Liler ve dokumacılık tekniği

2017-08-28 17:45:43

Çin'deki azınlıklardan biri olan Lilerin yaşadıkları, ülkenin güneyindeki dağlık bölgeler, alt tropikal iklime, güzel doğal manzaralara ve zengin turizm kaynaklarına sahiptir. Tarımla geçinen Liler, çeltik yetiştiriyorlar ve ayrıca avcılık, balıkçılık ve ormancılıkla da uğraşıyorlar.

Lilerin el dokumacılığı tekniği uzun bir geçmişe sahiptir. Tang ve Song hanedanları döneminde Lilerin pamuk dokuma tekniği Çin'in orta kesiminde en ileri düzeydeydi. “Li Jin” denen bir nevi parlak ve çok zarif kabartmalı ve işlemeli dokuma kumaş ülke çapında tanınmıştır. Yuan Hanedanı zamanında Çin'in ünlü bilim kadını Huang Daopo, Lilerin oturdukları Yanzhou bölgesine giderek dokumacılık sanatını öğrendi ve daha sonra Orta Çin'e dönerek pamuk dokumacılığını yaygınlaştırıp geliştirdi. Huang Daopo, böylece tarihte silinemez izler bıraktı. Güzel desenli el sanatı dokuma eserleri yerli ve yabancı turistlerin beğenisini kazandı. Özellikle iki yüzü işlemeli kumaşlar, genellikle elbiselerde süs olarak kullanmaktadır.

Lilerin giysilerinin motif ve desenlerinin çoğu, insan ve hayvan figürleri ile bitki, ağaç ve geometrik şekillerden oluşur. Bu desenlerde düz paralel çizgilerle dörtgen ve üçgen şekiller cesaret ve büyük ustalıkla kullanılıyor. Liler, süs için kırmızı, sarı ve beyaz gibi renkleri uyumlu şekilde kullanıyorlar. Li kadınları başörtülerini, kısa üst elbiselerini ve eteklerini tüy, sedef, taş, metal para, bakır zil ve püskül ile süsleyerek ayrı bir güzellik taşıyorlar.

Bambu çubuklar üzerinden atlama oyunu Li milliyetinden halkın en sevdiği geleneksel spor dallarından biridir. Liler, bayramların kutlandığı ve hasat zamanlarında yöresel özellikler taşıyan bu oyunu, sabaha kadar oynarlar.

Li dilinde “lage” diye adlandırılan bambu çubuklardan atlama oyununda, ilk önce kızlar ince bambu kamışlarını kalın kamışlara vururlar. Erkekler, bambu kamışların vurulma temposuna göre, dans ederek atlarlar. Daha sonra erkek olsun kız olsun herkes bambu kamışlarından atlayarak, dans ederler. Resmi gösterilerde bambu kamışlarından atlayanlar çoğu zaman kızlardır.

Müzik, gong, davul sesleri eşliğinde başlayan bambu çubuklardan atlama oyunu sırasında, 8 kişi bambu kamışları arasında geyik gibi atlayarak, bazen bıçak bileme, bazen tarla sürme gibi çeşitli hareketler yaparak dans ederler. Oyun sırasında ayakları bambu kamışları arasında sıkışanlar, kahkahalarla oyundan çıkarılır.

Çin'in geleneksel ay takvimine göre yılın 3. ayının 3. günü Liler için en önemli gündür. Bu gün Li milliyetinden genç kızlar ve erkekler birbirlerine evlenme teklifinde bulunurlar. Bu nedenle, bugün “Sevgililer Günü” olarak adlandırılır. “Sevgililer Günü” ile ilgili rivayete göre, eski çağlarda Changhua ırmağının iki yakasında yaşayan Liler sel baskınına uğramış. Ancak su kabağında saklanan bir çift sevgili kurtulabilmiş. Üçüncü ayın üçüncü günü seller geri çekilmiş. Bu çift, evlenerek karı-koca olmuş. Erkek tarlada çalışmış, kız ise kumaş dokumuş ve çocuk doğurmuş. Lilerin sayısı artmış ve bu milliyet de gelişmiş. Atası olarak kabul ettikleri bu çifte tapan Liler, üçüncü ayın üçüncü günü bayramlık kıyafetleri giyip tatlı, pasta, balık kebabı, pilav gibi yiyecekleri de yanlarına alıp, Tanrı'nın bulunduğuna inandıkları kutsal mağarada toplanırlar. İbadet töreninin bitiminden sonra gençler ok atma, direğe tırmanma, güreş, halat çekme ve salıncak sallanma gibi sportif eğlenceler düzenlerler.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor