Çin Millî Marşına yeni düzenleme

2017-09-11 09:47:07 CRI

Çin Millî Marşına yeni düzenleme

Çin'in en üst yasama organı Ulusal Halk Meclisi Daimi Komitesi tarafından onaylanan Millî Marş Yasası, ülkenin kuruluş yıldönümü olan 1 Ekim günü yürürlüğe girecek.

Sözleri şair Tian Han'a, bestesi müzisyen Nie Er'e ait olan Çin millî marşı, “Gönüllüler Marşı” adıyla da biliniyor.

Yeni yasaya göre, marşın sadece meclis oturumlarının açılış ve kapanışı ile anayasal yemin törenleri, bayrak törenleri, büyük kutlamalar, ödül törenleri, anma törenleri, ulusal anma günü etkinlikleri, önemli diplomatik etkinlikler, önemli spor etkinlikleri ve diğer resmî uygun ortamlarda çalınmasına izin verilecek.

Millî marşın cenazelerde, “uygunsuz” hususi durumlarda, ticari amaçlı etkinliklerde ve kamusal mekânlarda arka plan müziği olarak çalınmasına veya söylenmesine yasak getirildi.

Yasaya göre, marşın sözlerini kasten değiştirenler, marşı içeriğini çarpıtarak veya saygısızca çalan veya söyleyenler 15 güne kadar gözaltında tutulabilecek ve bu şahıslar hakkında cezai işlem yapılabilecek.

Yasada, millî marşın ilkokul ve ortaokul ders kitaplarında yer alması, vatandaşların uygun durumlarda vatanseverliklerini göstermek için marşı söylemek için teşvik edilmesi gerektiği de vurgulandı.

Çin, 1990 yılında Millî Bayrak Yasası'nı, 1991 yılında da Millî Amblem Yasası'nı kabul etmişti.

BRICS Film Festivali Brüksel'de düzenlendi

9. BRICS Liderler Görüşmesi'nin Çin'in Xiamen kentinde düzenlendiği sırada BRICS Film Festivali, Belçika'nın başkenti Brüksel'deki Çin Kültür Merkezi'nde düzenlendi.

Festivalin açılış töreninde geleneksel Çin çay seremonisini tanıtan “Çin'in Logoları” adlı belgesel, duygusal bir hikaye anlatan 2 Rus animasyon filmi, Hindistan'ın Yemen'den vatandaşlarını geri çekme operasyonunu anlatan bir film ve zorluğa boyun eğmeme ruhunu gösteren bir Güney Afrika filmi dahil olmak üzere 6 film gösterildi.

9 Eylül'e kadar süren BRICS Film Festivali sırasında her akşam BRICS ülkelerinden 2 film gösterildi. Festival, BRICS ülkelerinin Belçika'daki büyükelçiliklerinin işbirliğiyle gerçekleştirildi.

BRICS'e üye 5 ülkenin büyükelçisi 8 Eylül'de düzenlenen BRICS seminerinde Belçika ve diğer Avrupa ülkelerinden hükümet yetkilileri ve bilginlerle BRICS'in dünyadaki rolü ve Avrupa'yla arasındaki işbirliği üzerine fikir alışverişinde bulundu.

BRICS Zirvesi 3-5 Eylül günlerinde Çin'in Xiamen kentinde düzenlendi.

Öğretmenler Günü kutlandı

Çin'de 10 Eylül Öğretmenler Günü kutlandı.

Çin'de Öğretmenler Günü yeniçağda farklı tarihlerde kutlanmıştı. 1931 yılında Çin'in eğitim çevresinden çok sayıda şahıs Nanjing Merkez Üniversitesi'nde toplanarak, öğretmenlere muamelelerin iyileştirilmesi, öğretmenler için iş güvencesi sağlanması ve öğretmenlerin becerilerinin artırılmasını savunan bir deklarasyon yayımladı ve 6 Haziran gününü Öğretmenler Günü olarak ilân etti. Bayram hükümet tarafından tanınmamasına rağmen, ülke genelinde büyük yankı uyandırdı.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor