Çin'deki ilk korku filmi

2017-08-20 20:26:06 CRI

Çin'deki ilk korku filmi

1937 yılında yeni oluşturulan Xinhua Film Şirketi, “Gece Yarısındaki Şarkı Sesi” adlı filmi beyaz perdeye taşıdı ve izleyiciler tarafından çok beğenildi. Bu, Çin'de çekilen ilk korku filmiydi. Aradan 60 yıldan fazla süre geçmesine rağmen, film cazibesini hâlâ koruyor.

“Gece Yarısındaki Şarkı Sesi”, bir trajediyi anlatır: Erkek karakter Song Danping bir devrimcidir. Diktatör tarafından yakalanmaktan kurtulmak için opera oyuncusu olur. Song, mülk sahibinin kızı Li Xiaoxia'ya aşık olur, fakat Li ailesinin engellerine uğrar ve Li Xiaoxia'nın peşinde koşan zalim Tang Jun'un komplosuyla karşılaşır. Daha sonra Tang'ın adamlarınca atılan nitrik asitle yüzü yanar. Bundan sonra Song ölmüş taklidi yapıp, opera binasının çatı katında saklanır. Li Xiaoxia, gerçek dışı ölüm haberini aldıktan sonra akli dengesini kaybeder. Fakat, her gece yarısında Song opera binasında şarkı söyler, Li ise şarkı sesinde teselli bulur. Song ayrıca, diğer genç oyunculara gizlice yardım eder ve kendisi için intikam fırsatı arar.

Bir gün zalim Tang Jun opera binasına gelir, bir kadın oyuncuya hakaret ettikten sonra onu öldürür. Song çatıdan aşağı atlayıp, Tang'la dövüşür. Tang, aniden sahneden düşer ve ölür. Song da yangında ölür.

Filmin konusundaki birçok öğe, Batı dünyasında çekilen “Operadaki Hayalet” adlı ünlü korku filminden kaynaklanıyor. Çin filminin içine feodal toplumla mücadele, özgürlük arayışı, adaleti teşvik gibi öğeler eklendi. Baş erkek oyuncu Song, yüzü yandıktan sonra eski bir cübbeye sarınarak kendini gizler. Cübbe içinden uzatınca bir pençe gibi görünen eli, seyircileri her seferinde korkuttu, çok sayıda seyirci filmi izledikten sonra geceleri uyuyamaz oldu. Filmin yönetmeni Ma Xu Weibang, bu filmden sonra “korku filmi yönetmeni” olarak anılmaya başladı. Filmin afişi de korku temasına vurgu yapttı. Afişteki erkek ve kadın baş karakterler el ele vermiş ve sanki çok korkmuşlar gibi gözleri yumruk kadar kocaman açılmış olarak görülüyor. Afişin alt kısmında ise çok yaşlı bir kadın var. Beli bükük yaşlı kadın, elinde bir mum tutuyor...

“Gece Yarısındaki Şarkı Sesi”ne korkunun yanı sıra, müzikal filmlere özgü bazı unsurlar da kullanıldı. Ünlü besteci Xian Xinhai ve şarkı sözü yazarı Tian Han'ın yazdıkları,”Gece Yarısındaki Şarkı Sesi” de dahil olmak üzere üç duygulu şarkı, filmin temasını iyi bir şekilde yansıttı.

Aslında geleneksel Çin kültürünün etkisi nedeniyle, Çin sinemasında korku filmi azınlıkta kaldı. Bu nedenle “Gece Yarısındaki Şarkı Sesi” daha sonraki 50 yıl boyunca, Çin sinemasındaki tek, ya da başarı kazanan tek film oldu. Filmin etkisi o kadar büyüktü ki, 50 yıl sonra Çin'in ana kesimi, Hong Kong ve Taiwan bölgelerindeki sinemacılar tekrar tekrar çekim yaptı. Örneğin ana kesimden Yang Yanjin, 1985 yılında, Hong Kong Özel İdari Bölgesi'nden yönetmen Yu Rentai 1995 yılında “Gece Yarısındaki Şarkı Sesi”nin yeni versiyonlarını çektiler. Yu Rentai, filmdeki korku öğesini hafifleterek, saf bir aşk hikayesi anlattı; yine ana kesimden Huang Lei'nin senaryosunu yazdığı, yönetmenliği yaptığı ve rol aldığı televizyon dizisinin çekimi başlatıldı.

Yönetmen Ma Xu Weibang, “Gece Yarısındaki Şarkı Sesi”nin ilkini çektikten sonra korku filmi yönetmeni olarak ünlendi, daha sonra filmin devamını ve diğer korku filmleri çekti, ancak bunlar “Gece Yarısındaki Şarkı Sesi” gibi büyük ün kazanmadı.

1947 yılında Hong Kong'a yerleşen Ma Xu Weibang, 1961 yılında bir trafik kazasında yaşamını yitirdi. Ma Xu Weibang, “Çin'in Hitchcock'u” lakabıyla anılıyor.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor