulonglar, ambarların girişlerine yalnızca birkaç ağaç dalı bağlayıp işaret koyar ve hırsızlıktan hiç endişe duymazlar. Dulonglar, misafirperverliğiyle de bilinir. Bir ailede zorluk yaşandığı zaman, tüm köydeki halk yardım elini uzatır. Günümüzde, modern yaşam tarzı, Dulong milliyetinin çehresini değiştiriyor olsa da Dulongların sahip olduğu söz konusu iyi gelenekler halen korunuyor.

Dulong nehri havzasındaki coğrafi görünüm karmaşıktır. Nehrin iki yakasının verimli topraklara ve uygun iklime sahip olduğu bu bölgede ağaç kabukları, sarı renkli nilüfer ve kar nilüferi gibi değerli ilaç bitkileri yetiştirilir. Hiç balta girmemiş ormanlarda yabani sığırlar ve fareler grup halinde dolaşır. Burası, aynı zamanda çeşitli nadir kuşların ve hayvanların yaşadığı bir yerdir. Dolayısıyla bu bölge, ülkenin güneybatı sınırında güzel, değerli, esrarengiz bir inci olarak adlandırılır. Geçmişte ulaşımın zor olması nedeniyle, açık gözlü ve maceraperest tüccarlar bile buraya ayak basmaktan korkuyordu. Bu nedenle burası “gizemli bir vadi” haline geldi.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor