Uluslararası ödül alan ilk Çin animasyon filmi

2017-09-04 14:46:18 CRI

Çin'de animasyon filmleri deyince akla önce çizgi film, kukla filmi, kesme kağıt filmi ve sulu boya filmleri geliyor.

Çin yapımı animasyon filmleri, şimdiye kadar yurt dışında yüze yakın ödül alarak, Çin sinemasına gurur kazandırdı.

Shanghai Film Stüdyosu'nun çektiği kukla filmi "Ma Liang ve Sihirli Boya Fırçası", 1956 yılında 8. Venedik Uluslararası Çocuk Filmleri Festivali'nde 8-12 yaş arası çocuklar için eğlence filmleri dalınca birincilik ödülü kazandı. Böylece "Ma Liang ve Sihirli Boya Fırçası", yurt dışında ödül kazanan ilk Çin yapımı animasyon filmi oldu.

Çin'de birkaç kuşağı etkileyen "Ma Liang ve Sihirli Boya Fırçası", Hong Xuntao'nun yarattığı aynı adlı çocuk eserinden uyarlandı. Film, 1955 yılında Shanghai Film Stüdyosu'nun Güzel Sanatlar Grubu tarafından çekildi.

Filmde şöyle bir hikaye anlatılıyor: Ma Liang, çalışkan ve hırslı bir çocuktur. Çok küçükken anne babasını kaybeden Ma Liang, tek başına oturur, kereste ve otları kesmekle geçimini sağlar. Yoksul yaşamına rağmen Ma Liang hırsını yitirmez. Resim yapma becerisi edinmeye kararlıdır. Ma Liang uçan kuşları ve balıkları çizerek alıştırma yapar. Ma Liang, geceleri de eline bir kömür alıp, gündüz çizdiği figürleri yeniden duvara çizer. Ma Liang bir gece rüyasında ak sakallı bir ölümsüzün kendisine sihirli bir boya fırçası hediye ettiğini görür. Uyandığında yanında gerçekten bir boya fırçası bulur. Ma Liang, bu boya fırçasıyla kuş çizdiğinde kuş hemen gökte uçar, balık çizdiğinde balık hemen suda yüzmeye başlar...

Ma Liang'ın sihirli bir boya fırçası olduğunu öğrenen kötü niyetli zengin hemen Ma Liang'ın yanına gider ve ondan bir para çizmesini ister. Ma Liang buna razı olmayınca ahıra atılır. Ma Liang hiç korkmaz ve bir merdiven çizip ahırdan çıkar, sonra bir at çizip onunla kaçar...

Bir süre sonra imparator da Ma Liang'ın sihirli boya fırçasını duyar ve Ma Liang'ın kendisi için resim çizmesini emreder. Ma Liang yine kabul etmez ve bu sefer hapishaneye atılır. Ma Liang hapishanede bir ada çizer, adada bir para ağacı bulunur, tekrar bir gemi çizer. İmparator ve generalleri adadaki paraları almak için gemiye bindikten sonra Ma Liang, sihirli boya fırçasıyla rüzgar ve fırtına çizerek, imparatoru ve generalleri suyun yutmasını sağlar. Bundan sonra Ma Liang, öküz, saban, değirmen gibi, yoksul halkın istediği üretim araçlarını çizer.

"Ma Liang ve Sihirli Boya Fırçası", yüksek hayal gücüyle çocuk izleyicilerin beğenisini kazandı. Film, sadece yurt içinde değil, İtalya, Suriye, Yugoslavya, Polonya ve Kanada'daki film festivallerinde çeşitli ödüller aldı.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor