Beijing'de Kurban Bayramı resepsiyonu

2017-09-04 14:35:13 CRI

Beijing'de Kurban Bayramı resepsiyonu

Beijing'de Kurban Bayramı resepsiyonu

Çin İslam Derneği, Kurban Bayramı dolayısıyla 31 Ağustos akşamı Beijing'de bir resepsiyon düzenledi. Çin Komünist Partisi (ÇKP) Merkez Komitesi Siyasi Bürosu üyesi ve Başbakan Yardımcısı Liu Yandong, Çin Ulusal Halk Meclisi Daimi Komitesi Başkan Yardımcısı Erkin Emirbaki, Çin Halk Siyasi Danışma Konferansı Başkan Yardımcısı Wang Zhengwei gibi üst düzey hükümet yetkilileri resepsiyonda hazır bulunarak Çinli Müslümanların Kurban Bayramını kutladılar.

Çin İslam Derneği Başkanı Yang Faming resepsiyonda yaptığı konuşmada, Çin ve dünya genelindeki Müslümanların bayramını kutladı, ülkeye refah, halka mutluluk ve dünya için huzur ve barış diledi.

40'tan fazla İslam ülkesinin Çin'deki büyükelçileri, Beijing'de çalışan yabancı Müslüman uzmanlardan temsilciler, Beijing'de yaşayan Müslümanlar, merkezi hükümet ve Beijing Belediyesi'nden ilgili birimlerin yetkilileri dahil 300'den fazla kişi resepsiyonda hazır bulundu ve bayram neşesini paylaştı.

Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi'nde de Kurban Bayramı coşkuyla kutlandı. Bölgedeki bayram hazırlıkları kapsamında, halkın bayram esnasındaki et ihtiyacını karşılamak için Xinjiang'ın farklı kentlerindeki birçok mahallede et satım noktaları kuruldu. Bu noktalarda satılan et fiyatları çarşılara göre daha düşük. Bayramın vazgeçilmezlerinden olan tatlıların satışında patlama yaşandı.

Çin'de internet kullanıcılarının sayısı 750 milyonu aştı

Çin'de internet kullanıcılarının sayısı 750 milyonu aştı ve internet işletmelerinin gücü gözle görülür şekilde arttı.

3. İnternet İşletmeleri Gelişimi Forumu kısa süre önce Beijing'de yapıldı. Sanayi ve Bilişim Bakan Yardımcısı Chen Zhaoxiong forumda yaptığı konuşmada, bu yılın ilk yarısında internet kullanıcılarının sayısının 750 milyonu aştığını ve internet işletmelerinin gücünün gözle görülür şekilde arttığını söyledi.

Chen “Temmuz ayının sonu itibarıyla borsaya kayıtlı internet işletmelerinin toplam piyasa değeri 7 trilyon yuanı aştı. Tencent ve Alibaba'nın piyasa değerleri 400 milyar ABD dolarına ulaşarak, ilk kez dünyada ilk 10'a girdi. Baidu şirketi, Fortune dergisi tarafından yapay zekanın 4 devinden biri olarak seçildi.” diye konuştu.

Öte yandan, bu yılın ilk yarısında Çin'de perakende internet satış miktarı 3 trilyon 100 milyar yuanı aşarak, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 33 yükseldi.

UNESCO'dan okuryazarlık ödülü

Birleşmiş Milletler Eğitim Bilim ve Kültür Örgütü UNESCO, bu yılın uluslararası okuryazarlık ödülünü Kanada, Kolombiya, Ürdün, Pakistan ve Güney Afrika Cumhuriyeti'ndeki 5 örgüt veya projeye verecek. Ödül töreni 8 Eylül Uluslararası Okuryazarlık Günü'nde düzenlenecek.

Uluslararası okuryazarlık ödülü, Çin'in finansmanıyla 1989 yılında oluşturulan Konfüçyüs Okuryazarlık Ödülü ve Güney Kore'nin desteğiyle 2005 yılında oluşturulan Kral Sejong Okuryazarlık Ödülü'nden oluşuyor.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor