Mançular ve Çin stili elbiseler

2017-09-04 21:01:45

Çin'de yaşayan azınlık etnik gruplara mensup olan Mançu milliyeti 2000 yılı aşkın bir geçmişe sahiptir.

Mançu milliyetinin kendi dili ve yazısı vardır. Mançu dili Altay dili ailesine aittir. Qing Hanedanı döneminde Çin'in orta bölgesine göç eden Mançular ekonomi, kültür ve sosyal yaşam alanlarında Han milliyetiyle sıkı temaslarda bulunmalarından dolayı Han milliyetinin dili ve yazısını da kullanıyorlar.

Mançular esas olarak tarımla geçiniyorlar ancak kentlerde yaşayan Mançular sanayi, kültür ve bilim alanlarında da çalışıyorlar. Mançular vatanın inşası ve kültürünün gelişmesine önemli katkılarda bulundular.

Mançular da tarihte şarkı ve müziğe yatkınlığıyla bilinir. Bayramların kutlandığı, düğünlerin yapıldığı, anma günleri, yaş günü, ibadet günlerinin hepsinde de şarkı söyleyerek ve müzik çalarak sevinç yada kaygı duygularını ifade ederler.

Günümüzde popüler giysilerden biri olan Çin stili elbiseler, uluslararası vitrinlerde önemli yer tutuyor.

Çin stili elbiseler, Mançuların eski giysi tarzlarından kaynaklanıyor.

Qing Hanedanı döneminin başlarında giyilen Çin stili elbiseler yakasız, kolları manşetli, belleri oturmuştu. Bu elbiselerin kol ağzını yarı yay şeklinde kıvırmak veya indirmek için bir biye dikilir. Dikilen biye at nalı şeklinde olduğundan “at nalı manşeti” olarak adlandırılır. Mançular genellikle “At nalı şeklindeki kol” ağzı biyesini kıvırarak giyiyorlar, ancak ava ya da savaşa çıktıklarında ise biyeyi ellerini örtecek şekilde indirirler. Biye kışın insanların elini soğuktan korur.

Mançu erkekleri genellikle mavi, gri ve lâcivert renkli uzun elbise, kızlar ise beyaz renkli Çin stili elbise giyerler.

Mançuların giysilerinin diğer bir özelliği, Çin stili elbise üzerine yelek giyilmesidir. Yelek giyen atlı Mançuların yakışıklılıkları ve görünüşleri dikkat çeker.

Ülkenin kuzeyindeki Liaoning eyaletine bağlı Shenyang kentine göç eden Mançular, Çin'in orta kesimine girdikten sonra, Han milliyetiyle bir arada yaşamaya başladılar ve Han milliyetinin “büyük yaka ve kollu” elbiselerinin etkisiyle elbisenin manşetli kolu da değişti.

1930'lu yıllarda Mançu milliyetinden kızlar ve erkeklerin tümü büyük yakalı, uzun elbise giyerlerdi. Kızların giydikleri elbiseler bacağına kadar uzanır ve üzerine ipekli iplerle işlenen nakışlarıyla çok güzel görünürdü. Erkeklerin giydikleri nakışsız elbiseler ise ayak bileğine kadar uzanırdı. 1940'lı yılların sonuna dek, yurtiçi ve yurtdışındaki yeni kıyafetlerin etkisinden dolayı, Mançu erkeklerinin uzun elbiseleri kaldırıldı, kızların giydikleri elbisenin kolu daraldı. İnce belli ve bol kalçalı elbiseler ayak bileğine kadar uzanıyordu. Böylece Çinli kadınların vücut yapısına çok uygun olan Mançuların bu geleneksel elbisesi, adım adım Çin milletinin giyim kültüründe güzel bir çiçek haline geldi ve yurtiçi ve dışındaki kadınların beğenisini kazandı.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor