Dansai'deki Miaolara özgü el sanatı

2017-08-14 20:15:48

Çin'in güneybatısındaki Guizhou eyaletinin Dansai ilçesinde yaşayan Miao milliyeti geleneksel batik boyama tekniğiyle bilinir. Batik boyama Miaoların asırlardır sürdürdüğü bir el sanatıdır.

Miaolar, önce mumu ısıtıp eritir, sonra üçgen şeklindeki bakır bir bıçakla beyaz kumaş üzerine erimiş mumdan çiçek, kuş, böcek ve balık gibi değişik desenler çizer. Ardından, bu kumaşları lacivert ve mavi suya batırır. Mumları sökmek için de bu kumaşlar kazanlarda kaynatılır, son olarak da nehirde temizlenip kurutulur.

Batik, hemen hemen her Miao kadınının öğrenmek zorunda olduğu bir tekniktir. Guizhou eyaletinde en çok batik boyama tekniğiyle uğraşan ilçeler arasında Huangping, Chong'anjiang ve Dansai bulunur. Dansai ilçesindeki Zhuangdian giysi ve aksesuar fabrikasından bayan Wang Jing, kumaş üzerindeki desenlerin tümünün, kendileri tarafından tasarlandığını, desenler için özel bir kitap ya da özel bir modelin olmadığını, dolayısıyla bir balık figürü yapmak için yüzlerce çeşit resim çizmek gerektiğini anlattı.

Batik boyama yapımını yerinde izleyen Bai Ruijie, Miaoların batik tekniğinin çok ilginç olduğunu, özellikle yapımını izledikten sonra daha çok hayran kaldığını, çünkü ilk defa bu kadar güzel bir sanat eseri gördüğünü belirtti. Çin ulusunun bu tür el sanatlarının kuşaktan kuşağa aktarılması gerektiğini ifade eden Bai, bunun bir millet için bulunmaz bir hazine olduğunu söyledi.

Dansai ilçesindeki batik fabrikasında çalışanların hepsi kadınlardan oluşuyor. Bu, Miaoların örf ve adetlerinden kaynaklanıyor. Tüm kadınların batik tekniğini devam ettirme sorumluluğu duymasından dolayı, her anne kızına küçük yaştan itibaren batik boyamayı öğretir. Dansai ilçesinde bu geleneksel sanatın daha iyi korunmasını ve devam ettirilmesini sağlamak amacıyla, batik dernekleri ve batik giysi ve aksesuar fabrikaları kuruldu.

Dansai ilçesindeki batik giysi ve aksesuar fabrikasından Wang Jing, geleneksel batik tekniğinin gelecek kuşaklara aktarılması konusundan söz ederken, günümüzde batik tekniğiyle uğraşanların sayısının gittikçe çoğaldığını, ürünlerin kaliteli ve güzel yapıldığı için herkes tarafından beğenildiğini söyledi.

Gittikçe daha çok sayıda müşteri Miaoların ürettiği batik ürünleri almak istiyor. Bu çok sevindirici bir durum.

Günümüzde, Miaolar batik tekniğinin daha da geliştirilmesi ve kuşaktan kuşağa aktarılması için ellerinden geleni yapıyor.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor